ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна та РФ провели великий обмін полоненими за посередництва ОАЕ (ВІДЕО)

Велика Епоха
Українські військовополонені позують після обміну на тлі нападу Росії на Україну в невідомому місці в Україні на цій роздатковій фотографії, опублікованій 3 січня 2024 року. (Голова Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram)

Україна і Росія в середу оголосили про свій перший обмін військовополоненими за майже п'ять місяців: кожна сторона звільнила понад 200 осіб після складних переговорів за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів, які, за словами обох сторін, були складними.

Міністерство оборони Росії заявило, що Україна передала 248 військовослужбовців. Київ заявив, що повернув додому 230 осіб (224 військовослужбовців і 6 цивільних осіб) в рамках найбільшого задокументованого обміну військ.

Міністерство закордонних справ ОАЕ визнало свою роль, заявивши, що обмін став можливим завдяки "міцним дружнім відносинам" як з Москвою, так і з Києвом.

Міністерство запропонувало продовжити гуманітарні зусилля та знайти мирне вирішення війни.

На відео, опублікованому українською владою, видно, як полонені, загорнуті в синьо-жовті прапори країни, виходять з автобуса, співаючи національний гімн і вигукуючи патріотичне привітання "Слава Україні".

Один репатріант вигукнув: "Ми вдома! Ви нас не забули!"

Міністерство оборони Росії оприлюднило схоже відео, на якому полонені у військовій формі прибувають до Бєлгорода в автобусах. "Я буду вдома через п'ять годин, грубо кажучи, це буде радість", – сказав один неназваний чоловік.

Незважаючи на відсутність переговорів про те, як закінчити 22-місячну війну, Київ і Москва провели багато обмінів полоненими з перших місяців російського вторгнення в лютому 2022 року.

Але у 2023 році частота обмінів знизилася, а останній до цього тижня був у серпні.

Кирило Буданов, керівник Головного управління військової розвідки Міністерства оборони України, виділив "безпосередню роль" ОАЕ, заявивши: "Через значний проміжок часу нам вдалося здійснити дуже складний обмін полоненими".

Президент Володимир Зеленський заявив, що це був "справді великий день для України", і пообіцяв продовжити подальші обміни, яким сприятиме розширення того, що він назвав "обмінним фондом" полонених російських військовослужбовців.

"Чим більше росіян ми захопимо, тим ефективнішими будуть переговори щодо обміну", – сказав він у своєму нічному відеозверненні.

За його словами, деякі з тих, хто повернувся, раніше вважалися зниклими безвісти.

Українські військовослужбовці, які повернулися, представляли різні роди військ. Серед них були учасники майже тримісячної оборони металургійного комбінату "Азовсталь" у Маріупольському порту перед його захопленням російськими військами у травні 2022 року.

У заяві Міністерства оборони Росії йдеться про те, що звільнені полонені пройдуть медичне обстеження та лікування.

Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова подякувала президенту Володимиру Путіну, а також військовим і спецслужбам за їхні зусилля в обміні.