• Сміливі адвокати в Китаї ризикують собою заради захисту переслідуваних груп

  • Неділя, 5 липня 2015 року
Група китайських адвокатів у березні 2014 року влаштувала голодування поруч із центром ув’язнення Цзяньсаньцзян, закликаючи владу звільнити чотирьох адвокатів-правозахисників, яких незаконно затримали за те, що вони захищали послідовників Фалуньгун

Група китайських адвокатів у березні 2014 року влаштувала голодування поруч із центром ув’язнення Цзяньсаньцзян, закликаючи владу звільнити чотирьох адвокатів-правозахисників, яких незаконно затримали за те, що вони захищали послідовників Фалуньгун. Скріншот: Weibo.com

Дорога до суду у Цзяньсаньцзяні північнокитайської провінції Хейлунцзян. Восьми адвокатам, які захищали трьох послідовників Фалуньгун у тяжбі у Цяньцзіньському суді, 17 грудня 2014 року довелося прориватися через поліцейську блокаду

Дорога до суду у Цзяньсаньцзяні північнокитайської провінції Хейлунцзян. Восьми адвокатам, які захищали трьох послідовників Фалуньгун у тяжбі у Цяньцзіньському суді, 17 грудня 2014 року довелося прориватися через поліцейську блокаду. Скріншот: Weibo.com

Дев'ять місяців минуло після того, як чотирьох китайських адвокатів-правозахисників затримала і жорстоко побила поліція за спробу захисту інтересів послідовників Фалуньгун, яких тримали у Цзяньсаньцзяні північнокитайської провінції Хейлунцзян. Цього разу 17 грудня 2014 року іншим вісьмом адвокатам довелося прориватися через поліцейську блокаду біля будівлі суду, щоб захищати інтереси послідовників Фалуньгун. 

Ще 20 березня адвокатів Тан Цзітяня, Цзян Тяньюна, Ван Чена і Чжан Цзюньцзє затримала поліція Цзяньсаньцзяна після того, як ті спробували надати юридичну допомогу трьом місцевим послідовникам Фалуньгун, яких утримували в ув'язненні для «промивання мізків». Під час затримання адвокатів катували, через що вони отримали загалом 24 переломи ребер та інших травм.

Разом із тим, були заарештовані семеро послідовників Фалуньгун, які поряд із поліцейською дільницею Цзяньсаньцзяна мирно вимагали звільнення затриманих однодумців. Чотирьом із них були висунуті звинувачення за статтею №300 Кримінального кодексу Китаю — із 1999 року часто використовувана міра для арештів послідовників Фалуньгун за їхні переконання.

У липні 1999 року Цзян Цземінь, який у той час був головою китайської компартії, почав кампанію зі знищення Фалуньгун. Швидке зростання кількості людей, що займаються цією духовною практикою, злякала Цзяна, який побачив у Фалуньгун загрозу правлінню компартії

17 грудня біля суду Цзяньсаньцзяна була встановлена жорстка охорона. Машину, яка везла п'ятьох адвокатів, що мали захищати інтереси затриманих послідовників Фалуньгун, зупинила поліція. Після того, як співробітники поліції побачили посвідчення адвокатів, вони затримали машину й адвокатів за «незаконну роботу», повідомив один із адвокатів, Лінь Цілей.

«[Потім] ми спробували сісти в автобус, але поліцейські сказали водієві автобуса, щоб він нас не впускав», — сказав Лінь «Великій Епосі» по телефону.

Після годинного затримання у 30-градусний мороз п'ять юристів сіли у два таксі й успішно дісталися до суду, розповіли адвокати.

Після передсудової наради у першій половині дня о 13 годині судді почали процес. Через численні перерви, під час яких адвокати опротестовували процедурні питання, судовий процес просувався повільно.

Один із позивачів, Ши Менвень, у цю сувору погоду був одягнений лише в одяг без підкладки й капці, тому що в місці попереднього ув'язнення йому не дозволили надіти товсте пальто, сказав «Великій Епосі» адвокат Ван Цюаньчжан.

«Це нечувано!.. Нам [адвокатам] було холодно навіть у щільних бавовняних пальто. У [співробітників] центру попереднього ув'язнення Цзяньсаньцзяна немає ні краплі людяності!» — обурився Ван.

Кілька виразів протесту в суді змусили суд зрештою надати Ши Менвеню пальто, каже адвокат Ван. Розгляд [у цій справі] суд переніс на наступний день.

Дії адвокатів, які захищають послідовників Фалуньгун у Цзяньсаньцзяні, викликали повагу і підтримку з боку багатьох китайських юристів і суспільства.

«Кола адвокатів не здалися», — написав у соціальній мережі Weibo адвокат Лі Фанпін.

Ще один китайський адвокат Лю Цзіньсян залишив такий коментар: «Незалежно від того, як би не було темно і холодно, боротьба ніколи не припиниться! Сьогоднішній Цзяньсаньцзянський суд, безперечно, увійде в історію!»

Тан Цзітянь, один із чотирьох адвокатів, яких у березні піддавали тортурам у поліцейській дільниці Цзяньсаньцзяна, закликає міжнародну громадськість звернути увагу на проблему прав людини у Китаї: «Якщо не можна буде зупинити такі проблеми, то, я вважаю, стандарт прав людини цілого світу похитнувся», — сказав Тан «Великій Епосі».

Ло Я, Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
Репресії Фалуньгун: як усе почалося (частина 1)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...