ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Традиції та особливості Українського Різдва

Велика Епоха
(фото proslav.info)
(фото proslav.info)

В Україні Різдво вважається одним із головних свят, яке відзначають із широким розмахом. Зимові гуляння тривають 12 днів і захоплюють три основні свята — Різдво, Новий рік і Водохреще. Цей період раніше традиційно називали святками. Детальніше про це розповідає новинний портал "Новини Бориспільщини", де можна знайти багато цікавих фактів і корисної інформації.

Різдво в Україні, як і в багатьох інших країнах, супроводжується безліччю традицій та обрядів. Вони часто пов'язані з сімейними та релігійними аспектами свята. Ось деякі з найбільш поширених традицій та обрядів українського Різдва:

 1. Святвечір. Це один із найважливіших моментів українського Різдва. Сім'ї збираються ввечері 6 січня (за юліанським календарем) або 24 грудня (за григоріанським календарем), щоб розділити святий хліб та інші традиційні страви, як-от кутя (пшенична каша з медом, горіхами і маком) та млинці, на столі мають бути 12 страв.
  (фото proslav.info)
  (фото proslav.info)

  Господарі ретельно готувалися до святого вечора, ретельно прибирали оселю та прикрашали її рушниками й солом'яними оберегами.
 2. Колядки. Напередодні Різдва молодь і діти йдуть по домівках, співають колядки і бажають сім'ям щастя і благополуччя. За це їм дарують дрібні гроші та солодощі. За старих часів було прийнято дарувати колядникам будь-яку їжу, могли давати паляниці, вареники, вертути та іншу випічку, смажених курей, сало тощо.
 3. Різдвяний вертеп. Різдвяний вертеп — це традиційна українська вистава або інсталяція, яка розповідає про народження Ісуса Христа та показує події з різдвяної історії. Слово "вертеп" символізує місце, де народжений Ісус — хлів у Віфлеємі.
  Вертепи можуть бути як живими виставами, так і статичними декораціями. Вони містять фігурки, що представляють святу сім'ю (Йосип, Марія та немовля Ісуса), а також фігурки інших персонажів, як-от волхви, пастухи, ангели та тварини, які були присутні при народженні Христа. Різдвяний вертеп є важливою частиною української різдвяної традиції і часто встановлюється в будинках, церквах і громадських місцях під час різдвяних свят, щоб нагадати вірянам про сенс Різдва і народження Ісуса Христа в бідних і скромних умовах.
  (фото proslav.info)
  (фото proslav.info)
 4. Відвідування церкви. Багато українців напередодні Різдва йдуть до церкви на всеношну службу. Всенічна служба на Різдво часто починається перед північчю і закінчується пізно ввечері. У багатьох країнах, де Різдво відзначається 25 грудня за григоріанським календарем, ця служба вважається однією з головних подій святкування Різдва в церкві. Це час, коли віряни можуть разом збиратися, щоб відзначити велику подію народження Ісуса Христа і провести духовне спілкування в ніч перед самим святом.

Старовинні традиції та обряди роблять українське Різдво особливою подією, що запам'ятовується, для багатьох сімей. Святкування Різдва в Україні також сильно залежить від регіону і сімейних традицій, тому можуть існувати деякі варіації і додаткові обряди в різних частинах країни.

Джерело Новини Бориспільщини