• Генерали в Китаї хотіли б перемогти у космосі

  • Вівторок, 17 березня 2015 року
Зображення художником часів холодної війни пропонованого радянського супутника протиракетної оборони. В останні роки розташовані в космосі сили значно вплинули на загальне стратегічне планування армії Китаю

Зображення художником часів холодної війни пропонованого радянського супутника протиракетної оборони. В останні роки розташовані в космосі сили значно вплинули на загальне стратегічне планування армії Китаю. Ілюстрація: Ronald C. Wittmann/Defense Intelligence Agency

Керівництво збройних сил Китаю серйозно дивиться на те, що майбутня війна може відбутися на космічній орбіті, а також як її виграти. В останні роки Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) вклала багато сил у розміщення в космосі військової інфраструктури та зброї і переглянула свою стратегічну політику, щоб відобразити у ній ці нові можливості.

Космічні амбіції Китаю рясно висвітлюються державними ЗМІ. Використовуються такі терміни як «мрія про космічний політ» або «космічна мрія» у поєднанні з більш загальними — «китайська мрія» і «мрія про велику могутність».

Як правило, китайська компартія не сурмить про свої космічні військові проекти. У вересні 2008 року — через рік після першого успішного випробування Китаєм протисупутникової ракети — генерал НВАК Сюн Гуанкай заявив, що Китай рішуче виступає проти мілітаризації космосу.

Можливо, Сюну доведеться взяти свої слова назад. У статті-думці, опублікованій 12 березня у «Новинах китайської національної оборони», офіційному військовому виданні, говориться, що космос стане «головним театром воєнних дій», панування над яким матиме важливе значення для досягнення перемоги.

Мілітаризація космосу означає не лише те, що війська і літальні апарати Китаю краще скоординовані, а й те, що у НВАК набагато ширші можливості перенести війну на територію противника. Це включає в себе так звані «булави вбивці» (assassin’s maces) і «козирні карти» (trump cards), найкраще проілюстровані недавньою розробкою китайських протисупутникових ракет.

На думку аналітиків НВАК, у сучасному конфлікті результат кампанії вирішений наперед із самого початку. Більше того, перемога не визначається лише цифрами чи навіть озброєнням, а значною мірою залежить від висококласної розвідки.

Згідно з недавнім звітом Інституту світових конфліктів і співробітництва (ІСКС) при Каліфорнійському університеті, космічні операції відіграватимуть вирішальну роль у стратегії «заборони та анти-доступу» НВАК, за допомогою якої вона триматиме великі ділянки моря і повітряного простору закритими для США чи союзних військ в обмеженому конфлікті.

В одному з китайських аналізів, процитованих ІСКС, мілітаризація космосу порівнюється з ранніми стадіями застосування повітряного бою у Першій світовій війні — спочатку літаки використовувалися виключно у розвідці, але пізніше розвинулися у винищувачі та бомбардувальники, як було розіграно у Другій світовій війні.

Китай планує бути першим у грі. Знищивши ворожі супутники, НВАК відбере у сучасної армії, наприклад, армії США, її перевагу у високоточних керованих боєприпасах, безпілотних літальних апаратах (також відомих як дрони) та узгоджених діях. Водночас, усе більша присутність Китаю в космосі означає, що для більшого ефекту може бути використане його власне озброєння.

Приміром, нововведені у НВАК протикорабельні балістичні ракети явно вимагають просунутої технології націлювання, яка могли би бути використана у поєднанні із супутниками. Ці ракети могли б загрожувати американським флотам, розташованим за сотні чи тисячі кілометрів від узбережжя Азії.

З початку 2000-х років НВАК змінила свою стратегію і зосередилася на «центрах ваги», у яких робиться наголос на засліпленні і паралізації противника за допомогою того, що війська відрізаються від їхнього командування і один від одного, а не на участі у дорогих і вельми ризикованих звичайних військових кампаніях.

У 2004 році НВАК отримала чотири так звані історичні місії, одна з яких «розширила її відповідальність захищати Китай у міжнародних водах, у космічному просторі та кіберпросторі», свідчить звіт інституту ІСКС.

Це узгоджується зі стратегією 1960-х років революційного лідера китайської компартії Мао Цзедуна — «активна оборона або захист за допомогою рішучих боїв».

Зосередження зусиль на космосі — як рятівна благодать для НВАК. Без цього НВАК відіграватиме другорядну роль у світі, тому що, незважаючи на наявність найбільшої на Землі армії, вона має застаріле озброєння та бляклу репутацію.

Згідно зі звітом, «будь-яка військова допомога чи розгортання [військових сил] із боку США, які приймуть за передвісник подальших дій, може стати підставою для попереджувального удару». У звіті зазначається, що немає якої-небудь значущої різниці між нібито «оборонною» доктриною НВАК і наступальною демонстрацією військової сили.

Лео Тімм, Велика Епоха


Читайте також:
За Гонконгом шпигують з гірської бази
Китайські смартфони Xiaomi шпигують за користувачами?
У Китаї оприлюднили правила партійної цензури в Інтернеті
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...