ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Міністр закордонних справ Литви заявив, що Угорщина "виступає проти Європи"

Велика Епоха
Глава зовнішньої політики Євросоюзу Жозеп Боррель спілкується з представниками ЗМІ, прибувши на зустріч міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі, 11 грудня 2023 року. (AP Photo/Virginia Mayo)

У понеділок лідери ЄС намагалися змінити позицію Угорщини, після того як прем'єр-міністр Віктор Орбан зажадав виключити питання України з порядку денного, пише AP News.

"Я сподіваюся, що європейська єдність не буде порушена, тому що зараз не той момент, щоб послаблювати нашу підтримку України. Навпаки, зараз момент для її посилення", — заявив глава зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель журналістам у Брюсселі, де він головував на зустрічі міністрів закордонних справ країн блоку.

У листі президенту Європейської ради Шарлю Мішелю, який головуватиме на дводенному саміті, що розпочинається в четвер, Орбан попередив, що примус до ухвалення рішення щодо України може зруйнувати єдність ЄС. Інші лідери урядів, міністри та чиновники ЄС зізнаються, що спантеличені з приводу того, чого хоче Орбан.

"Єдине, як я можу зрозуміти позицію угорців, не тільки щодо України, а й щодо багатьох інших питань, — це те, що вони виступають проти Європи і всього, за що виступає Європа", — сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Ландсбергіс висловив сподівання, що розум візьме гору, "якщо ні, то попереду можуть настати темні часи".

Орбан став більш різко висловлюватися про Україну після того, як Єврокомісія заблокувала доступ Угорщини до мільярдів євро фінансування через побоювання щодо відставання демократії в країні.

Комісія вже виділила частину коштів минулого місяця, і очікується, що цього тижня вона полегшить Угорщині доступ до ще 10 мільярдів євро (10,8 мільярда доларів), але офіційні особи сумніваються, що в четвер це матиме велике значення.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який також зустрічався в понеділок зі своїми колегами з ЄС, сказав, що його країна "все ще намагається зрозуміти ці різкі заяви Угорщини". Він сказав, що Україна виконала всі умови, необхідні для початку переговорів про вступ до ЄС.

"Ми можемо пострибати, ми можемо станцювати, якщо це потрібно на додаток до того, що вже зроблено. Але я вважаю, що гра має бути чесною", — сказав Кулеба журналістам. "Україна протягом кількох місяців зробила те, що від неї очікували".

Дипломати ЄС зазначають, що Орбан регулярно підвищує політичні ставки перед ключовими зустрічами, але зазвичай знаходить спосіб піти на компроміс. Однак у понеділок міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто відмовився підкоритися тому, що він назвав "величезним тиском" з боку своїх партнерів по ЄС.

Він заявив, що оцінка комісії про те, що Україна виконує свої зобов'язання, "просто не відповідає дійсності".

Сійярто також попередив, що Угорщина накладе вето на наступний раунд санкцій, якщо ці заходи обмежать її доступ до російських джерел енергії.

На церемонії інавгурації нового президента Хав'єра Мілея в Аргентині у президента України Володимира Зеленського відбувся короткий діалог з Орбаном. "Це була дуже відверта розмова, зосереджена на наших європейських справах", — сказав Зеленський пізніше.