ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Міністр культури Польщі заявив, що ліквідує державні ЗМІ

Велика Епоха
Президент Польщі Анджей Дуда і новопризначений міністр культури Польщі Бартломей Сенкевич на церемонії складання присяги кабінету міністрів у Президентському палаці у Варшаві, Польща, 13 грудня 2023 року. (REUTERS/Aleksandra Szmigiel/File Photo)

Міністр культури Польщі вирішив ліквідувати державне телебачення, радіо та інформаційне агентство, заявив у середу, поглиблюючи суперечку про майбутнє державних ЗМІ після доленосних змін в уряді, пише Reuters.

Проєвропейська коаліція на чолі з Дональдом Туском прийшла до влади в Польщі цього місяця і розпочала реформування державних ЗМІ, які, за словами критиків, за вісім років перебування при владі націоналістичної партії "Право і справедливість" (PiS) перетворилися на пропагандистські засоби.

Ці зміни викликали сильну опозицію з боку PiS, яка стверджує, що новий уряд обійшов звичайну парламентську процедуру, впроваджуючи їх у життя.

Рішення, ухвалене в середу, було прийнято після того, як президент Анджей Дуда, союзник PiS, наклав вето на пропозиції нового уряду щодо фінансування суспільних медіа.

"У зв'язку з рішенням президента Республіки Польща призупинити фінансування суспільних ЗМІ, я вирішив ліквідувати компанії Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA і Polska Agencja Prasowa SA", – заявив Бартломей Сенкевич у заяві, розміщеній на соціальній платформі X.

"У ситуації, що склалася, такі дії дозволять забезпечити безперервну роботу цих компаній, провести необхідну реструктуризацію та запобігти звільненню працівників у вищезазначених компаніях".

Він зазначив, що стан ліквідації може бути відкликаний у будь-який момент власником компаній, яким є держава.

Депутат від PiS Йоанна Ліхоцька у своєму дописі на X заявила, що "уряд Туска знищує польські ЗМІ".

"Це акт, який завдає шкоди державі", – додала вона.

"ТИПОВИЙ АГРЕСОР"

Раніше в грудні новий уряд відключив від ефіру державний новинний канал TVP Info і звільнив керівників державних ЗМІ, що, за його словами, було кроком, спрямованим на відновлення неупередженості.

Медіа-аналітики та активісти руху за свободу слова стверджують, що за часів правління PiS TVP діяв не як нейтральний постачальник новин, яким він має бути згідно зі своїм статутом, а як рупор уряду.

Однак "Право і справедливість" заявляє, що зміни нового уряду завдають шкоди плюралізму в засобах масової інформації, усуваючи консервативний голос, і що способи, за допомогою яких були впроваджені зміни, без проходження законопроекту через парламент, не були законними. Уряд Туска відкидає ці звинувачення.

У суботу Дуда заявив, що накладає вето на законопроект, який передбачав виділення 3 мільярдів злотих (771 мільйон доларів) на фінансування державних ЗМІ у світлі кроків уряду щодо суспільних мовників.

У середу голова канцелярії Дуди звинуватив Сенкевича в тому, що він поводиться як "типовий агресор".

"Це доказ повного безсилля влади, яка не знайшла жодного законного способу змінити керівництво в цих компаніях", – написав Марцін Масталерек на X.

У вівторок орган, в якому домінує PiS, призначив нового керівника телебачення, незважаючи на те, що нинішня адміністрація призначила на цю посаду іншу людину.