ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україні потрібно більше протиповітряної оборони для захисту експорту зерна, – Зеленський (ВІДЕО)

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський, президент Швейцарії Ален Берсе, президент Латвії Едгар Рінкевичс та прем'єр-міністр Литви Інгріда Симоніте під час міжнародного саміту з питань продовольчої безпеки "Зерно з України" на тлі триваючого нападу Росії на Україну, Київ, Україна, 25 листопада 2023 року. (Прес-служба Президента України)

Україна потребує більше засобів протиповітряної оборони для захисту своїх маршрутів експорту зерна, а також регіонів, що межують з Росією, заявив президент Володимир Зеленський, виступаючи в суботу на міжнародному саміті з питань продовольчої безпеки в Києві.

"Існує дефіцит протиповітряної оборони – це не секрет", – сказав Зеленський на саміті "Зерно з України", в якому взяли участь високопоставлені чиновники з європейських країн, в тому числі президент Швейцарії Ален Берсе і прем'єр-міністр Литви Інгріда Симоніте.

Зеленський виступав після того, як Росія атакувала Україну за допомогою 75 безпілотників вночі, що стало найбільшою атакою за всю війну. Спільна прес-конференція трьох лідерів була перервана черговою сиреною повітряної тривоги.

Зеленський заявив, що іноземні партнери нададуть Україні кораблі для супроводу конвоїв вантажних суден з українських портів, щоб гарантувати їхню безпеку.

"У мене є домовленості з кількома країнами про потужний супровід конвоїв українцями, але з використанням (іноземної) техніки", – сказав він.

Окремо президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла підтримку в листі до Зеленського, який вона поширила на соціальній платформі X, заявивши, що Комісія виділить 50 мільйонів євро для "швидкого ремонту та модернізації інфраструктури в українських портах".

Український президент заявив, що Київ сподівається вирішити проблему дефіциту засобів протиповітряної оборони за рахунок нових поставок від партнерів і збільшення власних виробничих потужностей, і в цьому питанні, за його словами, вже є прогрес.

"На сьогоднішній день я не можу сказати подробиць, що ми робимо і де, але прогрес є", – сказав він.

Україна, великий експортер зерна, експортує зерно односторонніми коридорами через Чорне море після того, як у липні Росія вийшла з угоди, укладеної за посередництва ООН, про пропуск зернових суден через її блокаду.

Нинішні чорноморські коридори експорту зерна з України починаються з портів південного регіону України — Одеси.

"Є певні системи протиповітряної оборони... ми просимо про них", – сказав Зеленський. "Ми вже отримали відповідь, коли ці системи почнуть охороняти цей регіон. Тому що там важливий і коридор, і люди".

Відповідаючи на запитання про протести польських і словацьких далекобійників, які останніми днями заблокували значну частину автомобільних вантажопотоків в Україну, Зеленський поклав відповідальність за проблему на внутрішню політику цих країн.

"Я вважаю, що труднощі на кордоні виникають насамперед через певні політичні кроки наших сусідів", – сказав він на пресконференції після саміту.

Зеленський висловив упевненість, що проблема буде вирішена, якщо сусідам України буде надано "трохи часу", щоб розібратися з суперечкою.