• Пекін шукає рішення по Гонконгу

  • П'ятниця, 5 грудня 2014 року
Під час зачистки поліцією місця акції протесту у Монг Кок демонстрант у білій футболці тримає транспарант, на якому викладено вимогу, аби влада відкликала рішення ВЗНП, що обмежує загальне виборче право у Гонконзі, 26 листопада 2014 року

Під час зачистки поліцією місця акції протесту у Монг Кок демонстрант у білій футболці тримає транспарант, на якому викладено вимогу, аби влада відкликала рішення ВЗНП, що обмежує загальне виборче право у Гонконзі, 26 листопада 2014 року. Фото: ЦС Пун/Велика Епоха

Поки уряд Гонконгу розганяє з вулиць демократичних демонстрантів, за чим уважно стежить увесь світ, перед Пекіном стоїть проблема, як упоратися із гнівом Гонконгу, жителі якого хочуть відстояти загальне виборче право.

Газета Wall Street Journal 25 листопада, посилаючись на новинні джерела, написала, що Пекін обговорює, як реагувати на невдоволення гонконзької громадськості щодо програми реформ, у якій говориться, яким чином буде обраний наступний голова адміністрації Гонконгу.

Рішення про програму реформ, яке 31 серпня було прийнято Постійним комітетом Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП), свідчить, що гонконгці можуть вибирати свого голову адміністрації шляхом загального виборчого права лише за умови, що кандидати відбираються Комітетом із призначень. Комітет із призначень, про який іде мова, значною мірою контролюється Пекіном.

Це рішення викликало обурення громадськості Гонконгу, яка сприйняла це так, що воно не дозволяє мати справжнє загальне виборче право і демократію. Ця подія підштовхнула десятки тисяч студентів до акцій протесту у Гонконзі 22 вересня і початку Парасолькового руху за демократію 28 вересня.

Згідно з інформацією Wall Street Journal, рішення пекінської влади включатиме коригування складу Комітету із призначень голови адміністрації, аби він краще враховував громадську думку, особливо голос пан-демократів [політичні фракції, що підтримують більшу ступінь демократії у Гонконгу — прим.пер.]. Однак це рішення також обов'язково має гарантувати те, що Пекін і далі контролюватиме вибори.

У партії розкол


Дві фракції Комуністичної партії Китаю, одна, очолювана нинішнім лідером партії Сі Цзіньпіном, а інша — та, що підтримує колишнього лідера Цзян Цземіня, давали суперечливі заяви про те, як партія планує вчинити з Гонконгом.

Чжан Децзян, член фракції Цзяна, голова Постійного комітету ВЗНП, сказав 16 вересня гонконзьким прокомуністичним групам, що Постійний комітет ВЗНП має найвищу непорушну юридичну силу щодо рішення по Гонконгу.

Глава адміністрації Гонконгу Лян Чженьїн, який теж є прибічником фракції Цзяна, заявив, що діалог із протестувальниками має здійснюватися у рамках ВЗНП. У відповідь на Парасольковий рух Лян сказав, що він «готовий до діалогу з усіма, хто дотримується положень Основного закону і рішення ВЗНП».

З іншого боку, Сі Цзіньпін жодного разу публічно не згадував про програму реформ ВЗНП із часу її введення.

22 вересня Сі провів у Пекіні зустріч із понад 70 гонконзькими бізнесменами, яка набула широкого розголосу. Сі сказав у своєму виступі, що в політиці «одна країна, дві системи» не буде змін, а це дає Гонконгу високий ступінь незалежності від Китаю.

Коли офіційні партійні ЗМІ повідомили про виступ Сі, вони не згадали про програму реформ, але підкреслили підтримку правочинності Основного закону, а не влади ВЗНП. Це ілюструє різницю між позиціями цих двох фракцій.

Сі 9 листопада зустрівся в Пекіні із Лян Чженьїном, який був присутній на саміті АТЕС [Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво — прим.пер.]. Сі почав розмову із прохання про повне і точне розуміння принципу «одна країна, дві системи» та Основного закону і про підтримку розвитку демократії у Гонконзі відповідно до правової системи.

У публічних виступах Сі і наступних повідомленнях офіційних партійних ЗМІ не було жодних згадок ні про програму реформ, ні про урядовий документ, розроблений фракцією Цзяна на початку цього року, згідно із яким Гонконг має лише стільки влади, скільки Пекін побажає йому дати.

ВЗНП поступово перетворилися на оплот анти-сіцзіньпінців. Лі Шеньмін, заступник директора Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників, 30 вересня опублікував в рупорі партії «Женьмінь жибао» статтю, в якій виражена прихована погроза Сі. У статті Лі цитує колишнього лідера партії Мао Цзедуна: «Наш голова не може розпустити ВЗНП; навпаки, це ВЗНП може змістити голову з посади».

Джерела в партії стверджують, що Чжан Децзян мав намір зміцнити владу ВЗНП і восторжествувати над Сі, влаштувавши заворушення в Гонконзі за допомогою рішення від 31 серпня про програму реформ і цим створити Сі проблеми.

За повідомленнями джерел, із часу четвертої пленарної сесії партії наприкінці жовтня Сі має майже повний контроль над армією. Очікується, що як тільки він отримає повний контроль над Центральною військовою комісією, Сі виступить проти Чжана, і ситуація кардинально зміниться.

Це страх?


За словами експерта з питань Китаю Ши Цаншаня, що живе у Вашингтоні, чиновники Сі, мабуть, не змінили рішення ВЗНП і не відправили Лян Чженьїна у відставку, як того бажали гонконгці. Однак Ши зазначив, що, за твердженнями джерел, Сі розширить структуру Комітету із призначень, що фактично змінить рішення ВЗНП.

За аналізом Ши, партія шокована тим, що боротьба за демократію в Гонконзі створила проблеми самій партії. Крім того, материкові китайці підтримують Парасольковий рух і висловлювлюються на його підтримку, що є серйозним ударом по партії.

Компартію Китаю, по суті, змусили піти на компроміс. На думку Ши, після цього поступово буде змінено багато основоположних принципів.

Ши каже, що фракція Цзяна грає із фракцією Сі у гру не на життя, а на смерть. Він вважає, що фракція Сі продовжить свою масштабну зачистку членів фракції Цзяна і використає для цього армію.

Ван Таотун, Велика Епоха


Читайте також:
Китайські військові шпигують за Гонконгом з гірської бази 
Під парасолькою: добірка фото гонконзького руху «Займемо центр»
Голова Китаю не дав вчинити в Гонконзі криваву бойню
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...