• Найбагатша людина Азії виводить бізнес з Гонконгу

  • Неділя, 21 червня 2015 року
Гонконзький магнат Лі Кашін (праворуч) слухає свого сина Віктора Лі Цар-квоя під час прес-конференції у Гонконгу, 9 січня 2015 року. Нещодавно Лі заявив про плани реорганізувати два підприємства, Cheung Kong Holdings Limited і Hutchison Whampoa Limited, у дві нові компанії, що котируватимуться на гонконзькій фондовій біржі

Гонконзький магнат Лі Кашін (праворуч) слухає свого сина Віктора Лі Цар-квоя під час прес-конференції у Гонконзі, 9 січня 2015 року. Нещодавно Лі заявив про плани реорганізувати два підприємства, Cheung Kong Holdings Limited і Hutchison Whampoa Limited, у дві нові компанії, що котируватимуться на гонконзькій фондовій біржі. Фото: Phillipe Lopez/AFP/Getty Images

Найбагатша людина в Азії, гонконзький магнат Лі Кашін нещодавно заявив, що планує злиття двох своїх основних престижних підприємств, які котируються на фондовій біржі, Cheung Kong Holdings Limited і Hutchison Whampoa Limited, і замість них створити дві нові компанії.

Нові компанії, CKH Holdings і CK Property Holdings, поміняють своє місце реєстрації із Гонконгу на Кайманові острови. Деякі аналітики вважають, що цей план вказує на те, що Лі має песимістичні прогнози щодо економіки Гонконгу. Це викликало побоювання, що з Гонконгу виведуть ще більше капіталу.

На прес-конференції в березні минулого року Лі стверджував, що не стане вилучати інвестиції з Гонконгу. Менш ніж за рік він оголосив про своє рішення перебазуватися.

Передбачається, що Лі прийняв таке рішення через політичну ситуацію в Гонконзі. Лі оголосив про свій план незабаром після того, як уряд Гонконгу опублікував спотворену інформацію про настрої громадськості та документ, у якому народові Гонконгу відмовили у бажанні мати загальне виборче право, за яке вони боролися.

9 січня Лі Кашін взяв участь у прес-конференції, аби пояснити реорганізацію своїх компаній. Його старший син Віктор Лі Цар-квой, управитель групи Fok Kin-ning і кілька інших керівників також відвідали цей захід.

Cheung Kong і Hutchison відмовляться від свого котирувального статусу на фондовій біржі. Із двох нових компаній, які Лі створить, CKH Holdings володітиме всіма немайновими підприємствами, тоді як CK Property Holdings — майновими підприємствами цих двох колишніх компаній.

Лі Кашін, який зараз є головою Cheung Kong, буде головою CKH Holdings і CK Property Holdings. Його син Віктор Лі і далі буде віце-головою та управителем двох компаній.

Акціонери Cheung Kong отримають по одній акції CKH Holdings за кожну акцію Cheung Kong, а акціонери Hutchison отримають по 0,684 акції CKH Holdings за кожну акцію Hutchison.

Після здійснення цього плану цінні папери CKH Holdings допустять на біржу, і торгівельною одиницею будуть 500 акцій. Нинішній біржовий код (00001) Cheung Kong використовуватиметься для майбутніх біржових торгів.

Лі сподівається виплатити у 2015 році більше дивідендів. За його словами, об'єднання та реорганізація відкриють краще майбутнє для компанії завдяки тому, що ліквідують дисконт холдингової компанії із частки Cheung Kong у Hutchison, і таким чином буде створена більша акціонерна вартість.

«Загалом це, безумовно, буде добре. Можете просто довіритися мені в цьому», — сказав Лі.

Політичні причини?

Лі Кашін неодноразово заперечував, що вилучає інвестиції з Гонконгу, кажучи, що ця реорганізація має на меті урівноважити діловий ризик.

Він зазначив, що за останні кілька років понад 75% компаній Гонконгу і материкового Китаю зареєструвалися на Кайманових островах — головним чином через їхнє гнучке законодавство про компанії. Це чисто формально-юридичне питання, а не переселення бізнес-групи, запевняє Лі Кашін.

За словами Віктора Лі, новий допуск на біржу дозволить перенести контрольні права на Husky Energy до Hong Kong Company. Коли його запитали, чи пов'язана ця передислокація зі зміною в інвестиційному середовищі Гонконгу, Віктор Лі сказав, що, займаючись бізнесом, він не надає цьому великого значення.

У минулому році в Гонконгу відбувся Парасольковий рух, 75-денні демонстрації на підтримку демократії та загального виборчого права, оскільки жителі Гонконгу втомилися від контролю за місцевими виборами з боку Пекіна.

Коли Лі Кашіна запитали про економічний вплив Парасолькового руху на Гонконг, він відповів, що це може призвести до часткової втрати Гонконгом підприємств роздрібної торгівлі, але мало вплинуло на Cheung Kong і Hutchison.

За словами Лі, Cheung Kong працює у 52 країнах і регіонах, маючи 280 тисяч співробітників, і Парасольковий рух не зміг би вплинути на усталену практику компанії. Він посміхнувся і сказав журналістам: «Пишіть позитивно».

Нещодавній масовий продаж активів Лі Кашіна в Гонконзі та материковому Китаї розцінили як сигнал про його невдоволення головою адміністрації Гонконгу Лян Чженьїном.

Лі не голосував за Ляна на виборах голови адміністрації 2012 року. Після того як Лян вступив на посаду, він запроваджував у життя в Гонконзі прокомуністичну політику, викликаючи гнів багатьох гонконгців.

Із 2013 року Лі продав у Гонконзі та материковому Китаї великі активи, перемістивши інвестиції в Європу та інші місця.

В ході прес-конференції Лі Кашіна неодноразово просили прокоментувати переобрання Лян Чженьїна. Спочатку він відмовився відповідати, але потім сказав: «Ви це знаєте, краще, ніж я».

Відсутність впевненості

Гонконзький економіст Кван Чанчу вважає, що в Гонконзі настала низка політичних потрясінь, і перенесення бізнесу родини Лі свідчить про відсутність впевненості у Гонконзі. Економіст побоюється, що інші «акули» бізнесу візьмуть приклад із Лі.

«Схоже, у нього песимістична думка про завтрашній день Гонконгу. Це не питання того, вилучення це інвестицій чи ні, він просто хоче піти», — зазначив Кван.

Що стосується термінів вилучення інвестицій, Кван підозрює, що це пов'язано з нинішнім політичним кліматом і вказує на розчарування Лі тим хаосом, який був викликаний політичною реформою в Гонконзі.

Старший викладач Лі Сюпо з Китайського університету Гонконгу зазначив, що внаслідок зростання в останні роки політичного ризику в Гонконзі цілком зрозуміло, що така величезна бізнес-імперія хотіла б уникнути цього ризику.

Лі Кашін оголосив про цю реорганізацію незабаром після того, як уряд Гонконгу опублікував другу консультаційну статтю про політичну реформу, що розлютило жителів Гонконгу і запалило Парасольковий рух. І все-таки Лі Кашін сказав під час прес-конференції, що, якби не була прийнята політична реформа, то Гонконгу від цього було б гірше.

Деякі аналітики зазначають, що нинішня політична ситуація в Гонконзі тісно пов'язана з боротьбою всередині китайської компартії між фракцією Сі Цзіньпіна і фракцією Цзян Цземіня. На думку аналітиків, Лі не хоче бути залученим у боротьбу Пекіна, втратив впевненість у компартії і сподівається захистити свій бізнес за допомогою переїзду.

Лі Чжень, Велика Епоха


Читайте також:
Китай втрачає звання світової фабрики?
Інвесторам потрібні від ЗМІ правдиві повідомлення про Китай

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...