ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Військові Китаю мають шпигунську станцію у Гонконзі

Велика Епоха
На супутниковому знімку компанії DigitalGlobe показаний шпигунський об'єкт, що розташований на гонконзькій горі Тай Мо. Станція, що перебуває у віданні Народно-визвольної армії Китаю, за неперевіреними даними, використовується для стеження за громадянами Гонконгу

На супутниковому знімку компанії DigitalGlobe показаний шпигунський об'єкт, що розташований на гонконзькій горі Тай Мо. Станція, що перебуває у віданні Народно-визвольної армії Китаю, за неперевіреними даними, використовується для стеження за громадянами Гонконгу. Фото: DigitalGlobe

Воєнізовані підрозділи КНР користуються станцією на горі Тай Мо в Гонконзі, найвищій точці на півдні Китаю, яку вони, за неперевіреними даними, використовують, аби шпигувати за жителями Гонконгу. З неї китайські військові, швидше за все, контролюють телефонні дзвінки, Wi-Fi-трафік та особисте листування електронною поштою людей у Гонконзі.

Подробиці цього повідомлялися в останньому випуску канадського журналу китайською мовою Kanwa Information Review. Його співробітники розмовляли з експертами із питань безпеки, які ознайомилися зі знімками супутникових зображень і побували на цій базі.

Розмір і місце розташування установки свідчать про те, що це не радіолокаційна станція. Вона має діаметр близько 15 метрів — більше, ніж у місцевої радіолокаційної станції цивільної авіації та станції обсерваторії, повідомляє Kanwa Information Review.

Згідно з «Інформаційною групою Джейна» (Jane's)*, об'єкт і його периметр займають площу близько 10 тисяч квадратних метрів. Об'єкт містить геодезичний купол із щогловою антеною. На супутникових знімках видно загалом три таких куполи. Також він оточений парканами з колючим дротом і, згідно з даними Jane's, на території об'єкта є кілька камер безпеки.

*Jane's Information Group («Інформаційна група Джейна») часто скорочується як Jane's — британське видавництво, яке спеціалізується на військовій та транспортній тематиці.

Згідно з Jane's, спостерігачі бачили, як до гори Тай Мо двічі під'їжджали китайські військові машини для доставки припасів або ротації персоналу. Видавництво повідомляє: «У вищій мірі вірогідно, що це об'єкт радіоелектронної розвідки (РТР/SIGINT)».

Стеження за Гонконгом


Відповідно до публікації гонконзького ЗМІ Apple Daily, будівлю поруч зі станцією прослуховування охороняють принаймні 50 солдатів. Газета опублікувала фотографію, на якій видно солдатів у касках і синій військовій формі у «стилі 007», яку, як правило, носять службовці військово-повітряних сил КНР.

На формі немає ніяких розпізнавальних знаків, і, відповідно до статті, солдати, швидше за все, належать до Третього підрозділу армії Китаю, що відповідає за кібершпіонаж. Третій підрозділ Генштабу НВАК є радіорозвідним підрозділом китайської армії, що здійснює кібератаки проти інших країн.

Третій підрозділ є одним із трьох підрозділів армії Китаю, призначених для ведення бойових дій у формі шпигунства і спеціальних методів ведення війни. Два інших підрозділи також перебувають при Управлінні генерального штабу — це Другий підрозділ, що спеціалізується на агентурній розвідці, і Четвертий, що спеціалізується на радіотехнічній розвідці.

Моніторингова станція армії КНР у Гонконзі, яку видно через сервіс Google Earth. Станція, за неперевіреними даними, використовується для шпигунства за громадянами Гонконгу

Моніторингова станція армії КНР у Гонконзі, яку видно через сервіс Google Earth. Станція, за неперевіреними даними, використовується для шпигунства за громадянами Гонконгу. Фото: Google

Скандальний об'єкт


Гонконзькі ЗМІ повідомляли, що китайські військові почали будівництво бази на горі Тай Мо три роки тому. Видавництво Jane's зазначає, що будівництво почалося приблизно у 2010 році, і база функціонує вже три роки. Супутникові знімки об'єкта вперше з'явилися у 2011 році.

Jane's у липні повідомило: «Уряд Гонконгу визнав, що виділив НВАК земельну ділянку», — і ця ділянка відповідає описам об'єкта. Але Jane's додає, що «існування об'єкта не було публічно підтверджено».

У Гонконгу існує розбіжність у думках про те, чи порушує ця база, що належить КНР, китайсько-британську угоду про сухопутну оборону 1994 року щодо військових баз.

Народно-визвольна армія займає 19 військових об'єктів у Гонконзі, включаючи об'єкт на горі Тай Мо.

Розташована на горі Тай Мо станція розміщена на території, яка виділена для уряду Гонконгу і не призначена для використання у військових цілях. Схоже, ця земля була владою Гонконгу таємно передана КНР, і згодом Пекін побудував на ній військові казарми і станцію прослуховування, що порушує договір 1994 року.

Газета Apple Daily звернулася до Комітету безпеки Гонконгу, який відмовився від коментарів, оскільки ця база засекречена. Військові Гонконгу теж відмовилися від коментарів.

Згідно з інформацією Jane's, відмовилася пояснити призначення цього об'єкта і Народно-визвольна армія.

Член законодавчого органу Гонконгу Кеннет Чань звернувся до секретаря Комітету безпеки Лай Дун-Квок стосовно того, чи порушує ця станція закон Гонконгу. Лай відповів, що об'єкт призначений для зв'язку. Він стверджував, що це не військовий об'єкт, але відмовився від подальших коментарів, сказавши, що це пов'язано з військовими таємницями.


Читайте також:
Китай засікли на шпигуванні за світовими перевезеннями
На китайському смартфоні виявлено шпигунську програму
У Києві китайського шпигуна-військового засудили до в'язниці і відпустили на волю