• Китайська корпорація Alibaba бореться з нинішньою владою?

  • Вівторок, 30 червня 2015 року
Голова Alibaba Джек Ма у швейцарському Давосі, 23 січня. Компанія Alibaba 28 січня відразу втратила 11 мільярдів доларів США після того, як вступила у конфлікт із китайським регулятором, і колись корисні зв'язки компанії тепер стали причиною неприємностей

Голова Alibaba Джек Ма у швейцарському Давосі, 23 січня. Компанія Alibaba 28 січня відразу втратила 11 мільярдів доларів США після того, як вступила у конфлікт із китайським регулятором, і колись корисні зв'язки компанії тепер стали причиною неприємностей. Фото: Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images

Відкритий конфлікт між китайським гігантом електронної торгівлі Alibaba Group і головним китайським регулятором корпорацій Державною адміністрацією із промисловості й торгівлі (SAIC) привернув велику увагу ЗМІ.

У січні SAIC повідомив в експертному звіті про правопорушення онлайн-платформи Taobao, що належить Alibaba, — продаж контрафактних товарів. Taobao відповів на це подачею скарги.

Ще одна веб-платформа, що належить Alibaba, Tmall, піддала сумніву методику вибіркового обстеження, яке проводила SAIC.

У Китаї рідко коли можна побачити, щоб якась корпорація перебувала у прямому конфлікті із потужним державним органом. На думку зарубіжних коментаторів, це може означати, що антикорупційна кампанія лідера Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпіна розширилася вже і на бізнес-кола.

У кампанії Сі вже підпало під чистку багато прихильників колишнього лідера партії Цзян Цземіня. Деякі акціонери Alibaba мають зв'язки з фракцією Цзяна.

Yahoo недавно оголосила про свої плани забрати свою частку з Alibaba і створити нову компанію. У проміжку між цим і зіткненням із SAIC вартість акцій Alibaba 28 січня відразу впала приблизно на $11 млрд.

Статус засновника Alibaba Джека Ма як найбагатшої людини в материковому Китаї теж постраждав — його власний капітал скоротився приблизно до $19,5 млрд.

Alibaba кидає виклик SAIC

23 січня компанія SAIC опублікувала звіт, у якому стверджується, що справжніми є менше 37,25% перевірених товарів Taobao. Це найнижчий показник у порівнянні з іншими веб-платформами.

У відповідь на це 27 січня платформа Taobao опублікувала відкритого листа, в якому висловила незгоду із SAIC, звинувачуючи директора SAIC Лю Хунляна у «процедурній неправомірній поведінці у ході здійснення ревізії» та «чорних доносах». У той самий день Міністерство торгівлі Китаю опублікувало повідомлення, в якому підтримало каральні заходи SAIC за підроблені товари.

Компанія SAIC дала Taobao відповідь, де підкреслила, що SAIC і далі зміцнюватиме свою мережу контролю.

28 січня в SAIC опублікували звіт, в якому були підсумовані п'ять основних недоліків, виявлених на сайтах Alibaba, включаючи слабкий контроль торгової платформи Alibaba, недостатній огляд інформації про товар, і систему кредитного рейтингу, що має недоліки.

Після цього платформа Taobao опублікувала заяву, що компанія подає на Лю Хунляна офіційну скаргу. Джек Ма також зазначив, що проблема підроблених товарів не була викликана Taobao.

За інформацією фінансового сайту Caixin, що базується на материковому Китаї, до цього раунду битви приєднався Tmall, подавши скаргу щодо застосовуваної SAIC методики вибіркового обстеження.

Підрозділ із моніторингу інтернету SAIC виконав вибіркове тестування і виявив у трьох веб-магазинах Tmall контрафактну продукцію. Компанія Tmall відразу ж призупинила роботу цих магазинів.

29 січня ці три магазини оприлюднили відкритого листа, у якому поставили під сумнів результати діяльності SAIC і попросили надати детальне пояснення вибірки.

Американське видання The Wall Street Journal процитувало гонконзького аналітика компанії Arete Research Мучжу Лі — за його словами, те, що уряд піддав цю перепалку з Alibaba гласності, є рідкісним явищем. Цим він карає компанію і вказує на ризик для акціонерів.

«Уряд сповнений рішучості продовжувати загострювати цю ситуацію», — сказав Лі виданню.

Це вже не вперше, коли голову Alibaba Джека Ма спіймали на суперечці про підроблені товари. На початку 2011 року сайт електронної торгівлі Alibaba Net, що належить Alibaba, викрили у шахрайстві.

Приблизно у той самий час американський уряд публічно критикував Taobao за продаж контрафактної продукції. Taobao одного разу був занесений урядом США до списку «ринку із поганою репутацією».

Зв'язки із фракцією Цзяна

На додачу до попереджень про високі рівні ризику для інвестування, ЗМІ також багато повідомляли про тісний взаємозв'язок між компанією Alibaba і князьками фракції Цзяна.

21 липня 2014 року газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала статтю під назвою «IPO Alibaba може виявитися клондайком для нащадків китайських лідерів».

У статті говорилося, що у чотирьох китайських компаній, які інвестували кошти в Alibaba, керівниками були сини чи онуки колишніх чи нинішніх членів Постійного комітету Політбюро, найбільш елітної групи партійних лідерів. Серед них онук Цзяна — Елвін Цзян (його ім'я китайською — Цзян Чжичен) і син нинішнього члена Політбюро Лю Юньшаня — Лю Лефей.

Згідно зі звітом щодо проспекту емісії акцій Alibaba, акціонери, включаючи акціонерів компаній, що належать онукові Цзяна (Boyu Capital), Лю Лефею (Citic Capital Holdings) і синові колишнього лідера партії Чень Юня — Чень Юаневі (CDB Capital), отримували солідний прибуток готівкою із первинного розміщення акцій Alibaba. Цей прибуток варіюється від десятків мільйонів до сотень мільйонів американських доларів.

Відомо, що ця інтернет-індустрія перебувала під контролем фракції Цзяна. Але син Цзяна — телекомунікаційний магнат Цзян Мяньхен — 8 січня був звільнений зі свого поста президента Шанхайської філії Академії наук Китаю.

Відтоді відбулися величезні зміни у діловому та політичному середовищі Китаю та Гонконгу.

Після того як Сі Цзіньпін у 2013 році зайняв свій пост, його антикорупційна кампанія розширилася на економічну сферу та інші групи з особливими інтересами, включаючи клан Цзяна. Як припускають, його дії можуть привести до перетасування у цих групах і в економічній сфері.

Радіостанція Radio France Internationale (RFI) зазначила, що антикорупційна кампанія Сі, ймовірно, не обмежиться державними чиновниками Китаю й пошириться і на бізнес-спільноту.

Деякі спостерігачі вважають, що Джека Ма звинуватили у змові із князьками фракції Цзяна тому, що він має політичні амбіції й утримує найважливішу інформацію, яка може становити серйозну загрозу для національної безпеки. Рано чи пізно, на їхню думку, Ма стане мішенню чистки.

Хе Шичен і Лян Чжень, Велика Епоха


Читайте також:
Одного з вищих офіцерів збройних сил Китаю забрали на таємний допит
Племінник екс-лідера Китаю потрапив під приціл слідства
В компартії Китаю прощаються із Марксом?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...