ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія заявила про своє рішення покинути Міжнародну космічну станцію на тлі економічних санкцій

Велика Епоха
Міжнародна космічна станція, сфотографована з космічного корабля «Союз» членами екіпажу 56-ї експедиції після розстикування, 4 жовтня 2018 р. (NASA/Roscosmos/Handout via Reuters)

Російське космічне агентство Роскосмос має намір відмовитися від участі в проєктах на Міжнародній космічній станції (МКС) на тлі західних санкцій, покликаних завдати шкоди економіці Москви, підтвердив глава космічної програми.

Дмитро Рогозін, голова Роскосмосу, заявив в інтерв'ю телеканалу «Росія-24» 30 квітня, що рішення та терміни припинення участі Росії у роботі МКС вже прийнято.

Рогозін зазначив, що агентство не вважає себе зобов'язаним називати точну дату виходу, але підтвердив, що попередить партнерів із космічної станції протягом встановленого річного періоду повідомлення.

«Рішення вже прийнято, ми не повинні говорити про це публічно. Можу сказати лише одне: відповідно до наших зобов'язань ми попередимо наших партнерів за рік до закінчення роботи на МКС», — сказав він в інтерв'ю російському державному телеканалу.

У березні в Twitter Рогозін оголосив, що Роскосмос призупинить співпрацю з НАСА та Європейським космічним агентством за спільними проєктами, такими як МКС, посилаючись на економічні санкції Заходу, введені проти Росії у зв'язку з нападом на Україну.

«Я вважаю, що відновлення нормальних відносин між партнерами по Міжнародній космічній станції та іншим спільним проєктам можливе лише за повного та беззастережного скасування незаконних санкцій», — заявив він тоді.

Після вторгнення Росії в Україну, яке Кремль називає «спеціальною військовою операцією» з метою роззброєння свого сусіда та повалення його уряду, західні союзники запровадили масштабні санкції, включаючи заборону експорту ключових технологій.

Президент Джо Байден розпорядився запровадити обмеження на експорт високотехнологічної продукції до Москви, які, за його словами, покликані «погіршити стан» аерокосмічної промисловості Росії, включаючи її космічну програму.

МКС була запущена в 1998 році, і зараз НАСА планує підтримувати її в робочому стані до 2030 року. Рогозін на зустрічі з депутатами Держдуми заявив, що для продовження експлуатації до 2030 року будуть потрібні колосальні кошти, інакше «станція розвалиться», повідомляє ТАРС.

МКС видно з борту космічного човника НАСА «Індевор» після того, як станція та шатл розпочали післястикове розділення, 29 травня 2011 року. (NASA via Getty Images)

Робота Росії на МКС визначається урядом, але глава Роскосмосу натякнув, що, на його думку, Москва продовжить роботу на МКС до 2024 року.

«Ця робота багато в чому пов'язана з нашою готовністю до розгортання російської орбітальної службової станції... яка буде багатофункціональною, робота над нею вже ведеться, ескізний проєкт розробляється корпорацією «Енергія»», — сказав Рогозін.

«Коли її буде представлено та захищено, після цього ми вже почнемо створювати це «розумне залізо» і готувати його запуск у космос», — додав він.

Минулого року Росія вже оголошувала плани припинити роботу на МКС, посилаючись на побоювання з приводу старіння конструкції станції. Приблизно в той же час Москва заявила, що працює над створенням нової космічної станції під назвою «Російська орбітальна космічна станція», яка повністю управлятиметься Роскосмосом.

За матеріалами The Epoch Times USA