Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

«Хаббл» побачив згасання наднової в далекій галактиці

Вівторок, 6 жовтня 2020 року

Зображення галактики NGC 2525 і наднової SN 2018gv (яскрава зірка у лівому краю знімка), отримане «Хабблом». NASA, ESA, and A. Riess (STScI / JHU) and the SH0ES team

 

Астрономи, які працюють з космічним телескопом «Хаббл», опублікували анімацію, яка демонструє згасання спалаху наднової протягом цілого року. Спостереження за нею допоможуть уточнити відстань до галактики, в якій вона спалахнула, повідомляється на сайті NASA.

Спалах наднової є одним із найпотужніших катаклізмічних процесів у Всесвіті і може бути фіналом життя масивної зірки, яка вичерпала запаси палива в ядрі, злиттям двох білих карликів або термоядерним вибухом в подвійній системі. В ході вибуху яскравість зірки може збільшитися за кілька діб в мільйони і навіть мільярди раз, а в космос при цьому викидається велика кількість речовини, що роблять наднові одним з основних джерел поповнення міжзоряного середовища хімічними елементами важчих за гелій.

Спалах наднової SN 2018gv був помічений 15 січня 2018 японським астрономом-любителем Коічі Ітагакі (Koichi Itagaki) і стався в одному з спіральних рукавів галактики NGC 2525, що знаходиться на відстані 70 мільйонів світлових років від Сонця. Він був віднесений до типу Ia і являє собою термоядерний вибух на білому карлику в подвійній системі.

Через те, що подібні наднові володіють майже однаковою піковою світністю, то це дає можливість ученим використовувати подібні спалахи в якості «стандартних свічок» для досить точного визначення відстані до галактик, в яких вони знаходяться. Це дозволило астрономам включити SN 2018gv в програму SH0ES (High-z Supernova Search Team and the Supernovae H0 for the Equation of State), завданням якої є визначення швидкості розширення Всесвіту. У 2018-2019 роках за надновою стежив космічний телескоп «Хаббл», що дало можливість дослідникам побудувати криву блиску, а зі знімків, отриманих обсерваторією, змонтувати анімацію, яка демонструє поступове згасання спалаху.

Comments   

загрузка...