• АЕС «made in China» можуть поширитися світом

  • Субота, 20 червня 2015 року
Міністр фінансів Великобританії Джордж Осборн (ліворуч) розмовляє із генеральним менеджером спільного підприємства Taishan Nuclear Power Го Ліміном поруч зі споруджуваним ядерним реактором на атомній електростанції в Тайшані провінції Гуандун, 17 жовтня 2013 року. Компартія Китаю намагається виграти кілька контрактів на будівництво об'єктів атомної енергетики в інших країнах

Міністр фінансів Великобританії Джордж Осборн (ліворуч) розмовляє із генеральним менеджером спільного підприємства Taishan Nuclear Power Го Ліміном поруч зі споруджуваним ядерним реактором на атомній електростанції в Тайшані провінції Гуандун, 17 жовтня 2013 року. Компартія Китаю намагається виграти кілька контрактів на будівництво об'єктів атомної енергетики в інших країнах. Фото: BOBBY YIP/AFP/Getty Images

Очікується, що дві найбільші державні компанії з атомної енергетики в Китаї виконають злиття, і це дасть Пекіну додаткові можливості будувати об'єкти ядерної енергетики в інших країнах і управляти ними.

Кожна з компаній має свій власний козир. Державна корпорація Nuclear Power Technology здатна будувати сучасні ядерні реактори третього покоління. З іншого боку, корпорація China Power Investment є однією з усього лише трьох компаній у Китаї, що мають ліцензію на будівництво та експлуатацію атомних електростанцій.

Після злиття цих двох компаній вони стануть свого роду магазином за принципом «одного вікна» для всіх, хто побажає купити, побудувати й експлуатувати АЕС.

Як повідомляє офіційний рупор правлячої компартії Китаю «Женьмінь жибао», очікується, що Держрада Китаю дасть зелене світло злиттю «найближчим часом».

Видання перефразувало неназвані джерела у цій галузі, які стверджують, що цей крок може «дати поштовх більшій кількості починань за кордоном...».

Коли ці дві компанії об'єднаються, вони утворять нову компанію під назвою State Power Investment Group, розповів голова корпорації State Nuclear Power Technology Ван Бінхуа під час форуму з ядерної енергетики у Південній Африці 17 березня, повідомило видання «Женьмінь жибао».

Згідно зі статтею, нова компанія матиме активи понад $113 млрд і річний обсяг продажів понад $32 млрд.

Китайські електростанції

«Стратегія Китаю — „вийти на світовий рівень“ в експорті ядерних технологій, у тому числі важких компонентів у ланцюжку поставок», — ідеться на сайті Всесвітньої ядерної асоціації.

«Ключем до царства» буде їхня пропозиція ядерного реактора третього покоління AP1000, і компартія Китаю вже працює із низкою країн — від ПАР до Великобританії — аби побудувати й експлуатувати там свої АЕС.

Пекін здатний створювати сучасні ядерні реактори AP1000 завдяки угоді від 2008 року з американською корпорацією Westinghouse Electric про спільну розробку.

ПАР планує витратити $93 млрд на будівництво шести ядерних реакторів до 2030 року, повідомляє «Женьмінь жибао». Китайські компанії та російський «Росатом» — одні з головних претендентів на ці контракти.

В ході проведеного минулого тижня візиту Ван Бінхуа використовував реактор AP1000 та очікуване злиття як важелі, аби виграти південноафриканські контракти, які, за його словами, дадуть компартії більше можливостей експортувати ядерні технології третього покоління до ПАР.

Амбіції КНР стосовно експорту ядерної енергетики створюють проблеми не лише іншим країнам, присутнім на ринку ядерної енергетики — особливо США, Росії і Японії — а й Групі ядерних постачальників (ГЯП), що складається із 48 держав-членів і яка зосереджена на зменшенні поширення ядерної енергетики.

Керівні принципи ГЯП забороняють державам-членам продавати ядерні технології країнам, які не підписали Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. «Велика Епоха» 9 лютого повідомляла, що компартія зараз не в ладах (англ.) із ГЯП через її співпрацю із Пакистаном у будівництві, щонайменше, шести АЕС.

Проблеми безпеки

Прем'єр-міністр Китаю Лі Кецян у червні 2014 року підписав із британським урядом угоду, яка дозволяє КНР проектувати й експлуатувати АЕС у Великобританії.

Ця угода викликала величезну кількість суперечок, особливо щодо ядерного проекту Hinkley Point C у Сомерсеті в південно-західній Англії, який стане першим у поколінні новим об'єктом ядерної енергетики у Великобританії.

Серед потенційних партнерів ядерного проекту Hinkley Point C — China General Nuclear Power Corp і China National Nuclear Corp, які могли б виконати від 30 до 40 відсотків проекту, ідеться у звіті аналітичної компанії всесвітньої енергетики Enerdata від 20 червня 2014 року.

Незабаром після підписання цієї угоди видання Daily Mail повідомило, що «Деякі експерти застерігали від надання Китаю контрольного пакета акцій у цій галузі із міркувань національної безпеки, кажучи, що це віддасть Британію на милість комуністичного режиму».

Видання The Independent навело слова лідерів профспілок Великобританії, які попереджають, що коли віддати контроль над об'єктами китайському комуністичному режиму, то це означатиме, що КНР матиме право «вмикати і вимикати світло».

Однак безпека не була єдиним предметом суперечки у цих дебатах. Ключовим моментом були і права людини.

«Палата... вважає, що у світлі жахливих порушень прав людини, прийняття грошей від Chinese State Investment Bank для інвестування у нову британську АЕС — це прийняття грошей, заплямованих кров'ю», — сказав у червні 2014 року у британській Палаті громад Пол Флінн, член парламенту від лейбористської партії від виборчого округу Ньюпорт-Уест і противник ядерної енергетики, повідомив The Independent.

Джошуа Філіп, Велика Епоха


Читайте також:
Китай проводить таємні ядерні випробування вже майже 50 років

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...