ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Китаї під «чистку» потрапило ще три високопосадовці

Велика Епоха
Колишній високопоставлений чиновник компартії Су Жун виголошує промову під час зустрічі у Наньчані східнокитайської провінції Цзянсі, 1 лютого 2012 року. Су Жун — один із трьох чиновників, про звільнення яких оголосило антикорупційне агентство

Колишній високопоставлений чиновник компартії Су Жун виголошує промову під час зустрічі у Наньчані східнокитайської провінції Цзянсі, 1 лютого 2012 року. Су Жун — один із трьох чиновників, про звільнення яких оголосило антикорупційне агентство. Фото: STR/AFP/Getty Images

Ще три політичних «пережитки» — чиновники, що нажили собі багатство і зв'язки завдяки тому, що були лояльні до попереднього голови китайського режиму Цзян Цземіня, — були усунені у рамках нинішньої кампанії з боротьби із корупцією, яку очолює теперішній голова партії Сі Цзіньпін.

Повідомлення про усунення «тигрів» (жаргонне слово, під яким маються на увазі високопосадовці китайської компартії) з'явилося всього лише за кілька днів до початку святкування Нового року за місячним календарем 19 лютого.

Су

16 лютого на офіційному сайті Центральної комісії із перевірки дотримання дисципліни, «сторожового пса» із боротьби з хабарництвом, з'явилося оголошення. Згідно з ним, Су Жун, колишній віце-голова Політичної консультативної конференції КНР, «був позбавлений членства у партії та державної посади».

Справу проти Су було передано до суду для проведення судового процесу.

В оголошенні про Су містилися, можливо, найсильніші слова, коли-небудь використані Комісією. Зокрема, «порушував партійні принципи і відхилився від одностайності з партією», в той же час «закривав очі на те, що його родичі втручаються в ухвалення політичних рішень». Як 17 лютого написала гонконзька газета Wenweipo, в оголошенні про Чжоу Юнкана, нині усунутого голови служби безпеки, тон був набагато м'якішим.

Гонконзьке видання Sina News 17 лютого повідомило, що родич, про якого згадала Комісія, насправді — дружина Су, Юй Ліфан, яка продала землі у провінції Цзянсі на південному сході Китаю, у результаті чого державна казна втратила один мільярд юанів (близько 160 млн дол. США).

Навряд чи Су отримає менший термін ув’язнення, ніж Бо Сілай, колишній голова компартії Чунціна, вважають у Sina News. Бо у вересні 2013 року засудили до довічного ув'язнення.

У жовтні 2004 року Су ганебно довелося скоротити час свого візиту до Замбії — тоді він утік із цієї африканської країни після того, як у місцевому цивільному позові його звинуватили у вбивствах, тортурах і наклепі на послідовників Фалуньгун. За ордером Високого суду Замбії, Су мав бути присутнім на слуханні наступного місяця.

Фалуньгун — це духовна практика, яка включає в себе медитативні вправи та моральні принципи, і її послідовники у Китаї з липня 1999 року зазнають переслідувань з боку компартії Китаю.

Чжу

Чжу Міньго, колишній голова Політичної консультативної конференції КНР у провінції Гуандун на півдні Китаю, теж потрапив до списку новин за 17 лютого на сайті Комісії.

Як і Су, Чжу теж позбавили членства у компартії та посади, і справу проти нього зараз вже передано до суду для кримінального переслідування.

За повідомленням Комісії, Чжу й далі діяв з нахабством і аморальністю, навіть після 18-го Всекитайського з'їзду партії у листопаді 2012 року. На цьому з'їзді Сі Цзіньпін став головою компартії і незабаром після цього почав радикальну антикорупційну кампанію, у результаті якої Чжу щойно був оголошений одним із її нових трофеїв.

Можливо, Чжу потрапив у біду через своє менш помітне звання партійного секретаря Комісії із політичних і правових питань (КППП) у Гуанчжоу. КППП — це організація-прикриття, яка раніше мала владу майже над усіма сторонами правової системи.

У своїй публікації від 4 липня 2012 року видання Nanfang Daily повідомило, що у липні 2012 року до Чжу приїхав Чжоу Юнкан, колишній голова КППП, і схвалив дії, які КППП здійснила під керівництвом Чжу. Чжоу прибрали у грудні 2014 року. Це крок, який був немислимим за два роки до того, враховуючи його колишню могутність та авторитет у партії.

Ван

Також 17 лютого позбавили як членства у партії, так і державної посади Ван Міня, колишнього члена Постійного комітету китайської компартії у провінції Шаньдун і колишнього партійного секретаря у столиці Шаньдуна — Цзінані.

Справу проти Вана також передали судовій владі для судового переслідування.

За інформацією Комісії із перевірки дотримання дисципліни, Ван брав хабарі і допомагав сім'ї та друзям накопичити величезне багатство, причому робив це і після 18-го Національного з'їзду партії.

«Ван був головним секретарем у Чжан Гаолі, коли той був партійним секретарем у провінції Шаньдун, — сказав китайський вчений-правознавець за прізвищем Чан в інтерв'ю закордонному китайськомовному сайту Wenxuecity.com у січні, за місяць після того як Комісія опублікувала заяву, у якій мовилося, що Ван перебуває під слідством. — Звісно ж, це справа проти Чжан Гаолі».

За даними Всесвітньої організації із розслідування злочинів проти Фалуньгун, Чжан Гаолі особливо жорстоким чином керував переслідуванням Фалуньгун під час свого перебування при владі у провінції Шаньдун. Він доклав руку до цілої низки смертей послідовників Фалуньгун у цій провінції.

Френк Фан, Велика Епоха


Читайте також:
Племінник екс-лідера Китаю потрапив під приціл слідства
Одного з вищих офіцерів збройних сил Китаю забрали на таємний допит
В компартії Китаю прощаються із Марксом?