ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Війна не на користь Китаю: Пекін не піддав цензурі критику Кулеби

Велика Епоха
Путін, лідер Китаю Сі Цзіньпін та прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді (Getty Images)

Роль китайського комуністичного режиму в конфлікті в Україні як «безмежного» друга Росії була предметом палких суперечок і дискусій. Китай представив себе миротворцем, але водночас відмовився кваліфікувати дії Росії як вторгнення, і натомість звинуватив США та НАТО у створенні та ескалації напруженості.

Китайські державні ЗМІ опублікували два інтерв'ю з міністрами закордонних справ Росії та України. Це цікаве рішення, яке вони як слід не розкрутили в соцмережах, як зазвичай роблять із подібними новинами.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба закликав Китай, а також інших постійних членів Ради безпеки ООН надати гарантії безпеки Києву.

За даними AFP, у 2013 році Китай пообіцяв надати Україні «гарантії безпеки», якщо вона зазнає вторгнення або загрози ядерної атаки, але, схоже, ухилився від відповіді на те саме питання після нападу Росії.

У відповідь на питання про гарантії минулого місяця представник МЗС Китаю припустив, що такі «гарантії безпеки мають чіткі обмеження з погляду змісту і спрацьовують за певних умов», маючи на увазі резолюцію, аналогічну до політики безпеки ООН щодо неядерних держав. Після вторгнення китайські державні ЗМІ посилили російську пропаганду, відмовилися засудити напад або назвати його вторгненням, а також уникали приписувати жертви українського громадянського населення російським силам.

Цікаво, що, публікуючи інтерв'ю, інформаційне агентство не піддало цензурі різку критику Кулеби — класичне "балетне па" для китайського комуністичного режиму, покликане створити помилкове враження неупередженості.

"Європейські країни в паніці, тому що вони не можуть гарантувати, що Росія не вторгнеться до них завтра. Якщо Росію не зупинити зараз, за кілька років це призведе до нових криз", — сказав Кулеба, згідно з повідомленням Politico.

AFP зазначає, що Дмитро Кулеба також звинуватив Росію в тому, що вона скомпрометувала інфраструктурну ініціативу Пекіна "Один пояс, один шлях", попередивши, що такі наслідки глобальної кризи продовольчої безпеки загрожуватимуть економіці Китаю.

"Ми також вважаємо, що ця війна не на користь Китаю", — заявив міністр закордонних справ України.

"Ситуація не загострюється через Україну, ми реалізуємо своє право на самооборону", — сказав Кулеба, явно відкидаючи застереження Китаю щодо постачання зброї Києву іншими державами.

========