• Топ-5 гострих питань, що обговорюють на таємній нараді у Китаї

  • Четвер, 23 жовтня 2014 року
Китайські туристи в масках на площі Тяньаньмень під час сильного смогу, 25 лютого 2014 року, Пекін. Вище керівництво Китаю зібралося на четверту пленарну сесію ЦК 18-го Всекитайського з'їзду партії, що проходить із 20 по 23 жовтня 2014 року

Китайські туристи в масках на площі Тяньаньмень під час сильного смогу, 25 лютого 2014 року, Пекін. Вище керівництво Китаю зібралося на четверту пленарну сесію ЦК 18-го Всекитайського з'їзду партії, що проходить із 20 по 23 жовтня 2014 року. Фото: Lintao Zhang/Getty Images

Найважливіша в цьому році зустріч за календарем Комуністичної партії Китаю почалася 20 жовтня в Пекіні і проходитиме до 23 жовтня. На четвертій пленарній сесії ЦК 18-го Всекитайського з'їзду партії, як очікується, обговорюватимуться п'ять питань.

Як далеко зайде судова реформа?


«Якщо закон не може виконуватися на практиці, то цей закон буде просто порожнім звуком. І верховенство закону буде лише марною балаканиною, — сказав у січні цього року голова Комуністичної партії Китаю (КПК) Сі Цзіньпін під час центральної політичної конференції. — Мляве правозастосування і несправедлива судова система — результат того, що почуття професійних моральних цінностей є лиш у жменьки поліцейських».

«Деякі адвокати, судді та прокурори співпрацюють один з одним. І разом вони стають чимось на зразок судових брокерів», — сказав Сі.

Чан Сухань, професор із Національного коледжу суддів, заявив, що, за його очікуваннями, персонал та активи судів і прокуратур переведуть у відання окремих провінцій, повідомило 20 жовтня видання Beijing News.

Це не перший випадок, коли судова реформа є предметом обговорення. У листопаді минулого року, під час Третього пленуму ЦК 18-го з'їзду компартії Китаю, звучали заклики розділити повноваження між судами і прокуратурами — підрозділами, що відповідають за розслідування та судовий розгляд злочинів.

У китайців є довгострокова образа за корупцію в органах громадської безпеки, прокуратурах і судах [все перераховане перебуває під контролем Політико-юридичної комісії, потужної організації, яку при екс-лідері Китаю Цзян Цземіні наділили повноваженнями управляти практично всіма силовими та юридичними відомствами Китаю — прим.ред.].

Влада докладає зусиль для того, аби звести нанівець надії на радикальні зміни.

Видання South China Morning Post 16 жовтня процитувало рупор компартії «Женьмінь жибао»: «Нас бентежить те, що деякі очікують, ніби Четвертий пленум за одну ніч зробить верховенство права в країні ідеальним і навіть надасть рішення усіх проблем».

Що стане з Чжоу?


Як китайська влада повідомляла в липні цього року, Чжоу Юнкан, колишній голова служби безпеки Китаю перебуває під слідством.

Згідно з агентством Reuters, яке послалося на три джерела на умовах анонімності, Центральна комісія із перевірки дисципліни, головна в Китаї антикорупційна оперативна група, представить результати свого розслідування стосовно Чжоу, і ЦК вижене його за грубі порушення партійної дисципліни.

Пекінський експерт Ху Сіндоу заявив наприкінці липня в інтерв'ю гонконзькій газеті Oriental Daily, що справа проти Чжоу — найсерйозніша корупційна справа із 1947 року, і він вважає цілком імовірним, що Чжоу винесуть смертний вирок чи умовний смертний вирок.

Кого підвищать?


П'ятьох членів ЦК — Цзян Тьєміня, Лі Дуншена, Лі Чуньчена, Ван Юнчуня і Ван Цінляна — виключили з партії в рамках поточної кампанії Сі Цзіньпіна з боротьби з корупцією. На пленумі їх також позбавлять посад у ЦК.

Цзян Тьєміня і Ван Юнчуня вигнали з партії за корупцію в нафтовій промисловості. Лі Чуньчен і Лі Дуншен, колишній заступник секретаря Міністерства громадської безпеки, потрапили під слідство за зв'язки з Чжоу, тоді як Ван Цінлян, колишній голова партії в місті Гуанчжоу, був виключений за вимагання та хабарництво.

Цзян, Ван і Лі Дуншен — все це важливі члени фракції, лояльної колишньому голові партії Цзян Цземіню. Цзян Тьємінь, Лі Дуншен, Лі Чуньчен і Ван Юнчунь відомі тим, що брали активну участь у переслідуванні духовної практики Фалуньгун

Китайські ЗМІ повідомили, що це безпрецедентний випадок, коли із ЦК одночасно виключають п'ятьох членів.

За інформацією гонконзької газети Wenweipo, головні два резервних кандидати в ЦК, яких, імовірно, підвищать, — це Ма Цзянтан, директор Національного бюро статистики, і Ван Цзоань, директор Державного управління у справах релігій.

Більше влади голові Антикорупційного комітету?


Ван Цішаню, секретарю Центральної комісії із перевірки дисципліни і голові антикорупційної оперативної групи Партії, швидше за все, буде надано більше політичної влади, висловив думку Ху Сіндоу, професор економіки Пекінського технологічного інституту, у статті на державному сайті Xinhua Net.

«Антикорупційна кампанія — ядро концепції верховенства права, — написав Ху. — На підставі того, що Сі зробив відтоді як став верховним лідером, швидше за все, існуватиме незалежне „національне бюро із боротьби з корупцією“, яке являтиме собою комбінацію з багатьох державних відомств і бюро, включаючи Центральну комісію із перевірки дисципліни, Державне бюро із листів і дзвінків, Національне аудиторське управління та інші».

«Навіть якщо національне антикорупційне бюро і не створять, безумовно, буде об'єднання різних державних установ, щоб антикорупційна кампанія змогла стати більш ефективною», — вважає Ху.

Консенсус щодо Гонконгу?


Оскільки між студентами-демонстрантами Гонконгу і урядовим чиновником заплановані переговори, то, безперечно, під пильними поглядами буде позиція, яку вищі керівники Китаю займуть щодо Гонконгу.

Зараз у китайських політичних колах спостерігається перетягування канату щодо ситуації в Гонконзі.

Швидше за все, знову буде підкреслена ідея «Управляй Гонконгом згідно з законом», написало 19 жовтня гонконзьке China News Agency.

Лю Сяочжень, Велика Епоха


Читайте також:
Китайці з материка пробують на смак гонконзьку демократію
«Бійня»: книга, що викриває темний бік Китаю
Голова адміністрації Гонконгу погорів на корупції
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...