ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Що робив китайський імператор, щоб працювати продуктивно

Велика Епоха

Якщо ви читали нашу статтю «Один день із життя китайського імператора», вас, можливо, вразило те, наскільки мало реальної роботи імператор Кансі династії Цін робив щодня, аби досягти більшої її ефективності.

#img_left#На прийом він відводив лише 1,5 години. Всі інші справи виконував під час сніданку та обіду. Решту часу витрачав на читання в бібліотеці, розваги (він слухав пісні і милувався танцями) або на релігійні роздуми. І все ж йому вдавалося розширювати і захищати територію Китаю, розвивати торгівлю із Заходом, скласти збірник поезії династії Тан і внести до каталогу кожне слово китайської мови.

Звичайно, у нього була ціла армія особистих помічників, але, судячи з досліджень, мабуть, імператор Кансі дещо знав про те, як вичавити максимум зі свого часу та енергії. Нижче наведені деякі поради, які допоможуть вам будувати свою імперію і при цьому не знемагати від втоми.

Визначте свої кращі години

Кансі починав і закінчував свій день у роздумах і богослужіннях — дві години після пробудження і чотири години перед сном. Крім того, що цей годинник допомагав імператору досягти стану ясності розуму і зосередитися на пріоритетах своїх справ, цей час служив розминкою і підготовкою до зустрічі з підлеглими. Пасажири, які регулярно їздять на роботу з передмістя до міста, знають, що зістрибнути з ліжка і бігти з усіх ніг відразу ж, як тільки прокинешся, — не найкращій початок дня.

Сучасні експерти застерігають від того, аби починати робочий день з перевірки електронної пошти, тому що це дозволяє незліченній кількості потреб інших людей керувати вашими діями. При цьому ви розбазарили час, коли ваш мозок ще бадьорий, для того щоб підтягнути хвости, а не на щось продуктивне.

Вони рекомендують замість цього займатися тим, чим займався Кансі: починати кожен день із плану: що ви збираєтеся сьогодні виконати. Його першим ділом було переглянути зведення, з яких він дізнавався новини всієї імперії, і це допомагало йому вирішити, з якими чиновниками йому зустрітися о 9:30 ранку — найкращий час для творчого мислення і прийняття рішень.

Кансі уникав горезвісного почуття «випий кави або засни», яке зазвичай відчувається о 3 годині дня, в цей час він не виконував жодної реальної роботи. В час після полудня ви б могли застати його за відпочинком: за читанням якихось віршів або переглядом чийогось виступу. Замість читання ще одного звіту або електронного листа, опівдні було б розумним внести в свої заняття якесь розмаїття.

У китайців є стародавня концепція органів-годин — певним біологічним процесам і задачам потрібно відводити відповідний час дня, коли пов'язані з тією чи іншою задачею системи органів найбільш активні. Подібним же чином сучасні дослідники прийшли до розуміння впливу добових ритмів на продуктивність [людини].

Працюй менше, грай більше

Здається, що думка «щоб краще працювати, нам потрібно більше грати», суперечить здоровому глузду, але це правда.

Стюарт Д. Фрідман, професор практики менеджменту в Wharton School, виявив в експерименті, що, коли люди приділяють більше уваги своїм сім'ям, громадам або особистому розвитку, а не роботі, то їхня продуктивність на роботі дійсно зростає разом із загальною задоволеністю життям.

Імператор Кансі планував свій час для справ у порядку їхньої терміновості. Будучи глибоко духовною і культурною людиною, він проводив більшу частину свого часу за буддійською молитвою і зануренням у мистецтво. Це дозволило йому поєднати свою культуру з культурою його китайських підданих, основна частина з яких не була з етнічної групи, до якої належала маньчжурська царська сім'я.

Ключовим є вибір видів дозвілля, які відображають те, що для нас важливо. Витрачання часу на види дозвілля, які не мають нічого спільного з нашими цінностями великої користі не принесе.

Працюй вибірково

Ваш начальник, колеги, клієнти, батьки, сусіди, діти і навіть ваші домашні тварини завжди готові вручити вам довгий список вимог, які зроблять вас зайнятими від світанку до заходу. І це тільки ви, не імператор. Якби Кансі намагався догодити кожному, то його імперія перебувала б у повному хаосі.

Ось чому це розумно, що він спеціально заклав у своєму розкладі нестачу часу. Зверніть увагу, що він проводив прийом лише 1,5 години на день — не більше, інакше це б скоротило його царську обідню перерву.

Ви можете зробити те ж саме. Це змусить вас і всіх інших вибирати лише ті завдання, які мають найважливіше значення.

Жадібно читайте

Вільям Тейлор, один із засновників журналу Fast Company, писав, що кращі керівники є ненаситними учнями. Ермінь Ібарра, автор книги «Дій як лідер, думай як лідер», звичайно ж, погодилася б із цим.

Обидва автори стверджують, що важливе завдання керівництва — постійно відкривати себе новим людям, діяльності та ситуаціям, тим самим порушуючи свої власні жорсткі концепції. Як же часто буває, що ми б’ємося й б’ємося об стіну, намагаючись вирішувати нові проблеми старими засобами і старим способом мислення? Так ніколи не досягнеш успіху.

У своїй невпинній самоосвіті Кансі постійно читав роботи на теми філософії, історії, літератури, мистецтва, сільського господарства, військової стратегії та управління. Він регулярно зустрічався з мудрецями, які дотримуються різних переконань і традицій, в тому числі з християнськими місіонерами з-за кордону.

Добре відпочивай

І нарешті, Кансі спав вісім годин на день, плюс дрімав у другій половині дня. Сон важливий для підтримки пам'яті, здорового розуму, концентрації, настрою, а також безлічі біологічних функцій, таких як гормональне регулювання. Центр із контролю та профілактики захворювань (США) називає недосипання «епідемією громадського здоров'я». Для сучасної людини сон є обов’язковим, потрібно нам правити імперіями чи ні.