ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія будує парк плавучих ядерних реакторів для реалізації віддалених проєктів (ВІДЕО)

Велика Епоха
Президент Росії Володимир Путін у супроводі начальника Генерального штабу генерала Валерія Герасимова (праворуч) та міністра оборони Сергія Шойгу (ліворуч) на військових навчаннях «Схід-2022» під Владивостоком, Росія, 6 вересня. 2022 р. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Китайська верф Wilson Heavy Industry в серпні провела церемонію закладки кіля першої з чотирьох барж, на яких у перспективі працюватимуть не один, а два ядерні реактори. Після завершення будівництва баржа стане другою плавучою атомною електростанцією у Росії.

Перша, «Академік Ломоносов», була введена в експлуатацію у 2020 році й стала першою у світі плавучою атомною електростанцією з 1960-х років. Зараз це також єдиний плавучий атомний реактор і ключовий компонент плану Росії стосовно відкриття значного судноплавного шляху через Арктику.

Але судноплавний шлях — це лише початок плану російського президента Володимира Путіна щодо створення плавучих атомних електростанцій. Минулого року Росатом, російська державна корпорація з атомної енергії, представила Путіну пропозицію вартістю 2,3 мільярда доларів США щодо будівництва до п'яти плавучих атомних реакторів.

Поряд із відкриттям Північного морського шляху, у самій східній області Росії знаходиться мідно-золотий рудник, який, як кажуть, є найбільшим у світі незасвоєним родовищем. У цьому районі немає доріг і мало електрики, тому потрібне креативне джерело енергії.

Російська плавуча атомна електростанція «Академік Ломоносов» та буксир «Діксон» перед вирушенням з бази обслуговування компанії «Росатомфлот», Мурманськ, Росія, 23 серпня 2019 року. (Maxim Shemetov/Reuters)

У 1960-х роках інженерний корпус армії США переобладнав колишній корабель «Ліберті» часів Другої світової війни на першу плавучу атомну електростанцію. Оснащений одноконтурним реактором з водою під тиском, MH-1A STURGIS виробляв електроенергію в Панамському каналі в той час, коли будівництво нової електростанції було нерентабельним та недоцільним.

У 1976 році після того, як компанія Панамського каналу встановила в цьому районі постійні джерела живлення, армійський корпус закрив проєкт STURGIS. За даними Американського ядерного товариства, з 1976 року і до останніх починань Росії жодна плавуча атомна електростанція не була побудована чи запропонована.

У 2020 році Росія завершила будівництво і запустила свою першу плавучу атомну електростанцію в Певеку, віддаленому російському порту біля північного узбережжя Сибіру. Певек є стратегічно важливим місцем для планів Путіна щодо розширення, оскільки він розглядає його як майбутній центральний судноплавний вузол, а також тому, що Певек знаходиться недалеко від Чукотки — району, багатого міддю, літієм, золотом і сріблом.

У 2019 році Путін заявив на Міжнародному арктичному форумі в Санкт-Петербурзі: «[Розширення Арктики] — це реалістичне, добре прораховане та конкретне завдання. Ми маємо зробити Північний морський шлях безпечним та комерційно доцільним», — повідомляє RadioFreeEurope.

Поки що гавань Певека доступна лише чотири місяці на рік. Путін вважає, що зміна клімату в результаті дозволить створити Північний морський шлях та економічно вигідний Північно-східний прохід між Росією та Заходом, повідомляє Арктичний інститут.

Що важливо, Путін не самотній у своєму переконанні. Сполучені Штати, Норвегія, Данія та Канада також вірять у майбутнє Північного морського шляху та усвідомили необхідність конкуренції за юрисдикцію у цьому районі.

У 2017 році тодішній міністр оборони США Джим Меттіс сказав про арктичну експансію Росії: «Арктика — ключова стратегічна територія. Росія робить агресивні кроки щодо збільшення своєї присутності там. Я приділятиму пріоритетну увагу розробці комплексної стратегії для Арктики».

Плавуча атомна енергетика

Чукотка — найдальша північно-східна частина Сибіру, і вважається, що саме там починається земний день. Вона також межує з Аляскою морем і значною мірою населена північними оленями. Оленярство є основним видом сільського господарства в цьому регіоні, і Путін сподівається змінити ситуацію за допомогою свого підприємства з видобутку корисних копалин в Арктиці.

На Чукотці розташоване Баїмське родовище, яке, за словами компанії Kaz Minerals, яка відповідає за проєкт, є «найзначнішим у світі нерозробленим мідним активом з потенціалом стати великомасштабною, низьковитратною, відкритою мідною копальнею». Родовище було відкрито у 1972 році, але залишалося нерозробленим через відсутність інфраструктури та доріг. Росія використовує свої плавучі атомні електростанції для вирішення частини цієї проблеми.

«Академік Ломоносов» проходить повз острів Лангеланд біля берегів Сподсбьєрга, Данія, 4 травня 2018 року. (Tim Kildeborg Jensen/AFP/Getty Images)

«Академік Ломоносов» вийде на повну потужність лише у 2023 році, і навіть тоді її буде недостатньо для забезпечення всією необхідною енергією арктичного плану Путіна щодо розширення освоєння Чукотки. У зв'язку з цим Росія ввела в експлуатацію ще чотири плавучі атомні електростанції.

За матеріалами The Epoch Times USA

===

Новини по темі: