• Китайський голова пропаганди втрачає вплив

  • Субота, 8 листопада 2014 року
Лю Юньшань, голова Центрального управління пропаганди Комуністичної партії Китаю, бере участь у закритті сесії 18-го Всекитайського з'їзду Комуністичної партії Китаю, 14 листопада 2012 року, Пекін. На цьому з'їзді Сі Цзіньпін був призначений головою партії, і відтоді Лю використовував свою владу, аби створювати Сі проблеми

Лю Юньшань, голова Центрального управління пропаганди Комуністичної партії Китаю, бере участь у закритті сесії 18-го Всекитайського з'їзду Комуністичної партії Китаю, 14 листопада 2012 року, Пекін. На цьому з'їзді Сі Цзіньпін був призначений головою партії, і відтоді Лю використовував свою владу, аби створювати Сі проблеми. Фото: Feng Li/Getty Images

Незначні деталі вказують на те, що влада витікає з рук ключової фігури в Комуністичній партії Китаю (КПК), пов'язаної з екс-головою партії Цзян Цземінєм.

Лю Юньшань був переобраний у члени Постійного комітету Політбюро — у 2007 році він вступив до цього верховного партійного органу, а в 2012 році залишився на другий термін. На цю посаду його призначили завдяки впливу Цзян Цземіня, і з 2002 року він служить інтересам Цзяна, зберігаючи жорсткий контроль над партійним апаратом пропаганди.

Одна з ознак, що вказують на послаблення ролі Лю, — це розклад засідань, що слідують після 4-го пленуму ЦК. У компартії існує звичай — після щорічної таємної наради ЦК різним державним і партійним відомствам проводити засідання, що сприяють важливим повідомленням ЦК.

Цього року 23 жовтня, наступного дня після того як 4-й пленум завершився, Центральна ведуча група з контролю за інтернетом і інформацією провела свій семінар, аби передати дух зустрічі. Всекитайські збори народних представників і Політична консультативна рада КНР теж у цей день провели подібні тематичні семінари.

Підвладне Лю Юньшаню Управління пропаганди не проводило свого засідання із «Приведення в життя духу 4-го пленуму» аж до 25 жовтня. Для тих, хто спостерігає за Китаєм і за всіма найменшими змінами в компартії, затримка в часі проведення засідання багато про що говорить, показуючи, що засіданню Управління пропаганди був наданий більш низький статус.

Крім того, директор Бюро контролю за інтернетом та інформацією Лу Вей не був присутній на засіданні Управління пропаганди, хоча інтернет — це важлива частина апарату пропаганди. Замість цього, Лу проводив окремий семінар для Групи з контролю за інтернетом за день до цього.

Відсутність Лу на зустрічі Управління пропаганди означає, що Бюро з контролю інтернету та інформації вже не перебуває під контролем Лю Юньшаня.

Цей відділ раніше мав назву Державний відділ інтернет-інформації і підпорядковувався Головному управлінню Держради. 27 лютого 2014 року голова партії Сі Цзіньпін узяв на себе керівництво групою, перейменував і перевів її в центральну партійну організацію.

Хоча Цзян Цземіня у 2002 році змінив на посту голова партії Ху Цзіньтао, Цзян протягом усього 10-річного терміну правління Ху зберіг можливості значно впливати на події. Контроль над Управлінням пропаганди був одним із засобів, які Цзян використовував для обмеження влади Ху.

Ще до того, як Сі Цзіньпін прийшов до влади в листопаді 2012 року, Цзян Цземінь і лояльна йому фракція намагалися обмежити владу Сі чи навіть змістити його. Лю Юньшань постійно створював Сі неприємності, цензуруючи і невірно тлумачачи його виступи.

Наприклад, у новорічному випуску 2013 року газети Southern Weekly спочатку була випущена редакційна стаття під назвою «Мрія про Китай, мрія про конституціоналізм», яка закликає до надання прав, гарантованих китайською Конституцією. За наказом То Чженя, голови пропаганди у провінції Гуандун (Southern Weekly видається там), редакційна стаття була замінена на статтю, що вихваляє компартію.

Ідея статті «Мрія про конституціоналізм» базувалася на промові, з якою Сі виступив 4 грудня 2012 року, відстоюючи авторитет Конституції і верховенства права. «Країною, якою править закон, має перш за все правити Конституція, і законне управління має базуватися на Конституції», — сказав Сі.

Інший приклад втручання Лю стався 15 жовтня 2014 року. Молодший брат Сі, Сі Юаньпін, опублікував у Shenzhen Daily статтю, що містить розповіді його батька та інших членів родини, а також фотографію Юаньпіна з матір'ю і дружиною.

Статтю оприлюднили на багатьох сайтах рупорів партії — «Сіньхуа», «Женьмінь жибао» та China News. Але протягом кількох годин всі публікації цих статей були видалені з інтернету.

Двогодинна промова Сі 15 жовтня, в якій було порушено багато питань, що стосуються літературних і художніх творів Китаю, була всіма розцінена так, що Сі виступив проти системи пропаганди під контролем Лю.

Фан Сяо, Велика Епоха

Коментар редакції: Зазначимо, Цзян Цземінь зажив недоброї слави в міжнародному співтоваристві через те, що в 1999 році розпочав переслідування понад 70 млн послідовників духовного вчення Фалуньгун. Однією з частин цієї кампанії, що не зупинена досі, є використання державного апарату пропаганди, який «демонізував» послідовників Фалуньгун, щоб виправдати репресії. У своїй «антикорупційній кампанії», яку Сі Цзіньпін почав, прийшовши у 2012 році до влади, він поступово послаблює вплив колишніх прихильників Цзян Цземіня, які всіма силами намагаються утримати владу, аби не понести відповідальність за це переслідування. Неприємності з'явилися вже як у самого Цзян Цземіня, так і в його ключових прихильників, головним серед яких вважався голова безпеки Китаю Чжоу Юнкан


Читайте також:
Голова Китаю не дав вчинити в Гонконзі криваву бойню
«Бійня»: книга, що викриває темний бік Китаю
Відоме китайське ЗМІ перевірить антикорупційна служба
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...