ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Тибетських черниць вигнали з монастиря через незгоду з комунізмом

Велика Епоха
Молодий чернець (ліворуч) 16 травня 2013 року розпростерся поруч із монастирем Лабранг у Сяхе провінції Ганьсу, гарячій точці виникнення багатьох тибетських протестів проти китайської влади

Молодий чернець (ліворуч) 16 травня 2013 року розпростерся поруч із монастирем Лабранг у Сяхе провінції Ганьсу, гарячій точці виникнення багатьох тибетських протестів проти китайської влади. Фото: Ed Jones/AFP/Getty Images

Кілька десятків тибетських черниць були вигнані зі свого монастиря за відмову брати участь у продиктованому державою «патріотичному вихованні».

Жіночий монастир, розташований у місті Нагчу в повіті Біру Тибету, вигнав щонайменше 26 монахинь за те, що вони не пройшли реєстрацію у місцевих органах самоврядування і не взяли участь в уроках «патріотичного виховання», повідомив «Голос Америки». Згідно з неназваними джерелами, «патріотичне виховання» було у великих масштабах введено у вересні цього року в рамках заходів, що вживаються китайським режимом, з метою жорсткіше контролювати свої західні території.

Тибет став провінцією Китаю відтоді, як Народно-визвольна армія завоювала його у 1950 році. Комуністичне правління завдало серйозної шкоди його традиційній культурі та релігії. У період «Культурної революції» (1966—1976) більшість храмів і монастирів Тибету були зруйновані або закриті.

Сьогодні тибетський буддизм суворо адмініструється Комуністичною партією Китаю, а вигнаного Далай-ламу, духовного лідера Тибету, китайська влада вважає «розкольницьким елементом».

В останні роки компартія вжила цілу низку заходів для утиску прав тибетців. Як «Велика Епоха» повідомляла раніше, два популярних тибетських співаки з повіту Біру і кілька письменників були торік затримані за вираження «розкольницьких поглядів».

У березні 2008 року, після загострення політичних і соціально-економічних конфліктів, протести спалахнули у столиці Тибету Лхасі, а також у провінціях Цінхай, Ганьсу та Сичуань, де є громади тибетських меншин. Ці протести були жорстоко придушені китайською поліцією та армією; уряд Тибету, який перебуває у вигнанні, повідомив, що близько ста осіб було вбито.

Вигнаних черниць відправили назад в їхні рідні місця. Деякі, щоб уникнути нагляду, сховалися в горах, повідомляє «Голос Америки».

Із лютого 2009 року щонайменше 133 тибетці в Тибеті та Китаї наклали на себе руки у відповідь на репресії китайської влади, повідомляє «Міжнародна кампанія за Тибет». Вони звинувачують Китай у тиранії. Пекін же відкидає подібні претензії, вказуючи на те, що вкладає у Тибет й інші регіони, де є велика частка тибетського населення, значні інвестиції. Разом із тим, критики кажуть, що економічний розвиток призвів до припливу етнічних китайців і зруйнував традиційну тибетську культуру.

Лео Тімм, Велика Епоха

Читайте також:
Тибетські жінки: які вони
Китайці розповіли, наскільки воєнізований зараз Тибет