ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

До осені політика Пекіна щодо пандемії змінюватися не буде

Велика Епоха
Чоловік сидить біля замкненого громадського паркану, після позитивного результату тесту на COVID-19 у Пекіні, Китай, 29 квітня 2022 року. (Kevin Frayer/Getty Images)

На зустрічі за зачиненими дверима китайські чиновники вищого рангу ясно дали зрозуміти, що добре усвідомлюють шкоду, яку завдає політика «нульової терпимості» щодо COVID-19, але вони не змінять цієї політики до ХХ З'їзду КПК, який проходитиме восени цього року.

Про це розповів президент Торгової палати Європейського союзу у Китаї Йорг Вуттке в інтерв'ю швейцарському виданню Neue Zürich Zeitung.

Хвиля штаму «Омікрон» у Китаї призвела до того, що один за одним на карантин було закрито три мегаполіси: Сіань, Шеньчжень та Шанхай.

«У той час, як закордонні країни навчилися жити з вірусом, у Китаї влада постійно повертається до вихідної точки», — каже Вуттке.

Бувши провідним європейським бізнесменом, який понад 30 років жив і працював у Китаї, Вуттке має зв'язки з високопосадовцями Китаю та отримує інформацію з перших рук.

Торгова палата Європейського союзу в Китаї, членом якої є Вуттке, 8 квітня надіслала листа віцепрем'єру Держради компартії Китаю Ху Чуньхуа, в якому пояснила, як політика «нульової терпимості», що проводиться Пекіном, порушує діяльність європейських компаній у Китаї. У листі говорилося, що старі методи масового тестування та ізоляції не працюють у випадку зі штамом «Омікрон» і що Пекіну слід переглянути свою політику щодо цього.

Через 20 днів після відправки цього листа Вуттке запитали, чи бачить він якісь ознаки того, що пекінська влада переглядає політику «нульової терпимості»? Його відповідь була: "Ні".

Він намагався сказати своїм знайомим в уряді КНР, що вони можуть використовувати інші країни як приклад того, як можна ефективно боротися з вірусом і навчитися жити з ним. Проте чиновники у Пекіні не слухали його.

За словами Вуттке, 150 тисяч нових випадків зараження на день вже можуть не бути проблемою в Німеччині, проте 20 тисяч таких випадків все ще вважаються занадто великою кількістю в Китаї.

«За останні два роки партійне керівництво [Китаю] і уряд придумали наратив про те, що Китай впорався з епідемією набагато краще, ніж західні країни, що розкладаються. Зараз подібні заяви перетворюються на ніщо прямо в них на очах», — каже Вуттке.

Чиновники усвідомлюють шкоду "нульової терпимості", але не можуть це зупинити

На зустрічі за зачиненими дверима Вуттке провів ряд особистих зустрічей із високопосадовцями Китаю. Вони ясно дали зрозуміти, що добре обізнані з негативним впливом політики «нульової терпимості» на економіку країни, але цю політику неможливо припинити до завершення ХХ З'їзду КПК.

«На закритих засіданнях, особливо в міністерствах, які займаються економікою та бізнесом, я зустрічав добре поінформованих, неупереджених політиків вищої ланки. Вони чудово розуміють, що означає політика «нульової терпимості» для економіки, але зараз вони не можуть нічого зробити, щоб змінити цю політику», — розповідає Вуттке.

Далі він пояснив: «Голова Сі сподівається бути затвердженим на третій термін правління, тому в такий ключовий момент він не може змінити своєї риторики. Голова Сі загнав себе відразу в дві безвиході: він не може змінити свою політику «нульової терпимості», і також не може змінити свої дружні стосунки з Путіним».

Китайці бояться вірусу і ще більше бояться, що їх посадять на карантин

За словами Вуттке, пересічні громадяни в Китаї справді бояться нового коронавірусу. Усіх, у кого виявляється позитивний тест, одразу забирають із дому, як ув'язненого, і змушують жити у притулку із тисячами інших людей. Умови там жахливі, і саме там люди справді хворіють.

Урядова пропаганда змусила китайців дуже боятися вірусу

«Влада не сказала людям про те, що штам «Омікрон» м'якший або інші країни навчилися жити з цим вірусом. Влада [КНР] цілий рік критикувала західні мРНК-вакцини, внаслідок чого китайці зовсім перестали вірити вакцинації».

Так само офіційна пропаганда створила нинішню дилему, і тепер влада не може визнати, що є інший ефективний спосіб боротьби з COVID-19, крім розрекламованої ними політики «нульової терпимості».

«Вони [влада КНР] не може визнати, що європейці знову можуть літати у відпустку та значною мірою жити нормальним життям [без використання жорстких локдаунів, як у Китаї]. Чиновники не можуть визнати і те, що крім китайської вакцини також ефективно можна використовувати західну мРНК-вакцину», — пояснив Вуттке.

Економіка може бути принесена в жертву антиковідної політики

Нинішній рік для китайської економіки розпочався досить непогано. Однак, за словами Вуттке, після того, як 28 березня в Шанхаї було підтверджено перші випадки захворювання, все звалилося.

Політика «нульової терпимості» змусила великий економічний центр Шанхай та прилеглі райони заплатити велику економічну ціну. Так, за перші три тижні квітня обсяги вантажних перевезень у Шанхаї впали на 81% у річному обчисленні. А в сусідній провінції Цзянсу аналогічне падіння становило 30%. Загалом у країні обсяги вантажоперевезень у квітні скоротилися на 15% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Щодо декларованого владою річного зростання економіки на 5,5% Вуттке впевнений, що досягти таких показників буде нереально і що зростання може становити максимум 4%.

«Прагнення інвестувати не повернеться доти, доки [бізнес-спільнота] не повірить, що політика «нульової терпимості» не зміниться. Жодна податково-бюджетна політика не може компенсувати ці обмеження».

«[Влада КНР] зосередила велику увагу на політиці «нульової терпимості». Внаслідок цього багато чиновників перебувають у стані саморуйнування. Вони зовсім не дбають про короткострокову економіку. У нинішній ситуації чиновники, орієнтовані на бізнес, навряд чи виживуть. Великий страх викликає директива зверху, яка каже, що, якщо у підконтрольному вам регіоні з'являється підтверджений випадок захворювання, у вас є серйозна проблема», — резюмував Вуттке.

За матеріалами Epoch Times