ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай змусить користувачів інтернету реєструватися під своїми іменами?

Велика Епоха
Удостоверение личности китайца. Государственное информационное бюро по интернету недавно пообещало заставить пользователей [в Китае] регистрироваться под своими настоящими именами и удостоверениями личности при использовании интернет-платформ

Посвідчення особи китайця. Державне інформаційне бюро інтернету нещодавно пообіцяло змусити користувачів [у Китаї] реєструватися під своїми справжніми іменами та посвідченнями особи під час використання інтернет-платформ. Фото: EpochTimes.com.ua

Китай у 2015 році збирається «ретельно проводити в життя» систему реєстрації під справжніми іменами під час користування інтернетом. Це свідчить про нове намагання влади ще більше приборкати цей вільнодумний засіб передачі інформації, який так часто робить із режиму об'єкт для насмішок.

На думку аналітиків, примушування користувачів інтернету в Китаї реєструвати свою діяльність онлайн під справжніми іменами матиме ефект ще більшого обмеження вже досить вузького простору для свободи слова в інтернеті. Про таку політику 13 січня оголосило Державне інформаційне бюро інтернету, і цьому був наданий широкий розголос державними ЗМІ.

Цю ідею обговорювали в коридорах компартії Китаю протягом понад двох років. За твердженням влади, вимога, щоб великі інтернет-платформи реєстрували справжні імена та ідентифікаційні коди користувачів, запобігатиме незазначеним «злочинам в інтернеті».

Але звичайні китайці вбачають у цьому набагато підступніший крок: спробу обмежити їхню свободу критикувати в інтернеті уряд і не дати їм поширювати інформацію та новини, які режим хоче цензурувати.

Державне інформаційне бюро інтернету повідомило, що спочатку система справжніх імен буде реалізована тільки на платформах миттєвого обміну повідомленнями — це включає такі мікроблоги, як Weibo (що схожий на Twitter), форуми, електронні дошки оголошень, а також низку інших сайтів. Бюро пообіцяло «посилити контроль, управління та дотримання» цієї політики.

Ще однією початковою метою влади є те, аби до кінця року 80% користувачів всюдисущої програми миттєвого обміну повідомленнями WeChat (вони вказали це як приклад) були зареєстровані під своїми реальними іменами та ідентифікаційною інформацією.

У тих, хто не реєструє користувачів, публікує «недостовірну інформацію», або інформацію, пов'язану з азартними іграми, шахрайством, порнографією і таке інше, сайти будуть закриті, заявляють в інтернет-бюро. З початку посилення заходів уже було закрито понад 50 таких сайтів.

Впровадження системи справжніх імен у Китаї жорстко розкритикували активісти і звичайні користувачі інтернету, вони побоюються, що влада просто використовуватиме інформацію, яку вона силоміць збирає, і помститься інтернет-користувачам, які пишуть речі, неугодні владі.

За словами китайського адвоката Лю Сяоюаня, система реальних імен справить безпосередній вплив на знищення свободи слова в інтернеті.

«Ми бачимо в основному заборонні права. Єдиного стандарту в тому, що можна говорити, а чого не можна, не існує. Якщо влада вважатиме, що ти не повинен говорити те чи це, вони можуть тебе заарештувати», — сказав Лю в інтерв'ю NTD TV.

Китайська інтернет-знаменитість У Бінь, відомий у мережі як «Xiucai Jianghu», сказав в інтерв'ю «Радіо Вільна Азія», що інтенсивне обмеження свободи слова зрештою призведе до чогось на кшталт вибуху з боку громадськості.

«Уряд і далі обмежує свободу слова, й одного дня спалахне опір. Я глибоко відчуваю посилене обмеження свободи слова — мій акаунт на Sina Weibo блокують кожні кілька днів. Уряд тільки втрачає серця людей. У короткостроковій перспективі він може контролювати свободу слова, але в довгостроковій прискорює свою власну руйнацію», — попередив У.

Цього року китайські спецслужби провели масові арешти та вручення судових повісток тим, кого розцінили як активістів або дисидентів, а багатьох інших помістили під домашній арешт. Комуністична влада ретельно заблокувала інформацію про гонконзький протест, і в минулому році в материковому Китаї були затримані майже 80 осіб за підтримку справжнього загального виборчого права в Гонконзі, повідомляє Міжнародна амністія. Багато з арештованих не зробили нічого, крім того, що залишили коментарі на сайті, що підтримував цей рух, або передали фотографії та іншу інформацію про нього.

В одній тільки провінції Гуандун, яка межує з Гонконгом, щонайменше дев'ять громадян були заарештовані і звинувачені в «підбурюванні до повалення державної влади» за те, що позитивно відгукувалися за продемократичних демонстрантів в Гонконзі.

Розташована у Вашингтоні організація Freedom House у минулому році класифікувала Китай як третю країну з кінця щодо свободи інтернету серед 65 країн на шести континентах — гіршими є лише Іран і Сирія.

Додаткова інформація: Лі Сіньру.
Лу Чень, Велика Епоха

Читайте також:
Китайський Інтернет — мережа за Великою стіною
Китай тимчасово блокував доступ до серверів Gmail