ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Екс-голову безпеки Китаю вигнали з компартії

Велика Епоха
Чжоу Юнкан, колишній член Постійного комітету Політбюро, бере участь у відкритті Всекитайського з'їзду народних представників (ВЗНП) у Пекіні 5 березня 2012 року

Чжоу Юнкан, колишній член Постійного комітету Політбюро, бере участь у відкритті Всекитайського з'їзду народних представників (ВЗНП) у Пекіні 5 березня 2012 року. Фото: Liu Jin/AFP/Getty Images

Підконтрольна компартії Китаю газета «Сіньхуа» 5 грудня опівночі оголосила, що колишнього голову безпеки компартії Чжоу Юнкана виключають із партії за довгий список злочинів.

Чжоу, як повідомило Сіньхуа, «кричуще порушив партійну дисципліну» — формулювання, під яким маються на увазі злочинні дії, а також аморальна поведінка.

Оголошення, що Чжоу буде виключений із партії, з'явилося через понад чотири місяці після повідомлення, зробленого 29 липня, про те, що він перебуває під слідством. А те повідомлення, своєю чергою, з’явилося після майже двох років чуток і очікувань, що Чжоу потрапив під приціл генерального секретаря партії Сі Цзіньпіна за його незмінну підтримку опального члена Політбюро Бо Сілая і ймовірну змову із Бо з метою повалення Сі під час зміни керівництва наприкінці 2012 року.

Ця драма почалася ще із травня 2012 року, коли «Велика Епоха» повідомила, що тодішній лідер компартії Ху Цзіньтао погодився на розслідування діяльності Чжоу Юнкана. Враховуючи високе положення Чжоу у партії, розслідуванню, яке могло привести до арешту, було мало прецедентів.

Менш ніж через годину після оголошення про вигнання Чжоу із партії Верховна прокуратура КНР, вища прокурорська інстанція партії, повідомила, що вже заарештувала Чжоу Юнкана і призначила слідство щодо висунутих йому звинувачень.

Наведений «Сіньхуа» список злочинів Чжоу виявився виключно довгим. Він включає в себе: використання влади для отримання вигоди для третіх осіб; розкрадання, іноді через членів сім'ї, «величезних сум грошей»; зловживання владою для допомоги родичам, коханкам і друзям в отриманні «величезних вигід», що призвело до особливо великої втрати активів держави; серйозне порушення принципу чистого уряду і самодисципліни; отримання величезних хабарів для себе та членів сім'ї; участь у численних позашлюбних стосунках із жінками та обмін використання влади в чиюсь користь на секс. У ході розслідування діяльності Чжоу також виявлені наведення на злочини інших чиновників, ідеться у повідомленні.

Повідомлення продовжувалося так: «Дії Чжоу Юнкана повністю порушують принципи та особливості партії, серйозно порушують партійну дисципліну, завдають величезної шкоди репутації партії та справили вкрай мерзенний вплив на загальну справу партії і народу».

Постійний комітет Політбюро компартії, вищий орган влади, що складається із семи постійних членів, включаючи голову партії Сі Цзіньпіна, згідно із повідомленнями, прослухав попередній звіт про злочини Чжоу, підготовлений Центральною комісією із перевірки дотримання дисципліни, антикорупційного агентства партії, 1 грудня 2013 року. Згодом звіт комісії прослухало Політбюро, після чого було розпочато офіційне розслідування, яке і привело до нинішнього результату.

Вигнання Чжоу свідчить про те, що Сі майже завершив роботу останніх двох років із повного демонтажу політичної мережі колишнього лідера Цзян Цземіня. Хоча Цзян був офіційно на цій посаді лише з 1989 до 2002 року, він і його найближча кліка — головним серед яких був його голова безпеки Чжоу Юнкан — і далі володіли реальною політичною та економічною владою в Китаї протягом понад двох десятиліть. Влада цієї групи зараз практично зламана — хоча оглядачі все ще чекають того, що в труну будуть забиті останні цвяхи.

Багато з пунктів у переліку злочинів Чжоу є стандартною практикою для корумпованих чиновників Китаю, і такий вражаючий список злочинів — не сюрприз для посадовця рівня Чжоу. Але один рядок у списку здався незвичайним — «розголошення партійних і державних таємниць».

В іншій частині сповіщення не уточнюється, які саме таємниці Чжоу, як стверджується, розголосив і кому. Раніше цього року досвідчений китайський журналіст Гао Юй, який нещодавно вийшов із в'язниці, натякнув, що Чжоу, можливо, був замішаний у ймовірному зливі Bloomberg News інформації про статки, якими володіла родина Сі Цзіньпіна, коли Сі був іще віце-головою КНР. Bloomberg і Майкл Форсайт, журналіст, що працював над статтею про це, а нині співробітник The New York Times, заперечують це.

Проте не може бути ніяких сумнівів, що Чжоу як вищий чиновник безпеки партії володів найбільш чутливими таємницями партії і тим, що відбувається всередині неї.

Гао Юй написав: «Розставання із Чжоу Юнканом, який має на руках усі таємниці, повністю поміняє місцями ролі. Сі Цзіньпіну для того, щоб демонтувати сплетену мережу Чжоу Юнкана, потрібно мати ту ж рішучість, із якою була арештована Банда чотирьох і з якою Мао Цзедун прибрав Лінь Бяо».

Банда чотирьох — політична фракція, що підпала під чистки і на яку була покладена провина за «Культурну революцію».

Гао Юй сказав: «Той день, коли Сі вдасться позбутися Чжоу, стане днем, коли він реально візьме партію під свій контроль й об'єднає свою владу».


Читайте також:
У Китаї усунули чиновника, що заволодів 68 будинками
Релігія — не для членів комуністичної партії
Книгу про злочини комунізму радять прочитати кожному