ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Німецькі археологи знайшли 3000-річний меч бронзової доби, який добре зберігся (ФОТО)

Велика Епоха
Німецькі археологи виявили бронзовий меч 14 століття до нашої ери під час розкопок у Нердлінгені, Німеччина. (Courtesy of Archäologie-Büro Dr. Woidich/Sergiu Tifui)

Німецькі археологи під час розкопок у Нердлінгені, Баварія, виявили дуже рідкісну знахідку: бронзовий меч, якому, як вважається, понад 3 000 років, збережений у чудовому стані.

                            

Меч має орнаментоване восьмикутне руків’я з чистої бронзи та «настільки добре зберігся, що майже все ще сяє», — зазначає Баварське державне управління з охорони пам’яток у пресрелізі від 14 червня, перекладеному з німецької мови. Керівник відомства і головний консерватор професор Матіас Пфайль додав, що подібна знахідка є «дуже рідкісною».

Експерти попередньо датують меч кінцем 14 століття до нашої ери, тобто середнім бронзовим віком. Попередні знахідки цієї епохи здебільшого були викопані з навмисно розкритих курганів у 19 столітті або спливли на поверхню як поодинокі, «імовірно, жертовні» знахідки.

Нердлінгенський меч походить з могили, що містила останки трьох людей — чоловіка, жінки та підлітка — які, як вважають, були поховані разом у «короткій почерговості» разом з безліччю «багатих бронзових речей». Наразі не зрозуміло, чи були ці троє людей пов’язані між собою, але експерти встановили, що меч був виготовлений у Баварії, на території сучасної південно-східної Німеччини.

Бронзові мечі з восьмигранними руків’ями, подібні до цього, поширювалися з двох основних регіонів: південної Німеччини та нинішньої північної Німеччини та Данії. Порівнюючи техніку лиття та прикраси, археологи вважають, що деякі мечі, поширені на півночі, були копіями південнонімецьких мечів, тоді як інші могли бути справжнім імпортом або виробами «мандрівних ремісників».


Меч з Нердлінгена був знайдений у могилі, що містила останки чоловіка, жінки та підлітка (Courtesy of Archäologie-Büro Dr. Woidich/Sergiu Tifui)

Деталь меча епохи середньої бронзи, знайденого в Нердлінгені, Німеччина. (Courtesy of Archäologie-Büro Dr. Woidich/Sergiu Tifui)

Меч з Нердлінгена, який досі сяє, має складну конструкцію, оскільки руків’я відлито поверх леза в процесі, відомому як «лиття внахлест», а оздоблення ретельно інкрустовано. Збереглися дві справжні заклепки, а ще одна пара заклепок «прихована».

Попри виробничі зусилля та відсутність доказів того, що клинок коли-небудь використовувався, Баварське державне управління вважає, що меч був «справжньою» зброєю. Археологи планують продовжити дослідження меча і місця поховання, щоб точніше класифікувати дивовижну знахідку.