• Легенда стародавнього Китаю: як Фу Сі навів лад у Всесвіті

  • П'ятниця, 21 жовтня 2016 року

Це друга частина в циклі статей «Великої Епохи» про зародження китайської цивілізації і світогляду. Цей цикл розповідає про історичних персонажів, які зробили свій внесок у божественну культуру Китаю. Нижче піде мова про Бога Фу Сі.

Прабатьком сьогоднішнього світу і цивілізації був Бог Фу Сі. Керуючись закономірностями створення, він приніс порядок і спокій на Небеса і Землю. Легенди про це записано у стародавніх текстах, таких як неофіційна історія від вченого Ло Мі династії Сун, «Літопис трьох імператорів» і «Книга Цзінь» династії Тан.

За часів правління Фу Сі відбувалися страшні стихійні лиха і величезні зміни. Всесвітній потоп зруйнував цивілізації, що існували на легендарних землях Му і Атлантиди, вижили лише люди в горах Куньлунь.

Після Великого Потопу Небо і Земля з'єдналися в початковий хаос. Фу Сі за допомогою божественної сили навів у світі лад — цей процес описано в «Шовковому манускрипті Чу». Богиня Нюйва, ставши його дружиною, народила четверо дітей, які стали богами пір року та напрямків. Діти врівноважили небо, землю і зірки, добу розподілили на день і ніч, рік — на сезони, а світ — на чотири напрямки.

Бог Фу Сі також створив подвійність сторін — Інь і Ян та вісім триграм, які наступні покоління стали використовувати для передбачень.

На малюнках часів династії Хань Фу Сі і Нюйва тримають столярні інструменти, що уособлює їх роль у створенні Всесвіту. Інші художники зобразили їх з місяцем і сонцем у руках.

Новостворений Всесвіт знову прийшов у безлад. П'ять духів стихії дерева було відправлено на Землю, щоб підтримати чотири напрямки і відновити порядок світобудови. Після Фу Сі владикою Всесвіту стала Нюйва. Бог Води Гун Гун, піднявши повстання, кинув їй виклик. Тоді Чжу Жуна, Бога Вогню, було відправлено, щоб приборкати його.

І хоча Гун Гуна здолали, у нестримному гніві він зруйнував гору Бучжоу, а разом з нею стовпи, що підтримували Небо, і пута, що зв’язували Землю на місці. Небо, Сонце, Місяць і зірки почали відхилятися в напрямку півдня.

У писаннях ранньої династії Хань сказано, що в небі з'явився пролом, а в землі — тріщина. Пожежі спалювали все навколо, річки вийшли зі своїх берегів. Нюйва виплавила п'ятикольоровий валун і закрила дірку в Небі, а ноги гігантської небесної морської черепахи поставила як стовпи для підтримання небосхилу. Богиня виправила шлях руху Неба і Землі, і люди змогли мирно жити і працювати.

Наступну частину з цього циклу статей очікуйте в розділі «Культура Китаю».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...