ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Російська художниця отримала 7 років за протест проти війни

Велика Епоха
33-річна художниця і музикантка Саша Скочиленко за ґратами в залі за заміну цінників в суді Василеостровського районного суду Санкт-Петербурга, Росія, 16 листопада 2023 року.

Російський суд у четвер визнав винною художницю і музикантку в заміні цінників у супермаркеті на антивоєнні гасла і засудив її до семи років позбавлення волі, пишуть російські ЗМІ.

Саша Скочиленко була заарештована в Санкт-Петербурзі у квітні 2022 р. і звинувачена в поширенні неправдивої інформації про збройні сили після заміни цінників на ті, які засуджували вторгнення Росії в Україну.

"Російська армія розбомбила школу мистецтв у Маріуполі. Близько 400 осіб ховалися в ній від обстрілу", — свідчив один із написів. Інший свідчив: "В Україну відправляють російських призовників. Життя наших дітей — ціна цієї війни".

Покупець у супермаркеті, яка виявила ці гасла, повідомила про них владі.

33-річна Скочиленко не стала заперечувати факт заміни цінників, але відкинула звинувачення в поширенні завідомо неправдивої інформації.

За словами її адвоката Яни Неповіннової, минулого тижня вона заявила агентству Ассошіейтед Прес, що не мала наміру очорнити військових, а лише хотіла припинити бойові дії.

"Вона дуже співпереживаюча, миролюбна людина. Для неї взагалі слово "війна" — це найстрашніше, що можна собі уявити, як і страждання людей", — сказала Неповіннова.

Російський незалежний інформаційний сайт "Медіазона" цитує слова Скочиленко, сказані нею в останньому слові на суді в четвер, про те, що справа проти неї "дивна і безглузда" — настільки, що співробітники установи, де її утримують, "широко розплющують очі й вигукують: "Невже за це зараз саджають людей?"".

Вона також стверджує, що слідчий, який займався її справою, навіть звільнився з роботи, заявивши одному з її адвокатів, що "не для того прийшов до Слідчого комітету, щоб займатися такими справами, як справа Саші Скочиленко".

Звертаючись до судді в залі суду, повній прихильників, Скочиленко сказала: "Усі бачать і знають, що ви судите не терориста. Ви судите не екстреміста. І не політичного активіста. Ви судите пацифіста".

До суду Скочиленко перебувала під вартою майже 19 місяців, що означає скорочення загального терміну на понад два роки, оскільки кожен день перебування в СІЗО зараховується за 1,5 дня відбування покарання у звичайній колонії.

За словами адвокатів, під час утримання під вартою їй доводилося нелегко через проблеми зі здоров'ям, включно з вродженою вадою серця, біполярним розладом і целіакією, яка вимагає дотримання безглютенової дієти.

Поки її утримували в Санкт-Петербурзі, їй були доступні візити лікарів ззовні, але що буде, якщо Скочиленко переведуть у віддаленішу колонію, залишається незрозумілим, каже її партнерка Софія Суботіна.

"Є великий страх, що Саша опиниться без медичної допомоги", — додала вона.

Обвинувачення у справі Скочиленка просило вісім років позбавлення волі. В інтерв'ю петербурзькому інформаційному агентству "Бумага" пенсіонерка, яка повідомила про неї владі, сказала: "За папірці можна було б дати поменше".