• Китайський чиновник: Китай масово фальсифікує свої економічні показники

  • Неділя, 28 червня 2015 року
Реакція біржового інвестора на вартість акцій у фірмі, яка веде операції із цінними паперами у м. Фуян китайської провінції Аньхой, 19 січня 2015 року

Реакція біржового інвестора на вартість акцій у фірмі, яка веде операції із цінними паперами у м. Фуян китайської провінції Аньхой, 19 січня 2015 року. Фото: STR/AFP/Getty Images

Зварювальник працює на будмайданчику у Пекіні, 13 березня 2007 року. Колишній китайський чиновник у сфері державного аудиту недавно публічно зізнався у тому, що в Китаї вирує підроблювання економічних даних

Зварювальник працює на будмайданчику у Пекіні, 13 березня 2007 року. Колишній китайський чиновник у сфері державного аудиту недавно публічно зізнався у тому, що в Китаї вирує підроблювання економічних даних. Фото: Peter Parks/AFP/Getty Images

Інвестор проходить повз фондовий індекс у компанії, що займається цінними паперами, китайське місто Ухань

Інвестор проходить повз фондовий індекс у компанії, що займається цінними паперами, китайське місто Ухань, архівне фото. Фото: China Photos/Getty Images

Питання про фальсифікацію економічних даних Китаю піднімалися протягом багатьох років, але не кожного дня буває таке, щоб китайський чиновник високого рівня зі сфери державного аудиту говорив про цю проблему.

Колишній заступник аудитора Національного аудиторського управління Китаю і член Політичної консультативної конференції (ПКК) КНР, Дун Дашен дозволив собі кілька сміливих висловлювань із цього приводу на сесії ПКК 4 березня.

Щорічно у Пекіні проходить з'їзд ПКК, разом зі з'їздом законодавчого органу, Всекитайських зборів народних представників.

Визнання Дуна, що практика фальсифікування економічних даних лютує у Китаї вже багато років, швидше за все, пов'язане із загальними діями китайських чиновників, мета яких — послабити очікування подальшого стрімкого зростання економіки. Це включає в себе обережні прогнози за економічними показниками і прагнення применшити роль розмов останнього часу про те, що Китай — друга найбільша у світі економіка.

«Багато з цифр — це „водичка“», — сказав Дун, маючи на увазі, що цифри сфальсифіковані чи перебільшені. Він додав, що масштаб підроблених цифр великий: вони містяться у показниках зростання ВВП, податкових надходженнях, кредитних даних, даних про імпорт та експорт і багато чому іншому.

За китайськими офіційними даними, показник зростання ВВП у 2014 році становив 7,4%, найнижчий показник за 24 роки. І при всьому цьому, за словами Дуна, ця цифра все одно далека від правди, але «відносно більш реалістична у порівнянні із цифрами за минулі роки».

Низка економістів зазначила, що реальний показник зростання ВВП Китаю за останні кілька років міг становити лише близько 4% — і буде далі падати, доки зростання, що відрізняється неефективністю і тим, що приводиться у дію інвестиціями, не сягне мінімуму.

Дун розповів про розмови, які, за його словами, у нього відбулися із чиновниками по всій країні, людьми, які несуть відповідальність за маніпуляції із цифрами, аби ті вписувалися у позитивну пропаганду щодо економіки.

«Цифри в останні роки були надто завищеними. Якщо опустити їх відразу, то це було б схоже на стрибок у воду з обриву. Отже, нам потрібно поступово розбиратися з ними рік від року», — сказав Дун, переказуючи те, що почув від місцевого чиновника.

У тому, що китайські економічні дані сфальсифіковані, немає ніякого сюрпризу, враховуючи те, що економічне зростання — і його сприйняття — було одним із головних політичних завдань компартії Китаю в останні кілька десятиліть. Партія значною мірою підтримувала свою легітимність за рахунок успішного економічного розвитку, а це означає, що місцеві чиновники женуться за методиками, які підвищують показники ВВП, навіть якщо вони не є економічно продуктивними. Також поширена думка, що місцеві чиновники маніпулюють цифрами, і з'явилися анекдоти про те, що підприємствам погрожують, аби ті повідомляли лише «гарні» цифри.

Дун — один із перших китайських чиновників, який публічно визнав, що економічні дані фабрикують. Незважаючи на те що західні економісти (і багато китайських) давно ставляться до офіційних даних дещо скептично, найбільш часто цитований випадок про внутрішню недовіру цифрам належить китайському прем'єру Лі Кецяну. До того, як став прем'єр-міністром, у 2007 році він заявив послу США, що ВВП Китаю «штучний, а отже, ненадійний». Тоді Лі Кецян був начальником компартії у провінції Ляонін, і його слова були записані у доповідній записці американського дипломата, яка у 2010 році була оприлюднена WikiLeaks. Як виявилося, Лі дивився на дані про електроенергію і залізничний транспорт як на кращих представників [економіки], що демонструють економічне зростання.

Нещодавно були піддані сумніву й інші аспекти китайських даних, у тому числі часто цитована заява, приміром, що економічне зростання Китаю протягом останніх трьох десятиліть становило у середньому 10% на рік, що могло би зробити Китай найбільш швидкозростальною економікою сучасності.

У статті, опублікованій у минулому році, економіст Гаррі С. У, старший радник у нью-йоркській дослідницькій групі The Conference Board, підрахував, що більш імовірне економічне зростання Китаю із 1978 до 2012 років становило в середньому 7,2% на рік — а це нижче, ніж у Японії і Тайваню.

Раніше в лютому, китайське державне ЗМІ «Сіньхуа» повідомило, що серед органів місцевого самоврядування лютує підроблення економічних показників. Аби сприяти політичним перспективам провінційних лідерів — чиє підвищення на посаді пов'язане з видимістю здорового зростання, — дані про виробництво можуть бути збільшені на кілька порядків, і, крім того, [в статистиці] враховуються доходи з давно збанкрутілих підприємств.

«Сіньхуа» дійшло такого висновку: «Китайська місцева влада перетворила дані про промислове виробництво на ігри із цифрами».

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:
У Китаї поширене фальсифікування економічних показників у десятки разів
Інвесторам потрібні від ЗМІ правдиві повідомлення про Китай
Через що економіка Китаю застрягла в розвитку?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...