ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Польща отримає 5 млрд євро з фонду відновлення ЄС до кінця року: Прем'єр

Велика Епоха
(Yves Herman/Reuters)

Європейський Союз до кінця року перерахує Польщі перші 5 мільярдів євро, які були заморожені через відступ від демократії за попереднього уряду, заявили в п'ятницю новий польський прем'єр-міністр і президент Європейської комісії.

Ці гроші є частиною великого траншу, який був затриманий через закони, прийняті попереднім національно-консервативним урядом, що підривали незалежність суддів – те, що ЄС вважає порушенням демократичного поділу влади.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що 5 мільярдів євро символічно надійдуть до Різдва. Ці гроші спрямовані на допомогу країнам ЄС у подоланні енергетичної кризи, що виникла після вторгнення Росії в Україну минулого року, та зменшенні їхньої залежності від російського викопного палива.

"Це не просто подарунок. Це серйозні гроші, призначені для нашого енергетичного суверенітету, і ми спробуємо витратити ці гроші дуже швидко і мудро", – сказав він на пресконференції разом з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн в кулуарах саміту 27 країн-членів ЄС.

Гроші почнуть надходити завдяки обіцянкам уряду Туска відновити верховенство права, але потрібно зробити ще багато кроків, перш ніж вони почнуть надходити. Туск і його партнери по коаліції перемогли на національних виборах у Польщі, пообіцявши відновити верховенство права і демократичні цінності.

"Ми знаємо, що верховенство права дуже важливе. Йдеться про наше місце в Європі. Йдеться про наші спільні цінності", – сказав Туск.

Він додав, що польські адвокати, прокурори, судді та громадяни "ніколи не погоджувалися на Польщу без верховенства права. І кожен в міру своїх можливостей намагався розв'язувати це питання".

Фон дер Ляєн висловила своє задоволення.

"Я вітаю ваше прагнення поставити верховенство права на перше місце в порядку денному вашого уряду і вашу рішучість вирішити всі проблеми, які були висловлені протягом останніх років Європейським судом і Комісією", – сказала вона.