• 4 старовинні китайські села, що збереглися до наших днів

  • Четвер, 11 серпня 2016 року

У багатющій історії Китаю є чимало трагічних сторінок — загарбницькі вторгнення іноземців, братовбивчі війни, періоди голоду... Минулого століття до влади прийшла комуністична партія з режимом, який зруйнував культуру. Стрімкий розвиток сфери нерухомості в останні десятиліття сприяв тому, що китайські громади втратили віками плекану культуру і оснований на давніх традиціях спосіб життя. Завдяки доброму збігу обставин деякі села, незважаючи на соціальні і природні лиха, змогли вберегти і зберегти вікову національну культуру, пише TheEpochTimes.

Нижче наведено 4 приклади.

Сітан — 2500-річне містечко на каналі

Тут знімалися кадри фільму «Місія нездійсненна 3», де Том Круз рятувався, тікаючи від ворогів по дахах і перестрибуючи через стіни. Містечко відвідували також чарівні учасниці конкурсу краси.

Але по-справжньому місто знамените тим, що колись тут народився доблесний генерал.

Дві тисячі п'ятсот років тому Китай вступив у 300-річний період громадянської війни, відомий як період Міжцарської війни. Одним з перших і найбільш значних конфліктів цього часу було протистояння між царством У і царством Юе. Місто Сітан засновано на місці, де генерал У Цзисюй розпорядився викопати канал, щоб допомогти своїм військам доставити провізію на фронт.

Пізніше цей річковий шлях, розташований між Шанхаєм і провінціями Чжецзян і Цзянсу, використали для мирних цілей. Решту каналів споруджували протягом наступних століть. Надалі вони сформували 122 маленьких провулки з будинками, побудованими прямо на воді.

Місцева народна приказка говорить: «Вода з'явилася в період Весни і Осені, місто виникло за часів династії Тан і Сун, домівки збудовано під час династії Мін і Цін, а люди з'явилися сьогодні».

Лабіринт восьми триграм

З прилеглих пагорбів село Багуа в Ланьсі провінції Чжецзян схоже на витвір мистецтва. Це містечко з 4-тисячним населенням спроектовано у формі даоського Багуа, або символу восьми триграм, зовсім не для приваблення туристів.

Село була ретельно сплановано кілька сотень років тому, в епоху династії Юань архітектором Чжуге Даши. За ці роки багато будинків зруйновано і знову побудовано, але в селі залишилося близько двохсот будинків династії Мін і Цін.

У центрі села «лежить» зображення даоського символу тайцзі, де інь (темна сторона) є басейном, а ян (біла сторона) сформовано з твердої землі.

Променеподібні вулиці, що розходяться від центру тайцзі, розділяють село на вісім частин, які відповідають вісьмом триграмам. Триграми — це найдавніший інструмент для ворожінь і пророкувань, переданий одним із перших міфічних китайських правителів напівбогом-напівлюдиною Фу Сі.

Під час проектування села Чжуге насамперед враховував безпеку і гармонію. Будинки будувалися в різний час. Щоб уникнути конфліктів між сусідами, вхідні двері будинків не розміщувалися один навпроти одного. Розташування вулиць у вигляді лабіринту сприяло посиленню колективної оборони жителів в разі нападу ззовні. А недобрі люди, потрапивши до лабіринту, збивалися з пантелику і не насмілювалися робити злочини, побоюючись в разі втечі заблукати і потрапити до пастки.

Більшість жителів села Багуа, серед яких і Чжуге Даши, є нащадками китайського полководця і державного діяча епохи Троєцарства Чжуге Ляна.

Місто без стін

Місто, особливістю якого є відсутність стін, розташовується на півдні провінції Юньнань, в прикордонній зоні з Бірмою та Індією. Тут проживає етнічна меншина накхі.

Місто Ліцзян входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Воно розкинулося на висоті 2400 метрів над рівнем моря. Його історія бере початок від династії Юань, а третина його жителів як і раніше займаються традиційними ремеслами — виробництвом і торгівлею виробів з бронзи і срібла або працюють на ткацьких верстатах і в пивоварнях.

Архітектура Ліцзян — це унікальне поєднання китайського, тибетського і етнічного стилю народності накхі. Незвичайним орієнтиром є 20-метрова вежа Уфен, побудована 1601 року під час правління династії Мін.

Частина тибетської слави

Впродовж більшої частини історії Китаю Тибет не був територією, підконтрольною імператору, і завжди був сильним сусідом. Проте при комуністичному режимові тибетська культура дуже постраждала від безлічі руйнувань, і тільки одне село Дукецзун в провінції Юньнань уникло потурань і зберегло свою автентичність.

Це село побудовано близько 1300 років тому за часів династії Тан. Розташувалося воно на давньому торговому шляху, що з'єднує провінцію Юньнань з Бірмою. Спочатку поселення побудовано як військовий частокіл для тибетських військ, і сама назва села означає «замок, побудований на скелях».

В одній з передач Центрального телебачення Китаю показали древній ніж, виготовлений в Дукецзуні. Він має настільки високу якість, що може легко порізати цвяхи, зовсім не затупившись.

На жаль, у 2014 році велика пожежа повністю знищила сотні будинків в цьому селі, і нині Дукецзун реставрують.

Також прочитайте про давнє кам'яне село Шитоу в Китаї. 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...