ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У 2023 році імпорт з Росії знову збільшився порівняно з 2021 роком

Велика Епоха
Градирні нового третього енергоблоку атомної електростанції "Моховце" в Моховце, Словаччина, 12 вересня 2022 року. (RADOVAN STOKLASA / Reuters / Forum)

Європейський союз знову збільшив імпорт із Росії ядерного палива та послуг для реакторів російського розроблення 2023 року порівняно з 2021 роком, повідомило Агентство з постачання Євратому (ESA), пише Reuters.

Хоча такий імпорт не підпадає під санкції ЄС, блок прагне знизити свою залежність від Москви. Минулого року загальний обсяг імпорту з російської атомної енергетики залишався стабільним, незважаючи на зростання попиту на атомну енергію, викликаний високими цінами на енергоносії та прагненням скоротити викиди вуглекислого газу.

Однак п'ять країн ЄС, у яких експлуатуються так звані реактори ВВЕР, імовірно, перевищать рівень імпорту 2021 року цього року після зростання у 2022 році, сказав в інтерв'ю Reuters виконувач обов'язків глави ESA.

Ця тенденція підкреслює проблеми, з якими стикається ЄС у досягненні своєї довгострокової мети щодо самозабезпечення паливом ВВЕР.

"Імпорт країнами, що експлуатують реактори ВВЕР російського розроблення, зріс у 2022 році порівняно з 2021 роком, і, найімовірніше, зросте у 2023 році порівняно з роком, що передував російському вторгненню", — сказав Стефано Чіккарелло.

Минулого року ці п'ять країн (Болгарія, Чехія, Фінляндія, Угорщина і Словаччина) купили в Росії на 30% більше конверсійних послуг і на 22% більше збагачення, йдеться в щорічній доповіді ЄКА, опублікованій у жовтні.

"Ці підприємства створюють додаткові запаси свіжого палива. Подальші попередні закупівлі, найімовірніше, у короткостроковій перспективі сприятимуть збільшенню кількості матеріалів, що надходять на підприємства ВВЕР із Росії, порівняно з 2021 роком", — сказав він.

Із п'яти країн ЄС, які досі повністю залежали від російських постачань, тільки Угорщина ще не підписала контрактів на постачання альтернативного палива, згідно з даними ESA.

Фінська компанія Fortum заявила, що її робота з американською Westinghouse над альтернативним паливом йде успішно, і додала: "Впровадження нового палива — це багаторічний проєкт, що вимагає узгодження з регулювальними органами".

Загалом імпорт природного урану і супутніх послуг з Росії до ЄС у 2022 році практично не змінився порівняно з попереднім роком, оскільки різні стратегії підприємств вирівнялися, зазначає ESA.

"Ті, хто не залежить від Росії, намагаються й надалі скорочувати таку залежність", — каже Чіккарелло. "З іншого боку, ті, хто повністю залежить від російського палива, збільшують його запаси як запасний варіант на випадок перебоїв у поставках до отримання ліцензії на альтернативне паливо".

На частку атомної енергетики припадає близько 10 % енергії, споживаної в ЄС, причому Франція задовольняє майже третину своїх енергетичних потреб таким чином. Серед інших великих виробників — Швеція і Бельгія.

Імпорт природного урану з Росії до ЄС торік скоротився на 16% порівняно з 2021 роком, що було компенсовано збільшенням поставок із Казахстану та Узбекистану, повідомляє ESA.

За даними Єврокомісії, 2022 року імпорт російської атомної енергії в ЄС становитиме близько 750 млн євро ($823 млн), або 1% від імпорту російського газу.

Країни ЄС зараз обговорюють пропозицію Комісії щодо 12-го пакету економічних санкцій проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Джерела повідомили, однак, що пропозиція, яка не є публічною, не містить санкцій проти російської атомної енергетики.