• Таємні суди в Китаї — як вони проходять?

  • Четвер, 22 січня 2015 року
Поліцейський стоїть на варті біля Проміжного народного суду в місті Цзінані провінції Шаньдун, 24 серпня 2013 року

Поліцейський стоїть на варті біля Проміжного народного суду в місті Цзінані провінції Шаньдун, 24 серпня 2013 року. Архівне Фото: Mark Ralston/AFP/Getty Images

8 січня було таємно відкрито слухання другого суду над чотирма послідовниками традиційної китайської духовної практики Фалуньгун, яких затримали після резонансної акції протестута ні адвокати, ні члени сімей обвинувачених не були про це повідомлені. Подія відбулася в рамках політики переслідування цієї духовної практики, яке здійснює компартія Китая вже понад 15 років.

Під час закритого судового розгляду адвокати подали скарги проти того, що вони назвали незаконним поводженням суду.

За словами Ван Юй, однієї з адвокатів, вона дізналася про суд через сайт Цзяньсаньцзянського суду за два дні до його початку і тільки завдяки цьому змогла повідомити інших адвокатів (загалом вісьмох) і членів сімей.

Адвокат Ван Юй (ліворуч), адвокат Чжан Вейюй (праворуч) і помічник Чжана Жень Фейсян (у центрі) тримають транспарант із написом: «Я хочу захищати права [підсудних]» поруч із Хейлунцзянським провінційним верховним народним судом після подачі скарги щодо таємного суду над послідовниками Фалуньгун, 8 січня 2014 року

Адвокат Ван Юй (ліворуч), адвокат Чжан Вейюй (праворуч) і помічник Чжана Жень Фейсян (у центрі) тримають транспарант із написом: «Я хочу захищати права [підсудних]» поруч із Хейлунцзянським провінційним верховним народним судом після подачі скарги щодо таємного суду над послідовниками Фалуньгун, 8 січня 2014 року. Фото: Велика Епоха

Але закон вимагає, щоб усі сторони отримували повідомлення безпосередньо від влади. І якби Ван не зайшла випадково в той день на сайт, то так би заздалегідь і не дізналася про суд.

«Суд просто не сповістив ні адвокатів, ні родини. Він незаконно проводив таємний судовий розгляд, — сказала Ван Юй в інтерв'ю нью-йоркському китайськомовному каналу NTD. — Ми, вісім адвокатів, усі висловили протест у письмовій формі. Ми пішли у провінційні Збори народних представників, провінційний Верховний суд і провінційну Верховну народну прокуратуру зі скаргами».

Ван та інший адвокат Чжан Вейюй також тримали транспаранти на знак протесту проти закритого судового розгляду.

Весь Цзяньсаньцзянський інцидент, як його називають у юридичних колах Китаю, почався в березні минулого року, коли чотирьох юристів затримали і незаконно піддали тортурам після поїздки до цзяньсаньцзянського поліцейського відділку, що у віддаленому районі на північному сході Китаю. Вони протестували проти затримання і знущань над трьома послідовниками Фалуньгун, яких там тримали.

Адвокати постраждали від жорстокості поліції — у них загалом виявилося 24 зламаних ребра.

Разом із адвокатами, було затримано і сімох інших послідовників Фалуньгун, щодо чотирьох із них проходить судовий розгляд. Інших трьох звільнили за станом здоров'я після того, як їх піддали в ув'язненні жорстоким тортурам.

Цей інцидент викликав торік значний внутрішній і міжнародний резонанс. Велика кількість відомих адвокатів із прав людини приїжджали з усіх кінців Китаю в поліцейську дільницю і центр ув'язнення у Цзяньсаньцзяні, який розташований у віддаленому районі у провінції Хейлунцзян на кордоні із Сибіром. Їхньою метою було захистити права як послідовників Фалуньгун, так і їхніх адвокатів.

Фалуньгун — це духовна практика, яка базується на медитативних вправах і моральних принципах. Вона набула великої популярності в Китаї — наприкінці 1990-х років налічувалося від 70 до 100 млн її послідовників. Це викликало у тодішнього керівника комуністичної партії Цзян Цземіня бажання почати широкомасштабне переслідування, аби викорінити у Китаї цю практику. Прихильники цієї школи і далі практикують її і працюють над тим, аби мирними способами протистояти жорстоким репресіям і державній пропаганді, що очорняє їхню віру.

Два члени сім'ї одного з чотирьох послідовників Фалуньгун усе-таки змогли потрапити на судове засідання. Лю Пумей, колишня дружина одного з обвинувачених, сказала, що суд — це «всього лише формальність» і що він «просто не дозволяє їм говорити».

«Коли вони висловлювалися на свій захист, їх часто переривав суддя. Слухання було абсолютно безглуздим, — сказала Лю „Великій Епосі“ у телефонному інтерв'ю. — Після твого захисту вони просто кажуть тобі, що ти винний. Зрештою суд заявив, що оголосить їм термін ув'язнення іншого дня».

За словами Лю, суд кишів державними спостерігачами. Коли обвинувачені пояснювали, що в ув’язненні їх піддавали тортурам, суддя перервав їх, заявивши, що це «не стосується справи».

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
Китай поспішно оголошує про нібито припинення видаляння органів
Відомий китайський адвокат випущений з тюрми, але поки не вільний
Переслідування християн у Китаї посилюється — China Aid Association
«Долаючи страх»: історія адвоката-«совісті Китаю»
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...