ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україні зростають економічні втрати через протести на польському кордоні

Велика Епоха
Польські вантажівки блокують пропускні пункти на кордоні біля села Гребенне, Польща, 19 листопада 2023 року. (REUTERS/Yan Dobronosov/File Photo)

Тижні блокади доріг польськими далекобійниками, які протестують на кордоні, призведуть до скорочення загального обсягу імпорту України приблизно на п'яту частину в листопаді та можуть коштувати Києву одного процентного пункту зростання ВВП, заявив заступник міністра розвитку економіки Тарас Качка.

У Польщі, яка є членом Європейського союзу, відбувається зміна влади після виборів 15 жовтня, що ускладнює переговори про припинення протестів вантажоперевізників, які стверджують, що українці витіснили їх із власного ринку.

Через протести тисячі вантажівок стоять на кордоні з 6 листопада.

"Перебої очевидні. Це різке зниження, приблизно одна п'ята нашого місячного імпорту застрягла на кордоні", — сказав в інтерв'ю Reuters Тарас Качка. "Масштаб проблеми великий. Я згоден з тими, хто каже, що це може коштувати 1% зростання ВВП".

Уряд намагається мінімізувати збитки і буде інвестувати в альтернативні експортні маршрути, додав він.

Він навів неопубліковані дані уряду, згідно з якими за перші 26 днів листопада Україна імпортувала товарів і продуктів на 3,8 мільярда доларів, порівняно з 5,2 мільярдами доларів за весь жовтень.

Ці цифри показують масштаби шкоди, яку протести завдають економіці України, що скоротилася майже на третину минулого року після вторгнення Росії.

"У влади є кілька тижнів, але якщо це затягнеться на місяці, їм, можливо, доведеться переглянути (у бік зменшення) прогнози зростання економіки. Можливо, на 0,5%, 1%, але це значна сума", — каже Віталій Ваврищук, аналітик українського інвестиційного дому ICU.

Скорочення поставок призвело до зростання цін на деякі товари. Зокрема, скраплений нафтовий газ (LPG), який використовують близько 1 мільйона автомобілістів в Україні, подорожчав на 30%.

Перший заступник міністра сільського господарства Тарас Висоцький заявив, що зниження поставок м'ясної та молочної продукції призвело до зростання цін на ці товари на 5 %. Ціни на деякі продукти харчування можуть зрости на 10%.

Заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач повідомив Reuters, що переговори між Україною, Польщею та ЄС, схоже, зайшли в "глухий кут", тому що протестувальники хочуть відновити дозвільну систему для українського автомобільного транспорту, що в'їжджає в ЄС. Дозвільну систему було вперше скасовано відповідно до угоди, підписаної в червні 2022 року, і призупинено до липня 2024 року.

"Ключове питання — переконати протестувальників, що ми не можемо зробити щось із дозволами просто зараз, тому дайте нам конкретні вимоги, крім дозволів, і ми поговоримо", — сказав Деркач.

Ян Бучек, голова головної польської асоціації далекобійників, заявив, що Київ не виявляє готовності до компромісу. За його словами, українські перевізники незаконно використовують бездозвільну систему, щоб працювати в ЄС, а не просто перевозити товари в Україну і з неї, створюючи дешевшу робочу силу, ніж польські перевізники.