• Насильницькі аборти в Китаї припиняться?

  • Неділя, 28 червня 2015 року
Группа китайских детей плавает в бассейне, Пекин, 22 сентября 2012 года. Премьер-министр Китая Ли Кэцян 5 марта 2015 года заявил, что в Китае могут реформировать спорную политику одного ребёнка

Група китайських дітей плаває у басейні, Пекін, 22 вересня 2012 року. Прем'єр-міністр Китаю Лі Кецян 5 березня 2015 року заявив, що в Китаї можуть реформувати суперечливу політику однієї дитини. Фото: STR/AFP/Getty Images

Прем'єр-міністр Китаю Лі Кецян у нещодавньому звіті про роботу уряду, схоже, пом'якшив офіційний тон щодо горезвісної китайської політики однієї дитини, яка забороняє більшості сімей народжувати більше однієї дитини.

Під час важливих політичних з'їздів, що відбуваються на початку березня в Пекіні, китайський прем'єр представив щорічний звіт про виконану роботу. Деякі з його висловлювань були інтерпретовані усередині Китаю так, що компартія, можливо, повністю перегляне цю політику.

Зокрема, 5 березня Лі заявив, що Китай «просуватиме реформу менеджменту служби планування сім'ї». Звісно, це дуже м'яка заява. Але наступного дня впливовий і відносно ліберальний журнал Caixin опублікував статтю із заголовком «Звіт прем'єра вказує на скасування політики однієї дитини», яку написав китайський економіст Лян Цзяньчжен, професор Пекінського університету, що отримав докторський ступінь з економіки у Стенфорді.

Аналіз Ляна базується на тому, що настільки високий представник компартії змінив свій тон щодо цього питання. Звичною фразою було «неухильно дотримуватися основної державної політики у галузі планування сім'ї». У порівнянні з таким підходом — який має на увазі насильницькі аборти, вимагання і цілу низку інших порушень по всій країні, — розмови про сприяння реформі цієї системи можуть для багатьох у Китаї стати приводом для свята.

Згадка реформи, на думку Ляна, є поворотним моментом і показує, що компартія вирішила, що нинішні заходи із контролю чисельності населення більше не доцільні і що ця політика може «поступово стати надбанням історії».

Політика однієї дитини, початковою метою якої було штучно придушити зростання чисельності населення, діє із 1980-х років, але у найближчій перспективі все більша і більша чисельність населення похилого віку і зниження кількості людей працездатного віку поглиблять у Китаї економічний спад. Уже протягом трьох років безперервно скорочується приплив нової робочої сили, і, швидше за все, у найближчі кілька десятиліть становище погіршиться.

Хоча влада торік і послабила цю політику, дозволивши подружжям, один із членів якого є єдиною дитиною, мати двох дітей, але кількість сімей, які дійсно подали заявки на другу дитину, виявилася набагато меншою, ніж цього очікували чиновники. ЗМІ повідомляють, що це всього тільки один мільйон замість очікуваних двох. Передбачається, що у багатьох інших відсутні кошти на те, аби ростити двох дітей.

Старіння населення підвищить економічний тягар, який ліг на китайське суспільство, враховуючи, що вже у 15,5% китайців вік перевищує 60 років, і кількість літніх людей зростає. Таким чином, зростає тягар пенсійних виплат, а кількість грошей, що надходять до бюджету, падає через те, що відсоток працездатного населення скорочується. Однією зі спроб вирішити цю проблему стало збільшення пенсійного віку. Але кращим рішенням багато хто вважає більш стійкі темпи зростання населення.

Поряд із висловлюваннями Лі Кецяна, близько десятка депутатів Всекитайського з'їзду народних представників і членів Політичної консультативної конференції КНР* подали свої пропозиції стосовно введення «політики двох дітей» для всіх сімей.

*Два допоміжних органи партії, які на початку березня щороку проводять з'їзди у Пекіні.

І, на додачу до цього поштовху, на початку березня майже 40 науковців з університетів і науково-дослідних інститутів по всій країні підписали пропозицію скасувати всі обмеження щодо народження дітей.

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
Демографічна політика Китаю: 30 років насильницьких абортів
В чому зворотний бік китайської політики «одна сім'я — одна дитина»

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...