Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Юпітер може бути оточений більш ніж 600 супутниками, — дослідження

Четвер, 17 вересня 2020 року

За даними групи канадських астрономів, на Юпітері може бути близько 600 супутників діаметром близько 800 метрів. Вони представлять свої висновки 25 вересня на віртуальному конгресі Europlanet Science Congress 2020. Більшість супутників мають широкі, неправильні і ретроградні орбіти. Препринт роботи опубліковано на сайті arXiv.org.

Довгий час Юпітер вважався рекордсменом за кількістю супутників, їх нарахували 79, і лише недавно його за цим показником обійшов Сатурн. Швидке зростання числа відомих супутників найбільшої планети в Сонячній системі стався в останні 20 років через розвиток цифрових камер з великим полем зору. Передбачається, що нововідкриті нерегулярні супутники Юпітера, що володіють невеликими розмірами, сформувалися в іншому місці і були захоплені гравітацією планетою в ранній Сонячній системі, причому механізм захоплення доцього часу залишається незрозумілим. Розуміння поточної кількості супутників Юпітера і їх розподілу за розмірами може дати обмеження на динамічні моделі системи супутників гіганта і її початковий стан.

Фотографія одного з нових кандидатів в супутники Юпітера, що має позначення j22r94a24. Фото: Edward Ashton (University of British Columbia)

Едвард Ештон (Edward Ashton), Метью Бодуан (Matthew Beaudoin) і Бретт Гледмен (Brett Gladman) з Університету Британської Колумбії опублікували результати аналізу 60 знімків ділянки неба площею в один квадратний градус в околицях Юпітера, зроблених у вересні 2010 року за допомогою 340-мегапіксельної камери MegaPrime, встановленої на телескопі CFHT (Canada-France-Hawaii Telescope). Метою роботи був пошук нових нерегулярних супутників Юпітера, розміри яких не перевищують кілометра.

В результаті астрономам вдалося виявити 52 цікавих об'єктів, з блиском до 25,7 зоряної величини, характеристики руху яких були схожі на характеристики руху модельних супутників Юпітера. Розміри об'єктів за оцінками вчених не перевищують 800 метрів. Сім з найбільш яскравих виявлених об'єктів виявилися вже відомими нерегулярними супутниками Юпітера, інші були визнані кандидатами в ретроградні супутники планети (тобто напрямок їх руху по орбіті не збігається з напрямком обертання Юпітера) і чекають підтвердження свого статусу на основі довгострокових спостережень.

Загальна оцінка кількості ретроградних нерегулярних супутників Юпітера з радіусом понад 400 метрів, зроблена вченими на основі отриманих даних спостережень, становить 600 об'єктів, а кількість проградних супутників може бути ще більшою. Подальших спостережень за нововідкритими об'єктами астрономи не планують, очікується, що цим займуться оглядові наземні телескопи.

Comments   

загрузка...