ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Артефакти з Криму повернуто в Україну після судового спору з РФ (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Стародавні скіфські артефакти з музеїв окупованого Росією Криму були повернуті в Україну після судового спору про права власності, під час якого вони майже десять років перебували в Нідерландах, повідомив у понеділок український музей.

Понад тисячу артефактів, включно зі скіфським шоломом із чистого золота і золотою прикрасою, передали до амстердамського музею Алларда Пірсона, коли російські війська захопили й анексували півострів у 2014 році.

Після закінчення виставки права власності на експонати заявили як Україна, так і музеї, розташовані на підконтрольній Москві території. Предмети датуються періодом проживання на цій території скіфського народу між VII і III століттями до н.е.

"Після майже 10 років судових розглядів артефакти з чотирьох кримських музеїв, представлені на виставці "Крим: золото і таємниці Чорного моря" в Амстердамі, повернулися в Україну", — ідеться в повідомленні Національного історичного музею України.

З музею Алларда Пірсона повернулися 565 експонатів, зокрема античні скульптури, скіфські та сарматські ювелірні вироби, китайські лакові шкатулки. За словами представників музею, колекція зберігатиметься тут до деокупації Криму.

Музей Алларда Пірсона повідомив, що в неділю артефакти були повернуті до Києва.

"Це був особливий випадок, коли культурна спадщина стала жертвою геополітичних подій", — сказав Елс ван дер Плас, директор музею Алларда Пірсона. "Ми раді, що настала ясність і що тепер вони повернуті".

У червні Верховний суд Нідерландів постановив, що ці предмети мають бути повернуті Україні. Київ вважає артефакти частиною своєї національної спадщини, тоді як підконтрольні Москві музеї заявили, що вони мали повернутися на півострів відповідно до умов позики.

У понеділок прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков, за повідомленням державного інформаційного агентства ТАСС, заявив, що артефакти "належать Криму і мають бути там". Встановлений Москвою губернатор півострова в коментарях у Telegram запропонував повернути їх, "досягнувши цілей спеціальної військової операції".

У понеділок українські митні служби повідомили, що вантажівка з "2 694 кг культурних цінностей" в'їхала на територію 980-річного монастирського комплексу Києво-Печерської лаври, де проводитиметься подальша ідентифікація.