П'ятниця, Кві 16, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Ми занадто довго «годували китайського дракона», і тепер він вийшов з-під контролю, вважає голлівудський продюсер (ВІДЕО)

Понеділок, 5 квітня 2021 року

Кінопродюсер Кріс Фентон. Frazer Harrison/Getty Images

Кріс Фентон, відомий голлівудський продюсер і автор книги «Годування дракона: всередині дилеми на трильйон доларів, що стоїть перед Голлівудом, НБА і американським бізнесом», заявив, що Голлівуд зробив китайський комуністичний режим настільки сильним, що він вийшов з-під контролю.

В інтерв'ю Дженні Чан, ведучій програми NTD Focus Talk, Фентон сказав, що придумав назву своїй книзі — мемуарів, що розповідають про понад 20-річний шлях комерційного і культурного обміну між Сполученими Штатами і Китаєм в індустрії розваг, коли намагався змусити кінокомпанію Marvel працювати над сценарієм «Залізної людини 3», щоб задовольнити комуністичну партію Китаю (КПК) і вийти на китайський ринок. Його дружина тоді сказала, чи не занадто багато він «годує дракона».

«Треба, щоб КПК погодилася з вашими продуктами, послугами та з тим, як ви надаєте їх населенню. Це єдиний спосіб. І тільки тоді ви отримаєте доступ до споживача», — відповів Фентон, пояснюючи дружині, як це працює.

Він тоді не надав великого значення її словам.

Дженні Чан запитала Фентона про його шлях до Голлівуду і про те, як він став президентом китайської кінокомпанії. Він розповів, що після закінчення університету East Coast, де, до речі було багато китайських студентів, вирішив поїхати до Лос-Анджелесу, щоб потрапити в Голлівуд, через те, що хотів працювати в індустрії розваг.

Фентон став агентом компанії William Morris Agency, нині Endeavor, де організовував презентації акторів, письменників і режисерів. На початку 2012 року бос сказав йому, що компанія переходить до іншого виду діяльності, тому всіх буде звільнено.

Фентон в той час вважав, що китайський ринок відкривав великі можливості перед американським кінобізнесом і всією індустрією розваг. Його клієнт з Китаю працював в медіа та розважальній компанії DMG.

Фентон став президентом DMG Entertainment і генеральним менеджером DMG North America, глобальної медіакомпанії з багатомільярдним оборотом, штаб-квартира якої знаходиться в Пекіні. За 17 років його перебування на посаді керівника DMG зросла з 35 до більш ніж 900 співробітників, а її вартість — зі 100 млн до 5 млрд доларів. Серед його досягнень було забезпечення виходу фільму Knowing («Знамення») студії Lionsgate в Китаї. Це був перший в історії фільм маленької кіностудії, який отримав таке бажане місце в системі квот країни.

Фентон керував розробкою, фінансуванням, виробництвом, маркетингом і поширенням розважального контенту DMG, орієнтованого на весь світ. Він також продюсував або керував участю компанії у двадцяти фільмах — від великобюджетних, таких як «Залізна людина 3» і «47 ронін», до інді, таких як «Петля часу» і недавня драма «Чаппакуіддік». Касові збори склали 2 млрд доларів по всьому світу.

Ведуча запитала Фентона, що змусило його відкрито виступити проти впливу китайського комуністичного режиму на Голлівуд і всю індустрію розваг?

Він привів у приклад фантастичний бойовик 2012 року «Петля часу» (Looper). Щоб просунути фільм, вони змінили сценарій, перенісши події в Китай майбутнього і представивши його як велику наддержаву.

Пізніше він і колеги усвідомили, що створили пропагандистський фільм в інтересах КНР, який китайське Міністерство пропаганди широко поширювало по всьому світу. І люди, які подивилися фільм, не усвідомлювали, що отримали велику порцію комуністичної ідеології. І так було з усіма фільмами, знятими на студіях DMG.

«Ключ у тому, що я американець, — сказав він, — і ціную цінності, встановлені нашими засновниками, які зробили Америку великою. І ми хочемо зберегти це. Але коли ми йдемо на компроміс, щоб отримати вихід на ринок, такий як китайський, тоді виникають проблеми. І я хочу звернути увагу на ці проблеми. Треба, щоб люди думали про це й обговорювали.

Зазначу дві ключові. Перша — цензура. Вони піддають цензурі не тільки ринок розваг, а все, і не тільки у себе в Китаї, а в усьому світі. І ми повинні робити це, щоб умилостивити компартію. Я вже про це говорив.

Друга проблема — саме прагнення вийти на китайський ринок. Але для цього ми повинні вчити їх багатьом речам, щоб вони навчилися робити, як ми. І це відбувається в будь-якій сфері, в будь-якому бізнесі. Але китайська компартія веде нечесну, хитру і довгу гру, використовуючи наше прагнення до вільного підприємництва і вільного ринку. Вони використовують хитрі трюки, щоб обдурити й використовувати нас у своїх інтересах. Я не хочу війни з Китаєм, але я також безумовно не хочу, щоб наші відносини з Китаєм в останні 40 років тривали ще 40 років, тому що ми програємо.

Я не прислухався до слів дружини про годування дракона у 2012 році, але я згадав їх у 2019, коли зрозумів, що ми не тільки занадто багато годували дракона, тобто Китай, а й зробили його таким сильним, що в майбутньому ніколи не зможемо контролювати його. Сьогодні це очевидно».

В кінці 2019 року Фентон отримав тривожний сигнал. Генеральний директор Houston Rockets Деріл Морі написав повідомлення в «Твіттері» на підтримку протестувальників у Гонконзі, чим викликав гнів китайського комуністичного режиму. Китайський бізнес розірвав зв'язки з лігою НБА, а державна телекомпанія CCTV перестала транслювати ігри.

«НБА плазувала перед компартією Китаю, щоб отримати доступ до ринку, — сказав Фентон. — Боже мій, я теж був замішаний у всьому цьому останні 20 років. Це жахливо!

І тоді я вирішив написати мемуари, щоб розповісти про наслідки взаємодії з комуністичним китайським режимом. Ми повинні визнати, що це погано для Америки в довгостроковій перспективі. Нам треба поставитися до цього серйозно, і зробити це до того, як буде занадто пізно».

Ведуча Дженні Чан сказала, що, можливо, на рішення Фентона написати книгу вплинуло його перебування в Гонконзі під час протестів, де він побачив на власні очі боротьбу жителів міста за свободу. Фентон приїхав до Гонконгу з трьома американськими конгресменами на 11 днів у серпні 2019 року, отримавши дозвіл від КПК відвідати Гонконг у складі делегації.

Це був пік протестів. Вони зустрічалися з протестувальниками, а також з урядовими чиновниками, і навіть пообідали з Керрі Лам. За словами Фентона, ці зустрічі, розмови та спостереження відкрили йому очі на реальну ситуацію.

«Але я все ще думав, що глобалізм, дипломатія, співпраця й освоєння китайського ринку — це добре для Америки. І тільки після випадку з НБА, який я сприйняв як ляпас, я усвідомив, що це насправді дуже погано і що треба захищати наші цінності».

Ведуча привела в приклад Хлою Чжао — американського кінорежисера, сценариста і продюсера китайського походження.

Режисер Хлоя Чжао/AMANDA EDWARDS/Getty Images via AFP

Вона і її фільми піддалися цензурі в китайських соціальних мережах, тому що вона зробила всього один критичний коментар на адресу Китаю кілька років тому. Це переконливий приклад того, як китайська компартія пригнічує свободу слова навіть за кордоном, сказала Дженні Чан.

«Так, — відповів Фентон. — Ви абсолютно праві. Випадок з Хлоєю — це ще один акт нібито захисту національної безпеки, коли вони обмежують свободу слова за межами Китаю».

«І не тільки свободу слова, — продовжила ведуча. — Наприклад, над фільмом "Мулан" вони працювали в Сіньцзяні, тобто співпрацювали з чиновниками компартії, які відправляють місцевих жителів — уйгурів-мусульман до концентраційних таборів».

«З цього приводу я написав статтю в South China Morning Post і вони опублікували її без цензури, що разюче. Виникли суперечності з "Мулан" треба обговорювати, але керівники студії The Walt Disney Company зберігають мовчання з тієї ж причини, що і НБА. Вони бояться жорсткої реакції з китайської сторони, бояться втратити ринок. Але я б хотів, щоб керівництво Disney виступило і просто сказало: "Ми зробили помилку, нам не треба було співпрацювати з людьми, які здійснюють звірства в концентраційних таборах в Сіньцзяні, але ми з ними не за одне, ми їх не підтримуємо". І тоді всі критики встали б на їхню сторону.

Але вони могли б зробити це, не боячись помсти з китайської сторони, тільки якщо весь Голлівуд сказав би їм: "Дісней, ми підтримуємо вас". Якщо ні, то вони покарають вас за те, що відкрито говорите від імені всіх американців, що відбувається в Сіньцзяні. "Гей, Дісней, більше ви не випустите фільмів у Китаї. Ми, Китай, заблокуємо вашу продукцію!"

Але якщо раптом жителі Китаю не зможуть отримати доступ до американської кінопродукції, то китайська влада відступить. Чому? Тому що вони хочуть, щоб майже півторамільярдне населення було задоволене і не повстало.

Якщо вони забанять тільки діснеївські фільми, населення може й не помітити, а ось якщо заблокують продукцію всіх американських компаній і їхніх західних партнерів, китайці, звичайно, помітять. І це ключ!»

Ведуча сказала, що люди сподіваються, що великі студії і корпорації зможуть протистояти КПК і захистити основні західні цінності і свободи. Вона зазначила, що говорила з деякими представниками китайських кінокомпаній, і вони відокремлюють компартію від китайського народу. Ці люди сказали, що КПК використовувала жадібність і страх, щоб контролювати еліту в США.

Фентон відповів:

«Ви сказали важливу річ — необхідно відокремити компартію від Китаю. У мене багато друзів китайців — і це чудові люди, багато з них мої близькі друзі.

На прохання Дженні Чан розповісти про ризики і наслідки співпраці з комуністичним Китаєм, якщо вони продовжаться, Фентон сказав:

«По-перше, компартія в обмін захоче повернути Тайвань. Я не знаю, чи зможе Тайвань сам захистити себе, або він укладе альянси з Японією, Південною Кореєю або Австралією, або США зробить щось. Але хто ж захистить Тайвань, якщо ніхто не зміг захистити Гонконг?

Через те, що Китай все ширше розкриває свої крила, стає все сильнішим і винахідливішим, то як це вплине на американців і жителів інших країн? Дуже сильно вплине.

По-друге, чи зможемо ми, американці, погодитися бути другими у світі? Я як американець бачу, що Америка дійсно лідирує у світі і працює разом з дружніми країнами, щоб зробити світ більш вільним і демократичним, ніж Китай. І якщо ми втратимо цю лідерську позицію, тоді її займе Китай, який пригнічує свободу і права людини, і його методам наслідуватимуть інші країни, особливо нерозвинені».

«Китайці, які втекли з Китаю, не хочуть, щоб комуністичний режим контролював весь світ, — сказала ведуча. — Вони тікали, бо в Китаї переслідують людей і пригнічують свободу — така природа компартії, тому вони не хочуть знову страждати. У компаній теж є реальний ризик втратити бізнес в будь-який момент. Як ви думаєте, розрив відносин з Китаєм — це вихід?»

«Неможливо повністю розірвати відносини з Китаєм, і я не думаю, що ми цього хочемо. Китай створив найбільшу економіку, використовуючи наші ноу-хау і допомогу, а також досягнення інших країн, тоді нам треба монетизувати це, взяти у них назад наші гроші. Для цього потрібно проводити ретельні переговори.

З іноземним бізнесом в Китаї поводяться дуже несправедливо. Наприклад, моя компанія отримує лише 25 центів з кожного заробленого нами долара, а в усьому світі — 50 центів. Тобто ми отримуємо у два рази менше, ніж платять студіям в інших країнах. Чому ми повинні з цим миритися? Нам потрібно це змінити. Щоб змінити, треба, щоб різні компанії та індустрії, а також наш уряд чітко позначили свої позиції з цього питання — це перший крок. Але на американському фінансовому ринку це призведе до дезорганізації, тому що різним керівникам буде важко домовитися. Однак якщо ми будемо робити це разом і твердо стояти на своїй позиції, це може бути зроблено».

Дженні Чан зазначила, що Фентон закликає протистояти компартії Китаю і робити кроки в цьому напрямку на національному рівні. І це, за його словами, може об'єднати країну. Ведуча попросила пояснити, що він мав на увазі.

«Я намагався і все ще намагаюся виправити те, за що відчуваю провину, хоча і не був відповідальний за це.

Але коли думаю про це, то впадаю у важку депресію, тому що це завдання здається нездійсненним, проблема занадто велика, щоб її вирішити. Треба ставити маленькі цілі і досягати їх виконання. Але нам усім потрібно об'єднатися, адже це питання національної безпеки, це питання економічної безпеки, це питання прав людини, це питання правосуддя і справедливості».

«Я дійсно роблю все, що можу, щоб сформулювати кожен аспект цієї проблеми, і отримую велику підтримку, бо з цим не впоратися самотужки. Потрібно залучити до цієї проблеми якомога більше людей. Я закликаю кожного до дій, і не тільки американців, а всіх, кого турбує ця ситуація.

Донесіть до вашого уряду, як впливають на вас репресивні дії китайської влади. Так ви привернете до цієї проблеми увагу політиків і лідерів бізнесу, тому бізнес теж може постраждати від того, що люди не вірять в цілі і наміри компаній. Є дуже багато людей, хто відмовився дивитися "Мулан", тому що "Дісней" промовчав про свою угоду з владою Сіньзяна. І чим більше таких людей, тим швидше вони змусять корпорації чинити правильно, а також політиків і бізнес. І це ключ.

Кожен починає на місцевому і на індивідуальному рівні, тому не думайте, що ви один і нічого не можете зробити. Я теж почав самотужки, намагаючись щось змінити на своєму власному маленькому шляху. І мені здається, що час від часу завдяки моїм зусиллям деякі двері відкривалися», — сказав Фентон.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...