• Китайцям не дозволяють дізнатися про події в Гонконзі

  • Субота, 4 жовтня 2014 року
Протестующие машут своими мобильными телефонами перед зданием правительства Гонконга 29 сентября 2014 года. В Китае информация об акциях протеста в Гонконге была заблокирована, но многие материковые китайцы всё-таки сумели высказаться в интернете в их поддержку

Протестувальники махають своїми мобільними телефонами перед будівлею уряду Гонконгу 29 вересня 2014 року. В Китаї інформація про акції протесту в Гонконзі була заблокована, але багато материкових китайців усе-таки зуміло висловитися в інтернеті на їхню підтримку. Фото: Chris McGrath/Getty Images

Влада материкового Китаю побоюється, що демократичні протести в Гонконзі можуть стати прикладом для китайців, і роблять усе можливе, аби блокувати новини про це.

Інформація про протести в Гонконзі, що сталися в ніч на неділю, привернула увагу всього світу. Поліція Гонконгу застосувала сльозогінний газ і перцеві аерозолі, щоб розігнати десятки тисяч демонстрантів, які зібралися в центральному діловому районі, вимагаючи загального виборчого права. Згідно із заявою поліції, було використано 87 каністр сльозогінного газу.

Запис у мікроблозі китайського користувача мережі дає уявлення про те, що так стурбувало китайську владу.

«Завдяки цій мирній непокорі громадян Гонконгу можна побачити імперську диктатуру уряду [Комуністичної партії Китаю], — написав Дай Чжаоцзюнь, який називає себе жителем провінції Гуандун. — Вони використовують насильство, аби відняти у гонконгців демократію, і це викликає розчарування жителів Гонконгу, материкових китайців і всього світу».

«Диктаторів завжди скидають, і демократію не можна зупинити», — написав Дай.

Чень Покун — блогер і ветеран студентських протестів на площі Тяньаньмень 1989 року — каже, що Комуністична партія Китаю завжди блокувала новини про демократичні вимоги на Тайвані та в Гонконзі. Партія, за його словами, не хоче, аби вимоги демократії в Гонконзі поширилися на материкову частину.

«Вони не хочуть, аби демократична зараза проникла і в материковий Китай, аби китайці теж закликали до демократії», — сказав Чень у телефонному інтерв'ю.

Потужна підтримка


Пост Дая був доступний через службу, яка курується поза материковою частиною Китаю, під назвою «Вільний Weibo» (Free Weibo). Вона архівує видалені китайськими цензорами повідомлення, зроблені на подібній до «Твіттера» соціальній мережі Weibo.

Жодна з фотографій чи новин про драматичні події, що сталися в ніч на неділю, опублікованих у ЗМІ поза Китаєм, не була доступною в Китаї через жорстку цензуру інтернету.

Такі користувачі мережі, як Дай, мали використовувати протицензурне програмне забезпечення. Така програма, як Freegate, створена американською компанією Dynamic Internet Technology, дозволяє користувачам «перестрибувати через стіну» — долати цензуру, здійснювану «Великим китайським файрволлом» (англ. wall — «стіна» — прим. пер.), й отримати доступ до інтернету за межами Китаю.

Повідомлення Дая було одним із невизначеного, але великого числа людей, які відгукнулися на гонконзькі події. Вивчення повідомлень на Free Weibo показує, що за 8,5 годин із 7:00 вечора 29 вересня до 3:30 ранку 30 вересня прийшло понад 1000 повідомлень про гонконзькі протести, які були видалені з Weibo. Обмеження сайту Free Weibo не дозволили провести пошук ще далі в журналі постів.

Тоді як у деяких із записів висловлювалося лише прохання надати інформацію, більшість із них висловлювали велику підтримку демонстраціям у Гонконзі.

Загальне виборче право


Гонконзька акція протесту в неділю вночі була продовженням студентського страйку, що почався 22 вересня. Студенти у своїх студентських містечках і в центральному діловому районі Гонконгу проводили сидячі страйки за загальне виборче право за принципом «одна людина — один голос».

Китайсько-британська спільна декларація 1984 року, в якій викладалися умови передання Великобританією КНР Гонконгу в 1997 році, обіцяла Гонконгу демократичні вибори. Нещодавно Пекін пообіцяв, що Гонконгу буде надано загальне виборче право на виборах глави адміністрації 2017 року — наступних виборах на найвищу посаду Гонконгу.

Рішення, прийняте 31 серпня Постійним комітетом Всекитайського з'їзду народних представників — законодавчого органу китайського режиму, що механічно штампує рішення, — визначило, що кандидати на виборах 2017 року відбиратимуться Комітетом із призначень, який, по суті, контролюється Пекіном.

Це рішення було зустрінуте продемократичними гонконгцями як зрада і створило ґрунт для нещодавніх протестів.

Рух «Займемо центр із миром і любов'ю» було організовано раніше цього року як акція громадянської непокори, якщо Гонконгу не буде надане загальне виборче право. Його організатори почали влаштовувати заходи із залучення більшої кількості гонконгців для участі в демонстраціях за загальне виборче право.

На вихідних тисячі гонконгців почали приєднуватися до студентів у центральному діловому районі Гонконгу.

Організатори «Займемо Центр» скористалися моментом, аби перенести початок їхнього протесту (він був намічений на початок жовтня) на неділю. До вечора неділі місце протесту було заповнене десятками тисяч демонстрантів, доки поліція не почала розганяти їх за допомогою сльозогінного газу.

«Маленька іскра»


За словами Чень Покуна, органи влади китайського режиму не знають, як їм на це реагувати.

«Комуністична партія не очікувала таких вимог [висунутих протестувальниками Гонконгу], чи того, що рух „Займемо Центр“ виявиться настільки потужним, — каже Чень. — Вони вважали, що там просто багато консерваторів чи групи, що мають різні точки зору, тому вони і гадки не мали, що це виявиться настільки значним».

«Це дійсно застало їх зненацька. Вони в шоці, в паніці і не знають, що з цим робити», — сказав він.

Хен Хе, оглядач Китаю, що регулярно пише для «Великої Епохи», пояснив в електронному листі, чому він вважає, що ситуація в Гонконзі настільки складна для влади.

«Зараз компартія Китаю переживає серйозну кризу, під час якої відбувається внутрішня боротьба за владу, дає збої економіка і мають місце заворушення в суспільстві, — сказав Хен Хе. — Вся нація чекає того, що станеться щось значне».

«Всюди лежить сухий хмиз, і навіть маленька іскра може викликати величезну пожежу. Партія найбільше боїться того, що гонконзькі протести надихнуть китайців зробити те ж саме», — вважає Хен.

«Якщо китайці зажадають політичних змін і своїх власних прав, це може похитнути або навіть покласти край правлінню Комуністичної партії Китаю», — зазначив оглядач.

Лу Чень, Велика Епоха

Додаткове дослідження: Метью Робертсон.


Читайте також:
Економіка Гонконгу зростає зі швидкістю равлика із 1997 року (частина 1)
Голова Китаю ставиться до Гонконгу м'якше?
У Гонконга хочуть відібрати автономію
У Гонконзі голосують за демократію
Більше 10 тисяч гонконзьких студентів бойкотували заняття
Підписатися:

Коментарі