ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ліванські студенти в невизначеності після втечі від війни в Україні

Велика Епоха
Ліванські студенти в кафе в Бейруті з гарним освітленням та Wi-Fi. (JOSEPH EID/Getty Images)

Ліванські студенти, які тікали від війни в Україні, тепер щосили намагаються завершити навчання у своїй країні, де на них чекає сумнівне майбутнє через безпрецедентну економічну кризу, що впливає на їхні кар'єрні перспективи.

«Краще на війні, ніж тут», — зітхає Ясір Харб, студент останнього курсу медичного факультету, який залишив Київ за два дні до російського вторгнення 24 лютого.

Ясір визнає, що повернувся до Лівану, щоб заспокоїти своїх батьків, і опинився в країні, де не вистачає електрики, де курс валюти впав, а вартість життя різко зросла.

Інші студенти зараз щосили намагаються продовжити своє навчання віддалено.

Бейрут 14 січня 2022 року. (JOSEPH EID/Getty Images)

За офіційними даними, оприлюдненими наприкінці березня, Україну змогли залишити близько тисячі ліванських студентів.

Міністр освіти Лівану Аббас Халабі сказав, що жоден з абітурієнтів ще не вступив до приватного університету в Лівані, визнавши, що студенти з університетів, які зазнали бомбардування в Україні, навіть не змогли отримати заліковки, щоб продовжити перереєстрацію в навчальних закладах своєї країни.

Щодо тих, хто подає документи до Ліванського університету, єдиного державного університетського закладу, то «вони мають скласти вступні іспити на початку наступного навчального року», — пояснює ректор Бассам Бадран.

Одна година електрики на день

Не маючи іншого вибору, крім як вчитися віддалено зі своїми батьками в Набатії, на півдні Лівану, Ясір щосили намагається закінчити свій останній рік. Але вдома у нього лише одна година електрики на день, як і у більшості ліванців.

Для компенсації електрики використовують генератори, що впливає на підключення до Wi-Fi. «Інтернет повільний, важко почути пояснення вчителів, що впливає на наші оцінки», — жалкує учень, який не відкидає повернення в Україну після відновлення польотів.

«У Києві, попри війну, є стабільне електропостачання, працює громадський транспорт, життя поступово повертається до нормального, там у мене були хоча б базові послуги», — говорить він.

Навчання онлайн

Самер Дакдук - студент п'ятого курсу медичного факультету Харкова. Зараз він навчається онлайн і ходить стажистом до лікарні у Бейруті, але дуже рідко, бо місць не вистачає.

«Практика медичних досліджень має вирішальне значення, це справді нервово», — каже він. Відсутність коштів та можливостей завадила йому вирушити до Європи.

Бармен читає книгу під час роботи у кафе у Бейруті, 14 січня 2022 року. (JOSEPH EID/AFP via Getty Images)

Наталі Діб вважає везінням те, що вона одразу поїхала до Німеччини, оскільки тут студенти можуть спеціалізуватись і при цьому отримувати гідну зарплатню.

З Німеччини вона продовжує навчання в Інтернеті та чекає на повідомлення з лікарні про проходження практики. «Я не повернувся до Лівану, тому що Німеччина пропонує мені більше можливостей, а я не хочу бути тягарем для своїх батьків», — каже студент-медик.

Розвал ліванської університетської системи, яка раніше забезпечувала висококваліфікованими кадрами країни регіону, прискорила витік кваліфікованих кадрів.

З 2019 року ліванський фунт втратив понад 90 % своєї вартості, а мінімальна місячна зарплата, яка колись була еквівалентною $ 450 доларів, знизилася до $ 25 доларів.

Ті, хто повернувся, шкодують про це

Батькові Наталі довелося продати квартиру в Бейруті та повернутися до села на півдні країни, щоб вона могла продовжити навчання.

У Національному медичному університеті імені Богомольця у Києві студент платить $ 4 400 на рік, що приблизно вп'ятеро менше, ніж у більшості приватних ліванських університетів.

«Ті, хто повернувся до Лівану, шкодують про це», — каже вона.

За матеріалами Epoch Times Europe Fr