ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Туреччина заблокувала прохід кораблів-міношукачів, призначених для України

Велика Епоха
(Reuters)

У вівторок Туреччина заявила, що не дозволить двом тральщикам, подарованим Україні Великою Британією, пройти через її води на шляху до Чорного моря, оскільки це порушить міжнародний пакт про прохід через протоки у воєнний час, повідомляє Reuters.

Минулого місяця Велика Британія заявила, що передасть два мінних тральщики Королівського флоту для ВМС України. Член НАТО Туреччина повідомила союзникам, що не дозволить суднам використовувати свої протоки Босфор і Дарданелли доти, доки триває війна в Україні, ідеться в повідомленні управління зв'язків із громадськістю президента.

"Наші відповідні союзники були належним чином поінформовані про те, що суднам для пошуку мін, подарованим Україні Великою Британією, не буде дозволено пройти через турецькі протоки до Чорного моря, поки триває війна", — ідеться в заяві, опублікованій на соціальній медіаплатформі X.

Коли Росія почала вторгнення в Україну в лютому 2022 року, Туреччина задіяла Конвенцію Монтре 1936 року, фактично заблокувавши прохід військових суден воюючих сторін.

Пакт не поширюється на кораблі, що повертаються на свої бази, але ні Росія, ні Україна не висловили наміру провести свої військові кораблі через турецькі протоки до Чорного моря з початку війни. У той час Туреччина також попередила нечорноморські держави не посилати військові кораблі через протоки.

Згідно з Конвенцією Монтре, військові кораблі сторін, що не воюють, можуть проходити через протоки під час війни. Але в конвенції також говориться, що Анкара має право остаточного рішення про прохід усіх військових кораблів, якщо Туреччина вважає, що їй загрожує небезпека бути втягнутою у війну.

Туреччина "неупереджено і скрупульозно виконує положення Монтре", щоб не допустити ескалації в Чорному морі, заявив президент.