ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Прем'єр-міністр Вірменії критикує Москву в розпал кризи у відносинах

Велика Епоха
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пачінян у Європейському парламенті в Страсбурзі 17 жовтня 2023 року. (FREDERICK FLORIN/AFP через Getty Images)

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пачінян у п'ятницю звинуватив Москву в тому, що вона не поставила зброю, за яку Єреван вже заплатив, і заявив, що російські ЗМІ намагаються "дестабілізувати" політику його країни.

Вірменія і Росія традиційно були союзниками, але їхні відносини погіршилися після того, як у вересні Азербайджан взяв під військовий контроль сепаратистський анклав Нагірний Карабах, де до того часу більшість населення становили вірмени. Єреван критикував Москву за те, що вона нічого не зробила, щоб запобігти цьому наступу, і відтоді завдав Росії низку гострих ударів.

У п'ятницю Нікол Пачінян згадав про "проблему, пов'язану з постачанням Росією зброї та обладнання, за яке ми вже заплатили". У телевізійному зверненні він додав, що "ведуться дискусії" щодо "вирішення цієї проблеми". "Ми знаємо, що Росія сама потребує зброї", – сказав він, тонко натякаючи на вторгнення в Україну, яка вже майже два роки поглинає сили і зброю Москви.

Прем'єр-міністр говорив і про інші "проблеми", цього разу про порушення двосторонньої угоди, яка забороняє телевізійним станціям кожної з двох країн намагатися "втручатися у внутрішні справи" або "дестабілізувати політичну ситуацію" іншої. Нікол Пачінян заявив, що запросив російську сторону на консультації, щоб "вирішити цю проблему в дружній і нормальній атмосфері".

Вірменія ближче до Заходу

Цього тижня Вірменія вирішила проігнорувати саміт Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), військового союзу, членом якого вона є і який очолює Росія.

Вірменія, яка вже демонструвала ознаки дистанціювання до наступу в Нагірному Карабасі, зараз зближується із Заходом, наприклад, заручившись обіцянками поставок зброї від Франції, давнього партнера. На початку жовтня Кремль заявив, що Єреван не має "нічого кращого", ніж союз з Росією.