• Китай втрачає статус світової фабрики?

  • Неділя, 21 червня 2015 року

Робітники працюють на взуттєвій фабриці в місті Цзіньцзяні південнокитайської провінції Фуцзянь, 17 вересня 2013 року. Багато великих виробників оригінального устаткування у Китаї нещодавно закрилися. Фото: STR/AFP/Getty Images

Робітники працюють на взуттєвій фабриці в місті Цзіньцзяні південнокитайської провінції Фуцзянь, 17 вересня 2013 року. Багато великих виробників оригінального устаткування у Китаї нещодавно закрилися. Фото: STR/AFP/Getty Images

У Китаї у другій половині 2014 року велика кількість виробників оригінального устаткування оголосила про банкрутство, закрила бізнес або пішла з країни, повідомляють китайські державні ЗМІ. З огляду на те, що в цій галузі відбувається неприємний спад, репутація Китаю як «світової фабрики» згасає.

У грудні в місті Сучжоу південно-східної китайської провінції Цзянсу припинили роботу два відомих виробники оригінального устаткування — тобто компанії, що виробляють вироби, які після цього продаються під іншою торговою маркою, повідомляє державне China National Radio.

Фінансоване Тайванєм підприємство United Win Technology Limited у Сучжоу 5 грудня оголосило про своє банкрутство. Раніше, у період свого розквіту, компанія мала понад 20 тисяч працівників. На момент банкрутства залишилося лише 3000 осіб. Ця компанія колись працювала на Apple Inc., а після цього кілька років на китайського виробника смартфонів компанію Xiaomi Inc.

Компанія Silitech Technology в Сучжоу, яка теж фінансується Тайванєм, 28 листопада 2014 року оголосила про своє закриття, звільнивши більшість співробітників. Ця компанія, що мала на якомусь етапі понад 10 тисяч працівників, в основному виробляла клавіші для мобільних телефонів Nokia. Слідом за тим, як збільшувався попит на мобільні телефони із сенсорними екранами, виробництво кнопкових телефонів було поступово витіснене із галузі.

Zhaoxin Communications Industrial Co., компанія із дослідження, розробки та виробництва стільникових телефонів у місті Дунгуань південнокитайської провінції Гуандун не лише збанкрутувала — її голова ще й намагався покінчити життя самогубством. 4 січня представник керівництва вищої ланки у Zhaoxin Communications підтвердив спробу самогубства голови компанії Гао Міня, повідомляє державне видання Southern Metropolitan Daily.

«Як ви знаєте, під впливом середовища багато підприємств у дельті ріки Чжуцзян накопичили багато тристоронніх боргів, і грошовий потік у них недостатній», — сказав анонімний представник із високого керівництва.

На момент написання цієї статті президента компанії Гао все ще намагалися врятувати.

Щонайменше, три виробники планшетних ПК у місті Шеньчжень провінції Гуандун у другій половині 2014 року оголосили про своє банкрутство, включаючи компанію Keen High Technology, що відома своєю продукцією високої якості.

В одному лише жовтні минулого року збанкрутували понад десять великих взуттєвих фабрик у місті Дунгуань, повідомили державні ЗМІ. За оцінками інсайдерів галузі, до часу китайського Нового року, який настане у лютому, збанкрутує або закриється, як мінімум, понад 100 великих заводів, повідомляє державне видання China Times.

Китайський експерт у галузях комп'ютерної, комунікаційної і побутової електроніки Лян Чженьпін дав три пояснення банкрутства виробників оригінального устаткування:

«По-перше, банкрутство або фінансова втрата клієнтів кінцевого продукту виснажує ланцюг капіталу цього підприємства. По-друге, основні акціонери виробників оригінального устаткування постраждали від фінансової кризи і були змушені забрати свої інвестиції. По-третє, застарілі технології виробників оригінального обладнання не можуть іти в ногу з удосконаленими технологіями».

Крім того, зростання вартості робочої сили скоротило перевагу Китаю в собівартості виробництва, що відіграло найважливішу роль у банкрутстві виробників. Френк Тянь Сє, професор у Школі бізнесу при Університеті Південної Кароліни сказав «Великій Епосі», що через інфляцію в Китаї зростає вартість праці, що призведе до банкрутства більшої кількості виробників, виведення іноземних інвестицій і масового безробіття.

Багато випадків банкрутства викликали великі протести звільнених співробітників, які вимагають виплати затриманих зарплат і преміальних.

«Після раптового банкрутства в суспільстві виникла велика кількість [безробітних] людей. Важко за короткий час вирішити всі проблеми у сфері зайнятості», — сказав China Times чиновник із міста Сучжоу.

Економіст Рой Чун Лі сказав у жовтні виданню Deutsche Welle, що Китай більше не є світовою фабрикою. Багато тайваньських компаній відкликали свої інвестиції з Китаю, і все більше компаній з інших країн, зокрема, Європи, ітимуть за їхнім прикладом у зв'язку зі зростанням у Китаї вартості робочої сили, сказав Лі.

Гао Цзитань, Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
Екологічна катастрофа Китаю: отруйне повітря
Інвесторам потрібні від ЗМІ правдиві повідомлення про Китай
Китайський юань розширює вплив

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...