• Робітникам-мігрантам у Китаї тепер стане легше жити?

  • Четвер, 2 липня 2015 року
Гастарбайтери прибули з багажем на залізничний вокзал Пекіна, 31 січня 2013 року. Міністерство громадської безпеки оголосило про плани відмовитися від «тимчасової» посвідки на проживання у Китаї

Гастарбайтери прибули з багажем на залізничний вокзал Пекіна, 31 січня 2013 року. Міністерство громадської безпеки оголосило про плани відмовитися від «тимчасової» посвідки на проживання у Китаї. Фото: Lintao Zhang/Getty Images

Мільйонам китайських громадян неохоче, але дадуть свого роду відстрочку від гнітючої відсутності правового статусу, від якої вони страждали за «хукоу», тобто сімейної системи реєстрації. Згідно з планом, про який було оголошено 15 лютого Міністерством громадської безпеки, нинішню сімейну систему реєстрації змінять.

Тимчасову посвідку на проживання, що видавалася трудовим мігрантам, буде скасовано на користь постійної посвідки на проживання, яка дозволить мігрантам з-за меж конкретного міста користуватися привілеями на пропорційній основі. Чим довше мігрант житиме в місті, тим на більшу кількість соціальних послуг він матиме право.

Сімейна система реєстрації має у Китаї давнє походження, і китайська компартія у 1958 році відродила її у вигляді своєї версії цієї системи. У ситуації з величезним і дуже бідним сільським населенням, система реєстрації дозволила режимові обмежити міграцію у порівняно більш процвітаючі міста. Результат часто критикувався, мовляв, це кастова система, а сільське населення прив'язане до одного місця і має менше можливостей і достатку.

Сільські жителі все одно у великих кількостях мігрували у міста, часто нелегально, і з ними поводилися як із громадянами другого сорту. Їм були недоступні соціальні послуги. Вони не могли купити машину чи квартиру, тому що для міст, у яких такі люди працюють, вони — «нерезиденти».

Такі мігранти часто залишають своїх дітей на бабусь і дідусів у містечках, у яких діти народилися. Вони не мають права ходити до школи і, коли настає час вступати до вишу, як «нерезиденти» вони не допускаються до участі у місцевих вступних іспитах.

До робітників-мігрантів поліція також часто ставиться інакше — у бік гіршого з ними поводження. Сумнозвісний випадок був пов'язаний із робітником на ім’я Сунь Чжиган у 2003 році в місті Гуанчжоу на півдні Китаю. Коли поліція виявила, що він не отримав тимчасового дозволу, то його побили до смерті.

Коли буде прийнята реформа, поки незрозуміло. Рупор режиму «Сіньхуа» 16 лютого схвалив цю плановану реформу, назвавши скасування тимчасових дозволів «найкращим новорічним подарунком усіх часів».

Інші кидають на цей «подарунок» несхвальний погляд.

«Посвідка на проживання сама по собі незаконна, — сказав китайський адвокат Чен Хай в інтерв'ю Deutsche Welle. — Держрада головним чином створює сертифікат, який встановлює межі для того, де люди можуть жити, і це без схвалення Всекитайського з'їзду народних представників». Всекитайський з'їзд народних представників — це законодавчий орган компартії Китаю. Міністерство громадської безпеки — це установа в рамках Держради.

«Більше того, будь-яка людина, що приїздить до Пекіна працювати, є платником податків, адже вона зробила свій внесок у дохід держави. Тобто, вона повинна мати такі ж самі права, як і звичайний громадянин», — зазначив Чен.

«Сімейна система реєстрації має відображати лиш ідентифікацію громадянина і не повинна бути прив'язана до будь-яких інтересів чи соціальної вигоди», — вважає Чен.

Оглядач китайського новинного порталу Sohu Ван Шичуань попросив не надавати надто великої значимості скасуванню дозволів на тимчасове проживання, адже посвідка на проживання і далі існує.

«Важливо те, якими соціальними благами громадяни можуть користуватися. А ці блага не є чимось, що можна розрізати на шматочки, чи взяти у вигляді відсотків у знижці, — каже Ван. — Якщо будуть і далі надавати більше послуг власникам посвідки на проживання, це лише допоможе нам усвідомити, скільки ще потрібно пройти шляху, щоб стати в змозі забезпечити рівні послуги кожному громадянину».

Френк Фан, Велика Епоха


Читайте також:
Робітники-мігранти влаштували протест у Китаї

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...