ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Президент Молдови Санду заявила, що балотуватиметься на другий термін

Велика Епоха
Президентка Молдови Мая Санду відвідує мітинг і концерт на честь рішення Європейського Союзу розпочати переговори про членство з Молдовою, Кишинів, Молдова, 17 грудня 2023 року. (REUTERS/Vladislav Culiomza/File Photo)

Проєвропейський президент Молдови Мая Санду заявила в неділю, що має намір балотуватися на другий президентський термін наприкінці 2024 року, і закликала парламент розпочати підготовку до референдуму щодо прагнення країни приєднатися до Європейського Союзу, пише Reuters.

Найвідоміший опозиційний діяч країни, соціалістичний проросійський колишній президент Ігор Додон, засудив як її намір балотуватися на другий термін, так і заклик до референдуму.

"Нам ще належить зробити важливі кроки, і я обіцяю продовжувати, якщо ви надасте мені довіру на новий термін", – сказала Санду в заяві, опублікованій на президентському сайті.

Вона попросила парламент, контрольований її союзниками з Партії дії та солідарності, розпочати роботу над референдумом щодо європейської орієнтації Молдови, колишньої радянської держави, що розташована між Україною та членом ЄС Румунією.

"Наше майбутнє  в європейській сім'ї, і ми повинні чітко сказати (всією країною) який шлях ми обираємо для Молдови. Я закликаю парламент ініціювати референдум наступної осені, на якому голос громадян буде вирішальним", – сказала Санду.

Санду засудила вторгнення Росії в Україну і звинуватила Москву в підготовці перевороту з метою її усунення. Кремль заявляє, що вона розпалює русофобію.

Колишня економістка Світового банку, Санду зробила членство в ЄС наріжним каменем своєї програми після перемоги над Додоном на виборах у грудні 2020 року.

Саміт ЄС на початку цього місяця дав добро на початок переговорів про членство як з Молдовою, так і з Україною.

Додон написав на своїй сторінці у Facebook, що проєвропейська політика не є гарантією перемоги Санду.

"Люди вже не такі наївні, як у 2020 році, – написав Додон. "Сьогодні вони асоціюють Санду не з прогресом і законом, а з бідністю, зарозумілістю і антидемократичним насильством".

Президентські вибори мають відбутися в листопаді-грудні 2024 року, точна дата буде визначена парламентом.

У травні минулого року десятки тисяч людей вийшли на мітинг просто неба на центральній площі Кишинева, щоб підтримати прагнення Санду рухатися в напрямку європейського мейнстриму.

Поточні опитування показують, що її ПДС отримає від 30 до 45% голосів у порівнянні з 28-38% у соціалістів Додона і від 8 до 15% у партії "Шанс" бізнес-магната втікача Ілана Шора, засудженого до 15 років ув'язнення за звинуваченнями в шахрайстві на початку цього року.

На муніципальних виборах минулого місяця, які розглядаються як барометр її проєвропейської політики, кандидати від ПДС отримали контроль над третиною місцевих рад, і цей результат вважається позитивним для її союзників.