• У китайського ВВП перша осічка за 17 років

  • Традиційні способи впливу втрачають ефективність
  • Неділя, 28 червня 2015 року

Вперше з 1998 року ВВП Китаю виявився нижчим від того, до якого прагнула комуністична партія — його зростання у 2014 році становило 7,4%. Компартія поставила мету досягти 7,5%, а ринок уже очікував більш низького зростання — 7,2%.

Примірники звітів Китайської бежевій книги

Примірники звітів Китайської бежевої книги. Кадр з відео: Велика Епоха

Чому це так важливо? Комуністичному режиму необхідне високе зростання — принаймні, на папері — аби китайці залишалися задоволені. У 2010 році Пекін заявив, що йому потрібно 8 відсотків, аби зберегти високий відсоток працевлаштованих та уникнути соціальних заворушень.

«Зараз це вже політична цифра, і вона має політичний підтекст. Партія не бере цю цифру зі стелі. Це продиктовано економічним тиском», — каже Ліланд Міллер із Китайської бежевої книги, компанії, яка спеціалізується на дослідженні стану економіки Китаю

Наразі компартія вже знизила намічену цифру, оскільки не змогла її досягти, а за даними ринку, реальне зростання виявилося ще нижчим.

Мало хто приймає офіційну статистику за чисту монету, і це відбувається з кількох причин. По-перше, вона підраховується тільки через три тижні після закінчення кварталу і є остаточною.

Статистика США, яка теж не без недоліків, публікується через місяць після завершення кварталу і двічі переглядається, щоб із часом отримати точнішу картину. Друга оцінка публікується через три місяці після кінця відповідного кварталу.

Оскільки у США набагато прогресивніша і розвиненіша економіка, а також більш тривала традиція ведення статистики, можна очікувати, що вони отримують правильні цифри швидше, ніж у Китаї, де Пекін володіє лише неточною інформацією стосовно того, що відбувається в різних регіонах.

За оцінками компанії Bloomberg, яка відстежує дані, такі як споживання електроенергії та залізничні перевезення, зростання становило 6,82%.

«Економіка перебуває в уповільненні, довгостроковому уповільненні. Із другого кварталу в деяких важливих показників справи йдуть добре. Зростання зайнятості залишається стійким, незважаючи на уповільнення. Із показником прибутку на підприємствах усе йде добре, як із продажом, так і з прибутком. Вони в цьому кварталі теж були кращими», — зазначив Міллер.

Оскільки компартія зосереджена на підтримці стійкого зростання зайнятості, їй може і не знадобитися стимулювати зростання газетними заголовками.

«Стимулювання не потрібне. Якщо це робиться через страх дефляції, то це не спрацює», — сказав Міллер.
 

Ще не кінець

Рупор китайського режиму «Сіньхуа», певна річ, зберігає оптимізм: «Кінець ери високошвидкісного зростання не означає кінець економіки Китаю».

Звісно, нікому не слід очікувати, що китайці після зниження цієї цифри повернуться назад і стануть знову їздити на велосипедах, але думка «Сіньхуа» все одно хибна.

Тоді як за останні 30 років загальний розмір економіки Китаю різко збільшився, дохід на душу населення все ще залишається на відносно низькому рівні — $6807 за 2013 рік, трохи нижче ніж в Іраку.

Крім того, зростання інвестицій в інфраструктуру і надлишкові виробничі потужності сповільнюється, але не переходить, як планувалося, у споживання.

«Не було ніяких ознак поліпшення у роздрібній торгівлі як противаги зменшення інвестицій», — свідчить звіт «Китайської бежевої книги», що базується на польових дослідженнях. Лише 49% опитаних продавців повідомили про зростання продажу, тоді як 17% повідомили про зниження.

Головна зброя Пекіна у стимулюванні зростання виявилася у глухому куті. Раніше навіть ознака уповільнення провокувала великий сплеск кредитів, аби підштовхнути компанії та місцеві органи влади знову інвестувати. Але не цього разу. Незважаючи на розмови про стимулювання і полегшені умови кредитування, кредити ніхто не бере, говориться у «Китайській бежевій книзі».

«Економіка досягла у другому кварталі 2014 року рекордно низького за цей рік значення, і відтоді була досить стабільною. Всі серйозні проблеми економіки, про які ми дізналися у другому кварталі 2014 року, як і раніше, залишилися. Знижуються інвестиції, знижується позичення; ніхто не хоче позичати, і ніхто не хоче витрачати. Ось чому зростання низьке», — йдеться у книзі.

Валентин Шмід, Велика Епоха


Читайте також:
Найбагатша людина Азії виводить бізнес з Гонконгу
Китай втрачає звання світової фабрики?
Через що економіка Китаю застрягла в розвитку?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...