• Як бути із Гонконгом — думки фракцій всередині компартії розділилися

  • Неділя, 19 жовтня 2014 року

Група людей у масках б'є чоловіка (праворуч), який спробував перешкодити їм прибрати барикади на місці проведення демократичного протесту в районі Козуей Бей Гонконгу 3 жовтня 2014 року. За інформацією джерел, глава адміністрації Гонконгу Лян Чженьїн найняв мафіозні угруповання, аби ті нападали на протестувальників. Фото: Alex Ogle/AFP/Getty Images 

Пропекінські протестувальники проявляють жорстокість до демонстрантів, що виступають за демократію, 3 жовтня 2014 року. Фото: Пун Цзай-шу/Велика Епоха

Бачачи, що в Гонконзі зібралися натовпи мирних протестувальників, китайський режим вирішив вдатися до погроз і насильства, аби придушити демократичний рух «Займемо Центр».

3 жовтня Комуністична партія Китаю (КПК) почала зривати акцію «Займемо Центр», використовуючи своїх підпільних прихильників та організації в Гонконзі. За допомогою образ, погроз і фізичного насильства вони намагалися змусити студентів і демонстрантів залишити місце проведення демонстрацій.

Організовані КПК бандити оточили протестувальників, роблячи це під прапором підтримки уряду і «руху анти-окьюпай» (англ. Occupy — Occupy Central, «Займемо центр — прим. пер.). Вони закликали своїх прихильників обв'язуватися синіми стрічками у протиставлення жовтим стрічкам протестувальників, які символізують спражнє загальне виборче право.

Бандити намагаються показати міжнародному співтовариству, що вони представляють громадську думку, сподіваючись, що інші країни не підтримають протестуючих. Водночас із цим, підконтрольні компартії ЗМІ обмовляють і дискредитують демонстрантів, намагаючись створити їхній негативний образ у світі.

28 вересня Пекін дозволив поліції використовувати для розгону демонстрантів перцевий аерозоль і сльозогінний газ. Влада думала, що зможе швидко і легко очистити територію і силою зупинити протест.

Виявилося, що через ці дії до протесту приєдналося ще більше людей.

Пекін створює хаос


Чоловік у чорній футболці, який є пропекінськмм протестувальником, під час напруження ситуації кричить учасникам студентських демократичних демонстрацій «забиратися геть», район Монг Кок, 3 жовтня 2014 року. Фото: Bronstein/Getty Images 

У двох фракцій всередині компартії Китаю — прибічників колишнього лідера партії Цзян Цземіня і прибічників нинішнього лідера Сі Цзіньпіна — розділилися думки з приводу того, як вчинити з акціями протесту.

2 жовтня рупор КПК «Женьмінь жибао» публічно підтримав главу адміністрації Гонконгу Лян Чженьїіна, що є членом фракції Цзяна.

Наступного дня Лян почав використовувати мафію і підпільний апарат компартії, докладаючи максимуму зусиль, аби створити хаос і зірвати мирні демонстрації.

Лян реалізує в Гонконзі політику фракції Цзяна: чим більш хаотично, тим краще. Мета — створити проблеми фракції Сі.

У дні після цього в місцях проведення акцій протесту в Монг Кок і Козуей Бей заявилися члени мафії. Кажуть, що до лав мафії, патріотичних організацій, лідерів Нових територій та інших підтримуваних КПК груп проникли агенти служби громадської безпеки КПК.

Компартія загрожувала корінним жителям у Нових територіях, вимагаючи, щоб кожна сім'я повідомила свою позицію в цьому конфлікті. КПК мобілізувала місцевих жителів різними способами протистояти акції «Займемо Центр», зокрема, розпочала кампанію обв'язування синіми стрічками на підтримку поліції.

Ці зусилля були спрямовані на те, щоб розділити гонконгців і налаштувати їх один проти одного.

Але жорстокі напади на протестувальників ще більше розлютили гонконгців. 4 жовтня на вулиці Адміралтейства вийшли тисячі людей, аби виступити проти насильства. Напади бандитів призвели до того, що жителі Гонконгу тісно об'єдналися і розпізнали використовувану КПК тактику.

Напади не залякати студентів. Незважаючи на те, що багато громадських діячів, включаючи директорів шкіл, закликали студентів залишити місце проведення акцій протесту, студенти, як і раніше, там перебувають.

Пекін спантеличений і розділений


Пекінська влада навряд чи зараз піде на поступки з кількох причин. По-перше, результати можуть бути непередбачуваними. По-друге, КПК за своєю природою — диктаторський режим.

Крім того, на лідера КПК Сі Цзіньпіна зараз вчиняє нападки фракція Цзяна. Це залишає йому мало можливостей для маневру щодо того, як ставитися до прагнення гонконгців до демократії.

Усередині партії дійшли згоди, що гонконзький гарнізон Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) не буде задіяний і що глава адміністрації Лян зможе впоратися із ситуацією самостійно. Чутка про те, що гарнізон НВАК буде використаний для придушення демонстрантів, була, але обізнані джерела розповіли «Великій Епосі», що армія повністю перебуває під контролем Сі.

Сі призначив одного зі своїх соратників командувати гарнізоном НВАК, тому Сі навряд чи дозволить армії втрутитися в ситуацію і навряд чи дозволить Ляну чи Бюро зі зв'язку давати розпорядження армії.

Використання армії для придушення студентів вплине на міжнародний імідж Сі, і всі докладені ним зусилля після вступу на посаду, включаючи антикорупційну кампанію проти фракції Цзяна, можуть виявитися марними.

Наші джерела також розповіли, що КПК перебуває в нестабільному стані, тому розгорнути армію їй було б непросто. Сі передав відповідальність за вирішення пекучої проблеми протестів у Гонконзі Ляну. Якщо Лян не впорається належним чином із протестами, то він, ймовірно, буде змушений піти у відставку.

Всекитайский з'їзд народних представників (ВЗНП) компартії Китаю швидше за все не скасує свого рішення проти загального виборчого права для наступних виборів глави адміністрації Гонконгу. І все ж вони можуть внести корективи і понизити вимоги до кандидатів на пост глави адміністрації.

5 жовтня материкове китайське видання Caixin.com опублікувало статтю, де звинувачує уряд Ляна у припиненні політики економічних реформ у Гонконзі. Caixin вважається голосом фракції Сі, і його оцінка Ляна повністю відрізняється від оцінки «Женьмінь жибао».

Можливо, це збіг, але того ж 5 жовтня Центральна комісія із дисципліни та інспекції оголосила, що починає корупційне розслідування щодо «Женьмінь жибао».

Деякі експерти вважають, що засудження виданням Caixin голови гонконгської адміністрації Ляна свідчить про те, що Сі Цзіньпін не згодний із використанням мафії для нападу на демонстрантів.

Лі Чжень, Велика Епоха


Читайте також:
Китайцям не дозволяють дізнатися про події в Гонконзі
Голова Китаю ставиться до Гонконгу м'якше?
Із промови голови Китаю вирізали слова про конституціоналізм
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...