• Хто винний у забрудненні повітря в Китаї

  • Вівторок, 30 червня 2015 року
Турист у масці на пагорбі Цзіншань неподалік від Забороненого міста. Інтенсивне забруднення повітря і далі вкриває Пекін. 26 лютого 2014 року

Турист у масці на пагорбі Цзіншань неподалік від Забороненого міста. Інтенсивне забруднення повітря і далі вкриває Пекін. 26 лютого 2014 року. Фото: Mark Ralston/AFP/Getty Images

Колишня журналістка державного ЗМІ щойно зробила компартії величезну послугу: знятим на власні гроші документальним фільмом, який приголомшив країну, вона успішно показала, що винуватцем забруднення повітря є нафтова промисловість у Китаї, а влада лишається в боці.

Чай Цзін, журналістка, яка працювала на державному телеканалі CCTV до 2013 року, виявила, що в дитини, якою вона була вагітна, вже розвинулася пухлина навіть ще до того, як вона вийшла з утроби. Підозрюючи, що це було викликано забрудненням повітря — можливість досить спірна, — вона взялася за дослідження тривалістю 1 рік, щоб знайти причини забруднення повітря у Китаї.

У 104-хвилинному документальному фільмі під назвою «Під куполом» Чай пояснила живій аудиторії у презентації в стилі TED, яку небезпеку становлять завислі частки величиною менше 2,5 мкм (які називаються PM 2.5 — від англ. Particulate matter), а також те, що вони виникли в основному через нафтову промисловість. Під час цього розслідування були опитані як китайські чиновники, так і нафтовики.

PM 2,5 можуть проникати у легені, потрапляти у кровотік і в клітини, викликаючи цілий «букет» проблем зі здоров'ям.

«60 відсотків PM 2,5 у Китаї з’являються від спалювання вугілля і викопного палива. Або, простіше кажучи, того, що спалюється паливною промисловістю», — сказала Чай, посилаючись на дані Китайської академії наук (КАН), університету Цінхуа та Пекінського університету — кращих університетів Китаю.

У Китаї в нафтовій промисловості домінують державні компанії. PetroChina контролює близько 70% нафтового і газового бізнесу в країні, каже Чай.

Коли Чай розшукувала людей, які працюють у нафтовій промисловості, аби дізнатися, чи може бути покращена якість нафти, щоб знизити утворення PM 2.5, їй повідомили, що ті, хто визначає стандарти, — це ті ж самі люди, що вкладають туди гроші.

Чай зазначила, що в більшості інших країн немає такого, щоб люди з нафтової промисловості встановлювали у своїй країні стандарти та правила для нафтової промисловості.

«Зараз серед китайців панує загальна недовіра до Sinopec і PetroChina», — сказав в інтерв'ю Чай колишній головний інженер Китайської нафтохімічної корпорації (Sinopec), державного нафтогіганта.

Про що Чай не згадала чи не змогла згадати у своєму документальному фільмі — це те, що майже у всіх державних компаніях у Китаї працюють колишні високопосадовці, які є покровителями цих компаній. Вони представлені там як нібито незалежні директори-члени правління і т.п.

Крім того, Sinopec і PetroChina, два найбільших нафтових гіганти, із 2004 року отримали від уряду понад 125 млрд юанів (близько 20 мільярдів доларів) субсидій, повідомило у квітні 2014 року китайське видання Beijing News.

Компанія PetroChina, за інформацією державного інформагентства «Сіньхуа», у 2014 році отримала найвищу субсидію — суму в 5,1 млрд юанів (близько $812 млн).

Френк Фан, Велика Епоха


Читайте також:
Через що економіка Китаю застрягла в розвитку?
У Китаї через забруднення виникло село вдів
Агентство «Сіньхуа» назвало Китай всесвітнім смітником
Екологічна катастрофа Китаю: отруйне повітря

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...