ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

5 найкращих документальних фільмів 2023 року

Велика Епоха
(Steve Collender/Shutterstock)

Через 28 років роботи кінокритиком я вперше представляю 5 своїх улюблених документальних фільмів цього року. Мій список міг би включити й 20 фільмів, настільки гарними, на мою думку, були багато з них у році, що минає.

Це ще не кінець

Постер фільму "Це ще не кінець". (Sony Pictures Classics)

У рік, що рясніє біографічними документальними фільмами, що надвражають, "Це не кінець" розповідає не тільки про професійне життя бейсболіста Йоги Берри, а й про його скромне походження і про те, чому через маленький зріст і нетрадиційну зовнішність його відкинула преса, керівництво MLB і значна частина громадськості.

Сценаристом і режисером фільму виступив Шон Маллін, а ініціатором і виконавчим продюсером — Ліндсі Берра, онука бейсболіста. У фільм включено інтерв'ю з чинними та колишніми гравцями MLB, дикторами Віном Скаллі та Бобом Костасом, а також другом сім'ї Біллі Крісталлом. До кінця фільму ви не зможете стримувати сльози радості.

Сидіти струнко: фільм із Майклом Джей Фоксом

Постер фільму "Сидіти струнко: фільм із Майклом Джей Фоксом". (Apple TV )

Відтоді як понад три десятиліття тому у нього діагностували хворобу Паркінсона, актор Майкл Джей Фокс став головним збирачем коштів для створення ліків. Режисер Девіс Ґуґґенгайм блискуче переплітає драматичні спогади, живі теле- й кінокліпи, закадровий текст і дає змогу містеру Фоксу говорити про труднощі життя з хворобою, без натяку на жалість до себе.

Наскільки надихає містер Фокс, настільки ж надихають його дружина Трейсі Поллан та їхні дорослі діти.

Голубиний тунель

Постер фільму "Голубиний тунель". (Apple TV )

Визнаний режисер документальної драми Еррол Морріс ("Тонка блакитна лінія", "Туман війни") представляє, можливо, найкраще досягнення за свою довгу кар'єру — правдиву біографію відомого письменника-шпигуна Джона ле Карре. "Голубиний тунель" — одна з найкращих картин у своєму роді, і має стати обов'язковою до перегляду для будь-якого серйозного шанувальника кіно або літератури.

Бути Мері Тайлер Мур

Постер фільму "Бути Мері Тайлер Мур". (HBO)

Мері Тайлер Мур, одна з небагатьох акторок, які знялися у двох надзвичайно популярних телешоу, що здобули визнання критиків, також була піонером у поданні жіночих проблем (не плутати з радикальним фемінізмом) у форматі ситкомів, з тонким гумором і самодостатнім апломбом. Мур була складною особистістю, яка прожила життя, що принесло великі плоди й містило значні невдачі.

Бувай, Баррі

Постер фільму "Бувай, Баррі". (Amazon)

Слоган з постера фільму — "Найбільша таємниця в історії спорту" — трохи притягнутий за вуха, але тільки трохи. Колишній зоряний раннінбек "Детройт Лайонс" Баррі Сандерс, який пішов на пенсію на піку своєї кар'єри, був тим, ким не є більшість професійних спортсменів: скромним, м'яким у спілкуванні й завжди командним гравцем.

Фільм є блискучим прикладом того, що відбувається, коли відповідальні батьки виховують своїх дітей у правильній, шанобливій і добродушній манері, чого в наші дні, схоже, катастрофічно не вистачає.

Майкл Кларк родом із Вашингтона, округ Колумбія. Він надав рецензії про кіно більш ніж у 30 друкованих та онлайн ЗМІ. У 2017 році він став одним із засновників Гуртка кінокритиків Атланти й щотижня бере участь у шоу Шеннон Берк на FloridaManRadio.com. З 1995 року пан Кларк написав понад 4000 рецензій та статей, присвячених кіно. Він віддає перевагу чорним комедіям, трилерам і документальним фільмам.

За матеріалами The Epoch Times USA