ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Білорусі проходять обшуки у спостерігачів за виборами та активістів

Велика Епоха
Президент Білорусі Олександр Лукашенко. (Press Service of the President of the Republic of Belarus)

У вівторок білоруський правозахисний центр "Вясна" повідомив, що служби безпеки вриваються у квартири і затримують людей на робочих місцях по всій країні. У спостерігачів за виборами проводять обшуки напередодні голосування наступного року, повідомляє AP News.

Повідомляють, що телефони активістів перевіряють, і їх змушують підписувати попередження про неприпустимість "сприяння екстремістській діяльності". Це звинувачення вже раніше висувалося активістам демократичних рухів і передбачає до семи років позбавлення волі.

Представники головної розвідувальної служби (Комітету державної безпеки, КДБ) змушують активістів, які були спостерігачами на останніх президентських виборах, записувати "покаянні відео".

Країну сколихнули протести під час перевиборів президента Олександра Лукашенка в серпні 2020 року. Відтоді влада затримала понад 35 000 осіб, багато з яких зазнали тортур в ув'язненні, а інші втекли з країни.

Правозахисник із "Вясни" Павло Сапелка назвав останні обшуки "черговою атакою на громадянське суспільство і помстою влади за діяльність незалежних спостерігачів на виборах 2020 року".

"Ми спостерігаємо зростання рівня репресій у Білорусі напередодні виборів, і влада знову намагається залякати всіх активних людей", — сказав Сапелка. "Правозахисники та волонтери вже змушені діяти практично в підпіллі, але продовжують свою роботу".

Парламентські та місцеві вибори в Білорусі мають відбутися в лютому. Наприкінці листопада відбулися обшуки в будинках родичів опозиційних лідерів і активістів, які вже покинули країну.

За даними "Вясни", за ґратами перебувають 1474 політв'язні, зокрема лауреат Нобелівської премії миру Алесь Біляцький.