Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

«Хаббл» сфотографував дивовижний слід наднової зірки, що вибухнула 15000 років тому

Четвер, 1 жовтня 2020 року

Космічний телескоп НАСА «Хаббл» сфотографував захоплююче видовище, коли золотисті стрічки, схожі на вуаль, переміщаються в космосі з неймовірною швидкістю — це слід від вибуху наднової зірки, який було видно людям на Землі близько 15000 років тому.

Вражаюча вибухова хвиля, відома як Петля Лебедя або емісійна туманність виходила від масивної вмираючої зірки і продовжує «бігти» в космосі донині.

Технології телескопа «Хаббл» дозволили отримати детальні зображення петлі з відстані приблизно 2400 світлових років.

Cygnus Loop: At the Edge of Supernova Remnant. Credit: ESA/Hubble & NASA, W. Blair. Acknowledgement: Leo Shatz

За даними Європейського космічного агентства (ЄКА), вмираюча зірка, ймовірно, була приблизно у 20 разів більша за наше Сонце. Її вибухова хвиля, розширилася на 60 світлових років від центру, і все ще поширюється зі швидкістю близько 350 км у секунду в космосі.

Назва «Петля Лебедя» була дана просторовому явищу через його положення в сузір'ї Лебедя (якщо дивитися з Землі). Те, що ми бачимо через телескоп «Хаббл», - це зовнішній край сліду наднової.

Це видно людському оку, тому що речовина наднової рухається через міжзоряну речовину з низькою щільністю на зовнішніх краях вибухової хвилі, нагріваючи й стискаючи пил і газ в «вуаль-подібну» структуру.

Величезний розмір робить її більш помітною. За даними НАСА, вибухова хвиля Петлі Лебедя охоплює частину неба, в 36 разів більшу, ніж повний Місяць.

Після того як у серпні НАСА опублікувало останнє зображення, науковий оглядач Корі Пауелл опублікував його в «Твіттері» з підписом:

«15 000 років тому люди бачили, як в сузір'ї Лебедя спалахнула яскрава наднова. Це було до того, як була створена писемність, але Всесвіт зберіг прекрасний запис про вибух».

Космічний телескоп «Хаббл» зробив перші знімки Петлі Лебедя в 1991 році, через рік після першого запуску. Первісна проблема з головним дзеркалом телескопа привела до того, що в той час зображення були кілька розмитими. Але оскільки він був розроблений для поточного обслуговування на орбіті, астронавти неодноразово замінювали й оновлювали обладнання телескопа. Сьогодні приголомшливі золоті стрічки Петлі Лебедя видно найбільш чітко.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...